PS-Nuoret tekisi kansalaisuudesta ehdollisen

Kansa_Taisteli

http://mvlehti.net/2015/04/13/ps-nuoret-kieltaisi-burkat-ja-tekisi-kansalaisuudesta-ehdollisen/

PS-Nuoret kieltäisi burkat ja tekisi kansalaisuudesta ehdollisen
"Kotimaiden konfliktitilanteiden ratkettua ihmiset pitäisi palauttaa takaisin kotimaihinsa."
13.04.2015 10:10, 3585 lukukertaa

Perussuomalaisten nuorisojärjestö on kerännyt listan esityksiä maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikasta. Kasvot peittävät niqabit järjestö kieltäisi ihmisoikeuksien vastaisina.

PS-Nuoret julkaisi tänään maahanmuuttopoliittisen ohjelman:

Ulkomaalaisten saamaa toimeentulotukea on pienennettävä tuntuvasti sen passivoivan vaikutuksen vuoksi.
Kaikista maahanmuuttajien oman kulttuurin säilymiseen ja pönkittämiseen tähtäävistä julkisen vallan hankkeista on luovuttava.
Työ- ja opiskelupaikka ja suomen kielen taito ovat avaimia onnistuneeseen integroitumiseen.
Suomalaisten lakien totteleminen ja kulttuurin kunnioittaminen tulee olla itsestäänselvyys.
Maahanmuuttajille olisi järjestettävä tehokasta arvo- ja tapakasvatusta kurssien muodossa kielen opetuksen ohella.
Suomen ei pidä sallia erityisoikeuksia maahanmuuttajille esimerkiksi antamalla muslimeille oikeuden soveltaa islamilaista sharialakia erilaisissa riitakysymyksissä yhteisön sisällä.
Kenenkään kulttuuri tai uskonto ei siis saa loukata yleismaailmallisia ihmis- tai eläinoikeuksia.
PS-Nuoret haluaa muun muassa tiukentaa perheenyhdistämispolitiikkaa ja kansalaisuuden myöntämistä. Järjestön mielestä kansalaisuus voitaisiin myös peruuttaa esimerkiksi törkeissä rikostapauksissa.

Kiintiöpakolaisten vastaanotossa pitäisi PS-Nuorten mielestä suosia ihmisryhmiä, jotka ovat osoittaneet sopeutuvansa Suomeen.

Järjestön mielestä humanitaarisen maahanmuuton pitäisi olla vain väliaikaisratkaisu. Kotimaiden konfliktitilanteiden ratkettua ihmiset pitäisi palauttaa takaisin kotimaihinsa.

“Maahanmuuton kustannukset Suomelle ovat uusimman laaja-alaisen tutkimuksen mukaan vähintään 700 000 000 euroa joka vuosi. Maahanmuutto ei ole luonnonmullistuksen kaltainen ilmiö. Päinvastoin kansainvälistä muuttoliikettä on mahdollista säädellä vastaanottavan yhteiskunnan tarpeet ja vastaanottokyky huomioiden”, sanoo PS Nuorten puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen.

PS-Nuorten puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen.
PS-Nuorten puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen suhtautuu maahanmuuttoon realistisesti.
Järjestön mielestä kotouttamispolitiikka on nurinkurista ja johtaa siihen, että suomalaisten kantaväestö joutuu sopeuttamaan elämäntapansa vieraisiin tapoihin.

“Suomen kotouttamispolitiikka onkin kääntynyt täysin päälaelleen siihen nähden, mitä terve arkijärki sanoo siitä, kuinka tulijan voisi odottaa käyttäytyvän uudessa asuinmaassaan.”

Esimerkkeinä suomalaiseen yhteiskuntaan sopimattomista ilmiöistä ovat musliminaisten kasvoja peittävät huivit, kyseenalaisten ulkomaalaisten imaamien vierailut maamme moskeijoissa, musliminaisten omat uimahallivuorot ja lapsien ei-lääketieteelliset ympärileikkaukset, ohjelmassa listataan.

Järjestön mielestä myös koulujen juhlia ”sensuroidaan” ja asuinalueiden annetaan ”ghettoutua” monikulttuurisuuden nimissä. Järjestö pelkää, että kotouttamis- ja monikulttuurisuuspolitiikan myötä ulkomaalaiset muodostavat maahan omia ”varjoyhteiskuntiaan”.

“Muissa Länsi-Euroopan maissa ollaan jo tilanteessa, jossa suurimpien kaupunkien sekasortoisissa lähiöissä tietyt kolmansista maista tulleet ryhmät pystyvät elämään siten, kuin he eivät olisi alkuperämaataan koskaan jättäneet.”

Järjestö arvostelee vallanpitäjiä ”punavihreiden silmälasien” käytöstä.

“Koska maahanmuuttajia vetää Suomeen korkea elintaso ja tasapainoinen ympäristö, on erikoista, että maamme eliitti on ottanut tavoitteekseen Suomen muuttamisen yhä enemmän maahanmuuttajien lähtömaiden kaltaiseksi.”

Lähde: Helsingin Uutiset

18

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kotimaiden konfliktitilanteiden ratkettua ihmiset pitäisi palauttaa takaisin kotimaihinsa."

    • Hienoa

      Huhu kertoo että Lieksaankin olisi tulossa PS-nuorisojärjestö.

    • kannatan

      Persunuorten listahan on oikein hyvä!

    • HyväPSnuoret

      Täyttä asiaa. Miten noin selkeää ja suoraselkäistä asiaa hyysärit voivat vääntää rasismiksi ja joksikin vääryydeksi ? !
      Suomi nousuun ja loppu järjettömälle maahanmuutolle, mikä vain kurjistaa oman maan kansalaisia.

    • Järjettömyys

      Tosi asiaa! Nyt Lieksan nuoret perustamaan omaa yhdistystä. Saatte varmasti apua ja tukea aloitukseen Lieksan Perussuomalaiset ry:ltä.

      Kun luin noita maahanmuutto- ja kotouttamiseen liittyviä asioita, oikein hätkähdin tätä lieksan hyysäreiden tounua. Ajatelkaas. Lieksan Somaliperheyhdistys saa valtiolta rahaa yli 200 000€ projektiin, jossa " Maahanmuuttaja kotouttaa maahanmuuttajaa.". Mitä luulette, että integraatio tällä tavalla toteutuu? Opettaako maahanmuuttaja toiselle suomen kielen, ym käytöstavat? Aivan järjetön ajatus, mutta niinvain men läpi Sosiaali- ja terveyslautakunnassa tämäkin. Kaupunki lätkää siihen 60 000€

      • reppanapoika

        Lieksan työttömille nuorille ei löydy rahaa. Miksi hyysärit?


      • Kivasti
        reppanapoika kirjoitti:

        Lieksan työttömille nuorille ei löydy rahaa. Miksi hyysärit?

        Tästä projektista ja sen toteutumisesta voitte onnitella seuraavia: . Solja
        Törnqvist, Heikki Ylönen, Irma Nykänen, Ville Kuivalainen, Tero
        Kiiskinen ja Marika Kiiskinen.


      • petitteomanväen
        Kivasti kirjoitti:

        Tästä projektista ja sen toteutumisesta voitte onnitella seuraavia: . Solja
        Törnqvist, Heikki Ylönen, Irma Nykänen, Ville Kuivalainen, Tero
        Kiiskinen ja Marika Kiiskinen.

        demari, demari, vasuri, kepu, kepu, kepu

        Elikkä näistä puolueista löytyy Lieksan hyysärit, ne jotka halusi mamut tänne ja epäsopua ja riitaisuutta !


    • veteraaninpojanpoika

      Nyt kaikki nuoret äänestämään.

      • Mukaan

        Hienoa jos lieksaankin saadaan ps.nuoret. Liityn heti.


    • zzczczczczzcz

      Päivi Räsänenkin on sitä mieltä, että Suomen pitäisi ottaa pakolaisia sellaisista kulttuureista ja uskonnoista, jotka sopeutuvat tänne. Mainitsi kristityt joita usein muslimimaissa vainotaan.

    • Jami.ammattikoulu

      Nuoriso on nähnyt ja kokenut miten eriarvoisesti saman kaupungin nuoria kohdellaan.
      Onko kaikille nuorille maksettu kuntosali Syke käynnit?
      Toimeentulotukea säännöllisesti joka kuukausi?

      • Sykex

        Ei taida kantiksille kuulua liikunta-hankkeesta Sykexsin korttiin rahaa.


    • En ota kantaa puolue politikkona koska en ole sellainen.
      Huomaan PS nuorten saaneen tietoa asioissa mukana olleilta.
      Kuten joskus olen kirjoittanut toimin aikoinaan maahanmuuton ja muuttajien kanssa hyvinkin paljon.
      Nuoret kirjoittavat juuri niistä ongelmista ja vääristymistä mihin siinä työssä törmää jatkuvasti.
      Suomen kotouttamispolitiikka on aika tavalla hakoteillä ja enemmän vielä näyttää menevän.

      Erosin siitä työstä juuri sen takia kun en voinut osallistua ja olla osallinen, älyttömässä mihinkään johtamattomassa toiminnassa.

      • Siirry-politiikkaan

        Sinulla on terveet mielipiteet vaikka et ole politikko. Otat kantaa asiaan et puolueeseen. Sinulla on varmaan kokemusta aiheesta kuten itse joskus kirjoitit.


    • lexlukio

      Suomen nuoret tulevat vielä näyttämään voimansa.

      • Niinpäs

        Juuri näin! Nuorissa on tulevaisuus.


      • 20astetta

        Eipä ollut talvella 20 asteen pakkasessa kouluun kävellä ja katsoa kun saman ikäiseni vähemmistöön kuuluvat ajelivat ohi lämpöisessä autossa.
        Ihemttelen että miten saman rahan ( opintotuen) määrällä on vara ajokorttiin saatikka autoon. No tasan ei käy onnenlahjat ainakaan lieksassa. T. Tuleva PS:Nuori


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1718
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      17
      1653
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1403
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1386
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      307
      1337
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      20
      1288
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      985
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      958
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      933
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      854
    Aihe