KESKUSTA HALUAA MAAKUNTAMALLINSA HALLITUSNEUVOTTELUIHIN.
Etelä-Suomen Sanomissa puoluesihteeri Timo Laanisen mukaan keskustan tavoitteena on MAAKUNNALLINEN ITSEHALLINTO, jossa olisi MAAKUNTIEN VEROTUSOIKEUS JA erillisillä vaaleilla VALITTAVAT valtuustot Ruotsin maakäräjien mallin mukaan.
MAAKUNTIEN ITSEHALLINTO koskisi erityisesti SOSIAALI -ja TERVEYSPALVELUJA sekä TOISEN ASTEEN OPPILAITOKSIA.
MIKÄ ON KESKUSTAN MAAKUNTAMALLI
3
66
Vastaukset 3
Mutta eikös meillä ole jo kunnallisvero ja kunnallisvaalit? Siis mitä saa, kun keskustalta tilaa? Ainakaan Sipilä ei Ylen vaalitentissä väisteli kaikki kysumukset ilman vastaksia.
- Hotellikoti
Vähemmistö kärsii jo nyt monissa kunnissa "kuntademokratiasta" jopa keskikaljan voidaan kieltää uskonnollista syistä, puhumattakaan todellisista jokapäiväiseen elämään vaikuttavista asioista. Ratkaisun tähän "demokratia" ongelmaan tuo SUOMIKUNTALAISUUS joka olisi mahdollista palveluseteleitten muodossa ja toisi vapauden asua missä tahansa valtakunnan osassa.
- Seilorisavosta
Verotusta on mahdollista yksinkertaistaa ja samalla tulisi soteuudistuskin hoidetuksi. Konsti on tämä- Annetaan kaikille halukkaille palveluseteleitä joilla voi hankkia tarpeelliset palvelut ilman että joutuu leimatuiksi jonkin kunnan asukiksi ja samalla poistetaan kansalaisvapautta loukkaava kuntasidonnaisuus. Halukkaille kantasuomalaisille tulee tarjota pelkkä "suomikuntalaisuus", jota vastaan tarjotaan vähemmän palveluita pienemmällä verotuksella. Pakollinen henkikirjoituskunta on perua agraariyhteiskunnasta ja irolaislain jatke.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️541074Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?171029- 82851
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80769Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21747Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k205634- 59631
- 105617
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet200605- 95568
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html260492Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.102488Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73461- 39434
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42413- 47400
- 5398
- 30397
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9143385- 29358