Mistä sen tietää vaikka vuoden tai viiden vuoden kuluessa syttyisi sota. Ennen meitä jokaisella sukupolvella oli sota ja sitten ne loppu. Nyt on jo toinen sukupolvi jäänyt omaa sotaa vaille. Mitä me kerrotaan lapsille ja lastenlapsille jos ei olla päästy sotimaan? Vaari kertoi jänniä sotajuttuja ja tarinoita rintamalta joka ilta. Inttikin olisi käyty ja hukkaan menee koulutus jos ei tule sotaa. Alkaisi äkkiä tapahtua ja miestä tulla rajan yli niin pääsisi jokainen suomalainen hommiin. Jos ei Venäjä aloita sotaa niin Suomen pitää itse hyökätä Venäjälle että saadaan sota käyntiin.
Tuleeko sota Venäjän kanssa?
heikki20
1472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Se sota venäjän kanssa kestäisi vain neljä tuntia, jos niinkään kauan.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1428801725964.html
.
Venäjän sota Natoa vastaan kestäis 4 tuntia ??? Virohan kuuluu Natoon ja sillä on Naton suoja.Laskekaa uudesti.Venäjän tavanomainen asevoima on 10% Naton tavanomaisesta asevoimasta.
Siis Venäjä käyttää ydinasetta koska ei muuten pärjää.Se taas tietää sitä, että niin tekee sitte vastapuolikin ja näin maapallo tuhotaan.Ei me tuomosta haluta !
Viro ja Puola epäilevät tuleeko Nato apuun tosipaikan tullen.
Siitä tuo 4 tuntia.
Venäjän ja Naton välinen sota kestäisi maailmanloppuun asti... siis ei edes välttämättä tuota 4 tuntiakaan
Toivottavasti saadaan se sota mahollisimman pian. Ei tuon paskakasan uhittelua saa muuten loppumaan kuin tuhoamalla koko eläintarha. Sata taktista ydinkärkeä tekee ryssän maasta ritisevää tuhkaa. Toivottavasti silloin ei ole itätuuli, ettei tarvitse haistella sitä palaneen lihan hajua.
Venäjä ei uskalla aloittaa sellaista sotaa joka suututtaisi Naton koska se on kymmenkertaisesti alivoimainen ja häviäisi ilman muuta.
Odotellaan nyt kaikessa rauhassa sen vararikkoa ja lopullista hajoamista.
Sota käydään öljyn hinnalla ja pakotteilla, ei aseilla.
Pienempikin into riittäisi.
Aikoinaanhan tehtiin SuurSuomea ja homma jäi pikkaisen kesken silloin.
Tuntematonta lainatakseni... Suomalainen sotilas vastaa kymmentä r y s s ä ä . Mutta mitäs sit kun tulee se yhdestoista.
Kyllä ei vastaa enää yksi suomalainen edes yhtä ööh venäläistä.
Kun näin noita nykyajan alokkaita, ensin meinasi tulla nauru. Vaikka itkun paikka tuo oikeammin olisi. Niin rapakuntoisia rasvapallukoita etteihän ne jaksa edes kilometriä juosta. Hyvä kun kävellä löntystää.
Oikeasti, ei me voida tehdä kuin laittaa Callelle valkoinen kravatti kaulaan, jos sota syttyy. Ellei sitten ruotsalaiset halua auttaa, mutta vähän oli nihkeää viimeksikin..
Jos mennään Natoon, niin silloin sota voidaan välttää. Mutta jos ei mennä Natoon, niin Suomi on kuin tarjottimella Putinin otettavaksi. Uusi sulka Putinin hattuun Georgian ja Krimin jälkeen.
Sen sijaan Baltia saa olla rauhassa, koska he ovat Naton suojeluksessa.
Ole valmis! Ajamaan Skotalla sotaan. Oma Skotani odottaa ja on valmiudessa. Peräkärryyn miinat ja menoksi.
Skodillac on armoton menijä Suomen sotassa. Ässä hihassa ja saha kourassa mennään.
sodan aikaansaaminen on helppoa, nykyhallintomme on tehnyt sen suhteen hyvää työtä,
nyt vain pelätään ettei äänestäjät tykkää moisesta,ja määräysvalta
menee vaihtoon,
voipi olla niin että kansa ei halua sotaa, se on koettu liian monta kertaa
ja kuvat maailman sodista kauhistuttaa.
sota saadaan aikaan ihan käteväisti kun pannaan hornetit pudottamaan
pari pommia naapurimaahan, eikö se
Putinia sairaampaa elukkaa on vaikea uskoa löytyvän. Jos sairaamman haluaisi niin se pitäisi kloonata jossain laboratorio olosuhteissa. Siittämällä se tuskin onnistuisi. Maailma ei menetä mitään jos venäjä hävitetään kokonaan. Päin vastoin.
Kyllä olen valmis. On liikaa menetettävää, jossa omaa henki ei ole sen arvoinen.
Tuleeko sota Venäjän kanssa?
Miksi, onko siihen jokin syy, eihän sota ratkaise mitään.
Mielenvikaisiako sitä ollaan.