Piensijoittajat rynnistivät jälleen sankoin joukoin ostamaan JOTin osakkeita. Kaiken piti näyttää hyvältä, kunnes yhtiö ilmoitti täysin yllättäen tulosvaroituksesta. Aikaa helmikuun tulevaisuuden hehkutuksesta oli kulunut n. kaksi kuukautta.
Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Veikko Lesonen myi 11 miljoonaa osaketta 2.2.2000, eli sopivasti juuri ennen tulosvaroituskierteen alkamista. [5] Myös Juha Sipilä oli myynyt kaikki JOTin osakkeensa (Fortel Invest) tammikuun loppuun mennessä. [6] Enää ei tarvinnut tuijottaa kurssin kehitystä teksti-tv:stä, joten Sipilä kantoi television yrityksen neuvotteluhuoneesta pois.
Helmikuussa 2000 JOTin osake maksoi vielä yli 13,00 euroa, mutta jo syyskuuhun 2001 mennessä osakkeen arvo oli romahtanut 0,31 euroon. Ajoitus on tärkeintä, eikö vain?
Rahoitustarkastus selvitteli, miten yhtiö oli vielä tammikuussa tiedottanut positiivisia näkymiä saaden kurssin kovaan nousuun, mutta jo huhtikuussa yhtiö kuitenkin antoi yllättäen tulosvaroituksen.Yhtiö selvisi tapauksesta pienellä nuhtelulla ja kirjallisella huomautuksella.
SIPILÄN TÖRKEÄ PÖRSSIRIKOS
11
1230
Vastaukset
- HÄMÄRÄTbisnekset
Hän onkin pörssikeinottelija
- pörssipelurit
Useita pörssiyhtiöitä tyhjätty oulukaisten vaijarien toimesta.
katoppa googlella Juhan työura.- jekuttajat----
-Taloussanomat 14.4.2000
Lue koko juttu ja katso kuinka Sipilä poseeraa Terentjeffin ja Lesosen rinnalla. Paljonko sinä hävisit JOT-Automationin osakekaupoissa yhtiön antaman täysin virheellisen infon takia?
Katso kaikki kuvat ja lähteet:
http://kansalaisinfo.simplesite.com/ - HÄRSKI-JÄTKÄ
jekuttajat---- kirjoitti:
-Taloussanomat 14.4.2000
Lue koko juttu ja katso kuinka Sipilä poseeraa Terentjeffin ja Lesosen rinnalla. Paljonko sinä hävisit JOT-Automationin osakekaupoissa yhtiön antaman täysin virheellisen infon takia?
Katso kaikki kuvat ja lähteet:
http://kansalaisinfo.simplesite.com/Juha Sipilän yhtiö oli synnyttämässä jätevesiasetusta, joka velvoitti suomalaiset hankkimaan tuhansien eurojen arvoisia jäteveden puhdistuslaitteita. Samaan aikaan Sipilän yhtiö kehitti ja valmisti juuri sellaisia laitteita.
Suomen Uutisten haltuunsa saamien dokumenttien mukaan keskustan puheenjohtajan Juha Sipilän yhtiö Green Rock Oy oli keskeisessä roolissa, kun kiisteltyä jätevesiasetusta synnytettiin.
Jätevesiasetus velvoittaa suuren osan haja-asutusalueiden kotitalouksista hankkimaan tuhansia euroja maksavan puhdistuslaitteiston. Sipilän Green Rock –yhtiö on myynyt puhdistuslaitteistoja kymmenillä miljoonilla euroilla.
Jäteveden puhdistuslaitteille luotiin Suomeen niin sanotut regulaatiomarkkinat. Tällaisen markkinan luominen edellyttää aina sääntöjen muuttamista. Ellei asiaa koskevaa asetusta olisi tehty, ei tuhansien eurojen laitteita tarvittaisi lainkaan.
Ylen MOT-ohjelma arvioi jätevesilaitteiden markkinan kooksi kaksi miljardia euroa.
Hajasampo-projekti
Jätevesiasetusta alettiin pedata jo kauan sitten. Keväällä 1998 aloitettiin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) johdolla Hajasampo-projekti. Siinä selvitettiin haja-asutusalueiden jätevesien käsittelyn tehostamista. Projektissa aktiivisimmin mukana olleet yritykset Green Rock Oy, Envitop Oy ja Propipe Oy hyödynsivät projektia ja siinä saatuja välituloksia tuotekehitystoiminnassaan.
- NÄMÄ-TÖPIT
PÄIVÄNVALOON,
toivoo köyhä rehellinen kansa. - rahaatuleeovista
kaikkien näiden takana lestadiolaiset..äänestäkää ihmiset sipilä päämisterin pallille niin suomea johtaa vanhollis-lestadiolaiset.....pilotetusti tietysti kuten ne aina tekee. yrittäjyyttä kannatan ja yrityksen kuuluu tehdä maksimivoittoa keinolla millä hyvänsä mun mielestä.on tultu huomaamaan että seurakunnat/saarnaajat ovat yksi parhaiten tuottavia yrityksiä.heh heh.ihmiset lykkääväät rahaa tyhjille lupauksille eikä tarvi edes pörssiin listautua? ehkä sipilällä on sellanen putki menos ny:yritysvoitot ensin,sitten eduskunnasta helppo raha,sitten jackpot(jota jo pohjustetaan)lestadiolais saarnaaja sipilä....
- RIKKAIDENvaltakunta
Huijareiden juhlat alkavat
välillinen verotus köyhälle kansalle nousee
voittorahat ja verot siirretään veroparatiiseihin. - sunmamma
Omistin aikoinani pinon JOT automationin osakkeita ja kun ne olivat korkeimmillaan möin ne ja pian ne vajosivat, uren ajattelinkin. Näin osakemarkkinoilla usein tapahtuu. Yurha siitä ketään muuta on syyttää kuin itseään, jos menettää rahansa. Riskinotto on henkilökohtainen, ei pörssiyhtiö mikään hyväntekeväisyyslaitos ole.
- Susi----
lampaan vaatteissa.
M.O.T. - Anonyymi
Luin juuri tuossa toista kommentti ketjua missä Lesosta hehkutettiin oikein olan takaa. Ilmeisesti on unohtunut millä vääryydellä muita sijoittajia kohtaan tienasi rahansa.
- Anonyymi
etelä-pohjalaiset on laput silmillä aina uskoneet kepuun kuin kirveen silmään ajattelematta mitään...miksi? tyhmiä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2623208Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741274- 661193
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180998Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47896- 62889
- 48824
- 47762
- 40731
- 39698