Tämä palsta on oikeille köyhille! Meillä ei varaa ostaa lapsille kenkiä ettäs tiedätte! Ja loppukuuksi enää 7 tupakkaa askissa!!!1111111
Menkää valeköyhät pois!
OikeaKöyhä
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
HETI siitä koivikkoon repimään tuohia ja askartelemaan lapsille
tuohivirsut.
Aamuun mennessä saat askarreltua monta paria, loput myyt kiinalaisille
turisteille ja ostat kessun siemeniä.
Ikkunalle itämään ja vappuna tunkiolle kasvamaan kessupuskat.
Pitääkö kaikki kädestäpitäen opettaa???
Eikös se ole laitonta mennä toisen maille tuohia koivuista repimään?
Harvalla köyhällä niitä omia maita on tai edes sukulaisten.. Jokamiehen oikeudet eivät oikeuta repimään oksia tai puunkuorta. Onneksi! Eikä edes kaadetuista, kaatuneista puista saa mennä ottamaan tuohta.
Tuohista saa kyllä kaikenlaista tehtyä muuten. Hyviä sytykkeitäkin ovat tietysti mutta vain omista kaadetuista puista niitä saa repiä tai luvan kanssa. Viime syksynä tuli urakoitua useampi pussillinen tuohia kun harvensin pihakoivuja, niiden piti hetki kyllä antaa kuivahtaa niin lähti irti paremmin :)
Omat röökisi ovat siis tärkeämmät kuin lasten kengät. Olisikohan arvomaailmassasi jotain korjattavaa?
Tollehan on tärkeämpiä myös omat naksut, raksut ja limsa kuin lasten ruoka.
Mee pummi töihin!!!11
Aikuiselle lasketaan vaateisiin ja kenkiin 350 € / vuosi, lapsilisä 1. lapsesta on 1 248 € / vuosi.
Vahinko mikä vahinko, mutta kyllä lapsen vaatettaan tuolla jää vielä muihinkin menoihin.
http://www.stm.fi/tiedotteet/kuntainfot/kuntainfo/-/view/1846511#fi
Yleisten kustannusten määränä pidetään: 1.1.2013
lapsen ollessa 0-6-vuotias 291 euroa kuukaudessa;
lapsen ollessa 7-12-vuotias 338 euroa kuukaudessa;
lapsen ollessa 13–17-vuotias 455 euroa kuukaudessa.
Täysimääräisen ELATUSTUEN määrä on 1.1.2013 lukien 151,85 euroa kuukaudessa lasta kohden.
Itse käärin sätkiä ja ruottista sätkäpaperit jää rahaa muuhunkin. Ei ole ollut vuosiin varaa polttaa valmistupakkaa, ei oo ihme jos ei rahat riitä, aski maksaa jo yli viisi euroa, edes työssäkäyvät ei niitä polta.
Minä taas kasvatan kessua ja joudun sitäkin jatkamaan sammaleella.
sätkäpaperiin ei ole varaa ja käärin kessut Savon Sanomiin ja yritän aina löytää
ne kohdat missä ei ole paljon painomustetta kun se yskittää.
Kahviin sekoitan puolet kuivattuja voikukanjuuria, ja leipään lisään
puolet pettua ja puolet yhden purkutalon seinäeristeenä ollutta sahanpurua.
Et tiedä köyhyydestä mitään, jos et ole elänyt lapsuuttasi 50-60-luvulla. Nykyään jaetaan rahaa niin reilusti, että täytyy olla melkoinen tunari, että sitä ei saa riittämään lasten kenkiin.
Jos laskee kaikki yhteiskunnan tarjoamat tuet, niin niillä kyllä pärjää ja pienemmälläkin. Turhaa urputusta!
Monet vielä säästääkin noista tuista vaikkapa ulkomaan matkoihin, taikka moottoripyörään ym. Siis rahan käytöstähän tässä on kyse, jotkut vaan kylvää rahansa taivaan tuuliin, syödään valmis pizzat ja burgerit, poltetaan tupakkaa ja juodaan viinaa, kaljaa nyt kuitenkin.
Minun ansiotuloni olivat v. 2014 verotukseen 7304€, eli 608€/kk ja pärjään hyvin.
Kirppiksellä kun kiertää pari kertaa viikossa, niin kyllä sitä oppii etsimään sieltä kenkiäkin, joissa on hyvä hinta/laatusuhde. Itse pidän mukana vihkoa, johon merkitsen, että mitä kenkiä, luistimia, talvitakkeja jne tarvitaan ja vedän listasta yli tavaran, kun löydän sopivan. Kumisaappaitakin ostan joka toisen koon numeroita (esim. 30, 32, 34), niin on aina sopiva koko käytössä. Kun käyvät pieneksi, niin myyn ne kirppiksellä. Loppujen lopuksi ei kovin paljon mene vaatteisiin rahaa.
On olemassa myös käytettyjen urheilutavaroiden divareita, joista myös löytyy kivasti tavaraa kouluikäisille esim. luistimia ja jalkapallokenkiä.
Kummallista, että jollain on varaa tupakoida. En saa rahaa sossusta, mutta silti ei ole koskaan ollut varaa pistää rahaa tupakkiin ja Alkoon. Lapset tarvitsevat vanhempiaan enkä kyllä aio saada jotain syöpää siksi, että poltan myrkkyä.
Mene pois, vain rikkailla on varaa hankkia lapsia. Et ole siis köyhä.
Lopeta heti tupakointi !
Lopeta heti pummaaminen ja mene töihin!!!11 kuulikko amis??? Töihin heti menet!!!1111
Kakrujen kenkiä saa kirppareilta, kierrätyksestä, tuttavilta, lahjoitetaan palstoilta ym. Laita vaikka ilmoitus marketin ilmoitustaululle.
Tupakanpolton voit lopettaa taikka alat kasvattamaan virginialaista http://www.henriettes-herb.com/eclectic/pula-puutteet/luku-10.html ja sätkäpaperia saat, kun hankit kirpparilta ohutlehtisen kirjan, jossa on pientä tekstiä, yhdestä kirjasta riittää moneet sätkään paperia. Toisaalta ei oikea sätkäpaperikaan paljoa maksa isoissa erissä. http://pena.dy.fi/savukehinnasto/?id=2
Lapsen emotionaalista kaltoinkohtelua
- taloudellinen laiminlyönti (esimerkiksi lapsen elatukseen tarkoitettujen etuuksien ja rahavarojen vastuuton käyttö omiin tarkoituksiin, lapsen omaisuuden myyminen tai varastaminen)
- Puutteellinen vanhemmuus tarkoittaa usimmiten myös empatian puutetta ja kyvyttömyyttä asettaa lapsen tarpeita omien tarpeidensa edelle sekä kyvyttömyyttä positiiviseen vuorovaikutukseen lapsen kanssa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lapsen_kaltoinkohtelu#Kaltoinkohtelun_muodot
kuin kirkon rotta, mutta nautin silti lasillisen punaviiniä päivässä, koska en polta tupakkaa.