Suomen sotilas on haavoittunut Itä-Ukrainassa taisteluissa. Hän on hoidettavana Mariupolin sairaalassa.
Haavoittunut suomalainen taistelee Asovan pataljoonassa, joka on Kiovan puolella taisteleva USA:n ja NATO:n tukema äärioikeistolainen fasistien ja natsien taistelupataljoona.
Suomalainen fasisti oli haavoittunut kranaatin sirpaleesta Shurokynen kaupungissa. Hän ei halua kertonut nimeään eikä sallinut että hänestä otetaan kuva, koska hänen tunnistamisestaan Suomen poliittista ja sotilaallista johtoa voi joutua vaikeuksiin.
Suomalainen sotilas ei ollut entinyt taistella natsien ja fasistien joukoissa kuin kuukauden kun hän haavottui.
Haavoittunut suomalainen taistelee Asovan pataljoonassa, joka on Kiovan puolella taisteleva USA:n ja NATO:n tukema äärioikeistolainen fasistien ja natsien taistelupataljoona.
Suomalainen fasisti oli haavoittunut kranaatin sirpaleesta Shurokynen kaupungissa. Hän ei halua kertonut nimeään eikä sallinut että hänestä otetaan kuva, koska hänen tunnistamisestaan Suomen poliittista ja sotilaallista johtoa voi joutua vaikeuksiin.
Suomalainen sotilas ei ollut entinyt taistella natsien ja fasistien joukoissa kuin kuukauden kun hän haavottui.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kun Niinistö oli valtiovierailulla Puolassa, neuvotteliko hän suomalaisten sotilaiden kuljettamisesta Ukrainaan yhdessä puolalaisten sotilaiden kanssa.
Puolasta on men yt jo tuhansia sotilaita Ukrainaan ja Natokin käyttää Puolan reittiä.
Minä puhua huono suomi, mutta palkka olla hyvä.
"Pietarin pohjoisosissa sijaitsee Helsingin Sanomien mukaan salaperäinen keskus, jossa yli kaksisataa työntekijää tukee Venäjän vallanpitäjiä nettikeskusteluissa. Lehti kysyi entiseltä Putin-aktiivilta, mitä talossa oikein tehdään."
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288772144920.html
Siinäpä mainio syy valloittaa suomi; joku on jossain kuullut, että suominatsi taistelee naton ja usan rinnalla äitivenäjää vastaan.
RyssäTrolli!
"Suomalainen sotilas ei ollut entinyt taistella natsien ja fasistien joukoissa kuin kuukauden kun hän haavottui."
Kuin kuukauden? Tämä kaveri ainakin on ollut rintamalla eikä kirjurina availemassa paperiveitsellä kantaupseerien posteja.
perseryssätrolli
Mikä tämän aloituksen tarkoitus on?
Suomi värvää sotilaita taistelemaan ukrainan fasistiarmeijaan?
Eli pitäisikö tästä nyt lähteä barrikaadeille osoittamaan mieltä, ettei saa lähettää sotilaita sinne, vai mitä?
Tämähän on siis selvä Suomen sodanjulistus Venäjää vastaan!
Tödellä törkeetä! Siis jso suomen armeijan sotilas on jäänyt kiinni Venäjän joukkoja vastaan taistelemasta Ukrainaissa niin ... siis siis tuota... Venäjän joukkoja EI OLE yhtään Ukrainan aluella .. niin.. köh ... hmm. Se Suomen sotilas on taistellut ...hmm... öh...öö
Tai siis tota ... sen siis haluan ehdottomastu sanoa, että yhtään ainoaata Venäjän sotilasta tai sotatarviketta ei ole Ukrainassa. Myöskään rauhanneuvotteluissa ei ole Venäjällä osaa tai arpa eikä Putin tai hänen kabinettinsa ole osallistunut niihin missään muodossa ja siksi .. tai siis ..tota ... köh ... mitä mun nyt pitäsi kirjoittaa?? Neuvokaa joku!
Suomi on lähettänyt useampiakin natsisotilaita taistelemaan Ukrainaan.
Nyt on paljastettu, että suomalaisten Azavo-natsisotilaiden lisäksi Suomi on lähettänyt sotilaitaan Naton erikoisjoukkoihin Ukrainaan, mm. ammattisotilaat Kari Ahrnbergin (komentajakapteeni) ja Kari Martin.
Hyvä Suomi! Ryssät kyykkyyn! On se hienoa, kun suomalaisia kuuluu Naton erikoisjoukkoihin, olen oikein ylpeä.
Ole vaan, mutta Suomen johto ei ole eikä puolustusvoimat. Ne yrittivät estää Ahrnbergin, Martin nimien mainitsemisen, Nato-joukkojen paljastamisen ja suomalaisen Azova-pataljoonan natsisotilaan haavoittumisen paljastamisen.
Kyllä suomen johto ja puolustusvoimat on ainakin salaa ylpeä maamme ensimmäisistä Naton erikoisjoukkojen sotilaista. Nurkan takana peukuttavat, hyvä suomi!!