Onko Venäjänmaalla "puolustusvoimat?

Selonteon tekstiä:

"Venäjän puolustusvoimat esiintyy provosoivasti lähellä raja-alueitamme ja useiden Itämeren alueen valtioiden koskemattomuutta on loukattu. Erityisen huolestuttavaa on, että venäläisten sotilaslentokoneiden toiminta on aiheuttanut vaaraa siviililentoliikenteelle."

Eikös R Y S S I L LÄ ole vain HYÖKKÄYS- voimia /-voimat?
Ovatkos venäläiset tai oikeammin Neuvostoliitto tahi Venäjä viime aikoina joutuneet puolustautumaan?
Hyökänneethän NE ovat, milloin mihinkin.
Ja Armeija on edelleen Verisen PUNAINEN!
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ryssä on ryssä on ryssä on ryssä ja agressiivinen paskaläjä.
Ja ryssän trolli on tiltu on tiltu on tiltu ja limainen sellainen.

Äänestä
  • Joo, hyökkäysarmeija sillä on, ei muuta. Kaikki muu on PROPAGANDAA.

    Äänestä

joo. minä sanoin n. 5 vuotta sitten, kun venäjä alkoi lisäämään ja ostelemaan uutta sota kalustoa, että tuo ei tiedä hyvää. samaan aikaan suomi veti maamiinoja poissa halosen toimesta ja vähensi armeijan aseistusta. suomessa ei osata tehdä oikeita päätöksiä, vaan näyttää että päättäjissä on enemmän taikka vähemmän toopeja eläjiä.

Äänestä
  • Luojan kiitos Suomen armeija ei pidä sotaharjoituksia ainakaan lähellä Venäjän rajaa. Eikä meidän tehoarmeija tuhlaa rahaa mihinkään uuteen kalustoon, kuten Venäläiset!

    Äänestä

  • Miksi se Halonen on niin hiljaa nykyään? Varsinainen PASIFISTI!

    Äänestä

Juupa juu.
Ja yhtä paljon NATO on "puolustusliitto"!
Ketäköhän ne puolusti Libyassa? Jugoslaviassa? Irakissa? Afganistanissa? Somaliassa?

Montako kertaa Usa:han on hyökätty? (1 kertaa)
Montako sotaa USA:lla on käynnissä? Jopa ihan parhaillaan!
Mikä oli vastine, kun Pearl Harbourissa kuoli muutama amerikkalainen sotilas? (Ensimmäiset ja ainoat omalla maallaan kaatuneet, eikä yhtään siviileja)
No, pari atomipommia!!!
Ja sama valtio, joka on ainoana ydinaseita ihan oikeasti käyttänyt valtaviin (siviili)tuhoihin - vieläpä ihan tarpeettomasti - on olevinaan niin poliisia, niin poliisia.
Ja tommoisia vielä kuvittelette,että hännystelisin??
Tuskin osaan kuvvitella mitään idioottimaisempaa!!

P.S. En ole venäläinen, enkä tunne siihenkään suuntaan minkäänlaista vetoa...
Olisvaan kiva elellä ihan rauhassa täällä Suomen maassa.

Äänestä

Historia opettaa, Krimin sota ylti jo 1800luvun puolivälissä suomeen asti, oolannin sota. Eli siinä tehtiin ja kauppapakotteilla sota Pohjolaan, suljettiin itämeri Venäjän kauppalaivastolta, eli mitä on tuosta opittu, ei mitään antaa paukkua vaan!!! Nyt jos itämeri olisi taas suljettu Venäjältä niin sota olis ollut samana päivänä pystyssä, sitä varten Kaliningrad on olemassa ettei kauppareittejä pystytä sulkemaan kriisien aikana!! Sota ja rauha

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SeAvarakatseinen kirjoitti:

Selonteon tekstiä:

"Venäjän puolustusvoimat esiintyy provosoivasti lähellä raja-alueitamme ja useiden Itämeren alueen valtioiden koskemattomuutta on loukattu. Erityisen huolestuttavaa on, että venäläisten sotilaslentokoneiden toiminta on aiheuttanut vaaraa siviililentoliikenteelle."

Eikös R Y S S I L LÄ ole vain HYÖKKÄYS- voimia /-voimat?
Ovatkos venäläiset tai oikeammin Neuvostoliitto tahi Venäjä viime aikoina joutuneet puolustautumaan?
Hyökänneethän NE ovat, milloin mihinkin.
Ja Armeija on edelleen Verisen PUNAINEN!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu