SIPILÄN TÖRKEÄ PÖRSSIRIKOS

JOTautomationHUIJAUS

Piensijoittajat rynnistivät jälleen sankoin joukoin ostamaan JOTin osakkeita. Kaiken piti näyttää hyvältä, kunnes yhtiö ilmoitti täysin yllättäen tulosvaroituksesta. Aikaa helmikuun tulevaisuuden hehkutuksesta oli kulunut n. kaksi kuukautta.

Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Veikko Lesonen myi 11 miljoonaa osaketta 2.2.2000, eli sopivasti juuri ennen tulosvaroituskierteen alkamista. [5] Myös Juha Sipilä oli myynyt kaikki JOTin osakkeensa (Fortel Invest) tammikuun loppuun mennessä. [6] Enää ei tarvinnut tuijottaa kurssin kehitystä teksti-tv:stä, joten Sipilä kantoi television yrityksen neuvotteluhuoneesta pois.

Helmikuussa 2000 JOTin osake maksoi vielä yli 13,00 euroa, mutta jo syyskuuhun 2001 mennessä osakkeen arvo oli romahtanut 0,31 euroon. Ajoitus on tärkeintä, eikö vain?

Rahoitustarkastus selvitteli, miten yhtiö oli vielä tammikuussa tiedottanut positiivisia näkymiä saaden kurssin kovaan nousuun, mutta jo huhtikuussa yhtiö kuitenkin antoi yllättäen tulosvaroituksen.Yhtiö selvisi tapauksesta pienellä nuhtelulla ja kirjallisella huomautuksella.

11

1223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HÄMÄRÄTbisnekset

      Hän onkin pörssikeinottelija

    • pörssipelurit

      Useita pörssiyhtiöitä tyhjätty oulukaisten vaijarien toimesta.
      katoppa googlella Juhan työura.

      • jekuttajat----

        -Taloussanomat 14.4.2000

        Lue koko juttu ja katso kuinka Sipilä poseeraa Terentjeffin ja Lesosen rinnalla. Paljonko sinä hävisit JOT-Automationin osakekaupoissa yhtiön antaman täysin virheellisen infon takia?

        Katso kaikki kuvat ja lähteet:

        http://kansalaisinfo.simplesite.com/


      • HÄRSKI-JÄTKÄ
        jekuttajat---- kirjoitti:

        -Taloussanomat 14.4.2000

        Lue koko juttu ja katso kuinka Sipilä poseeraa Terentjeffin ja Lesosen rinnalla. Paljonko sinä hävisit JOT-Automationin osakekaupoissa yhtiön antaman täysin virheellisen infon takia?

        Katso kaikki kuvat ja lähteet:

        http://kansalaisinfo.simplesite.com/

        Juha Sipilän yhtiö oli synnyttämässä jätevesiasetusta, joka velvoitti suomalaiset hankkimaan tuhansien eurojen arvoisia jäteveden puhdistuslaitteita. Samaan aikaan Sipilän yhtiö kehitti ja valmisti juuri sellaisia laitteita.

        Suomen Uutisten haltuunsa saamien dokumenttien mukaan keskustan puheenjohtajan Juha Sipilän yhtiö Green Rock Oy oli keskeisessä roolissa, kun kiisteltyä jätevesiasetusta synnytettiin.

        Jätevesiasetus velvoittaa suuren osan haja-asutusalueiden kotitalouksista hankkimaan tuhansia euroja maksavan puhdistuslaitteiston. Sipilän Green Rock –yhtiö on myynyt puhdistuslaitteistoja kymmenillä miljoonilla euroilla.

        Jäteveden puhdistuslaitteille luotiin Suomeen niin sanotut regulaatiomarkkinat. Tällaisen markkinan luominen edellyttää aina sääntöjen muuttamista. Ellei asiaa koskevaa asetusta olisi tehty, ei tuhansien eurojen laitteita tarvittaisi lainkaan.

        Ylen MOT-ohjelma arvioi jätevesilaitteiden markkinan kooksi kaksi miljardia euroa.

        Hajasampo-projekti

        Jätevesiasetusta alettiin pedata jo kauan sitten. Keväällä 1998 aloitettiin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) johdolla Hajasampo-projekti. Siinä selvitettiin haja-asutusalueiden jätevesien käsittelyn tehostamista. Projektissa aktiivisimmin mukana olleet yritykset Green Rock Oy, Envitop Oy ja Propipe Oy hyödynsivät projektia ja siinä saatuja välituloksia tuotekehitystoiminnassaan.


    • NÄMÄ-TÖPIT

      PÄIVÄNVALOON,
      toivoo köyhä rehellinen kansa.

    • rahaatuleeovista

      kaikkien näiden takana lestadiolaiset..äänestäkää ihmiset sipilä päämisterin pallille niin suomea johtaa vanhollis-lestadiolaiset.....pilotetusti tietysti kuten ne aina tekee. yrittäjyyttä kannatan ja yrityksen kuuluu tehdä maksimivoittoa keinolla millä hyvänsä mun mielestä.on tultu huomaamaan että seurakunnat/saarnaajat ovat yksi parhaiten tuottavia yrityksiä.heh heh.ihmiset lykkääväät rahaa tyhjille lupauksille eikä tarvi edes pörssiin listautua? ehkä sipilällä on sellanen putki menos ny:yritysvoitot ensin,sitten eduskunnasta helppo raha,sitten jackpot(jota jo pohjustetaan)lestadiolais saarnaaja sipilä....

    • RIKKAIDENvaltakunta

      Huijareiden juhlat alkavat
      välillinen verotus köyhälle kansalle nousee
      voittorahat ja verot siirretään veroparatiiseihin.

    • sunmamma

      Omistin aikoinani pinon JOT automationin osakkeita ja kun ne olivat korkeimmillaan möin ne ja pian ne vajosivat, uren ajattelinkin. Näin osakemarkkinoilla usein tapahtuu. Yurha siitä ketään muuta on syyttää kuin itseään, jos menettää rahansa. Riskinotto on henkilökohtainen, ei pörssiyhtiö mikään hyväntekeväisyyslaitos ole.

    • Susi----

      lampaan vaatteissa.
      M.O.T.

    • Anonyymi

      Luin juuri tuossa toista kommentti ketjua missä Lesosta hehkutettiin oikein olan takaa. Ilmeisesti on unohtunut millä vääryydellä muita sijoittajia kohtaan tienasi rahansa.

      • Anonyymi

        etelä-pohjalaiset on laput silmillä aina uskoneet kepuun kuin kirveen silmään ajattelematta mitään...miksi? tyhmiä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe