Tahallinen synti anteeksiantamatonta?

kirjustuksien

Tästä joku voisi päätellä niin, että uskovan tekemä tahallinen synti on anteeksiantamatonta. Mistä tiedetään, että näin ei ole asian laita?

"Jos me näet teemme syntiä ehdoin tahdoin, senkin jälkeen, kun olemme oppineet tuntemaan totuuden, ei ole enää mitään uhria syntiemme sovitukseksi. Ei ole muuta kuin kauhea tuomion odotus ja ahnas tuli, joka nielee Jumalaa uhmaavat." Hep 10:26-27

3

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tahallisuus on käsite, jonka voi helposti käsittää väärin.
      Saatanan kääntyminen Jumalaa vastaan on tahallisen synnin perikuva. Saatana tiesi, mitä teki eikä hänellä ollut mitään ulkopuolista seikkaa, joka olisi huijannut hänet siihen. Lisäksi Saatanalla olisi kyllä ollut itsessään voimaa kieltäytyä synnistä. Hän teki syntiä tietoiseti ja tahallaan.

      Sen sijaan ihmisten asema on hyvin erilainen. Hyvin harva meistä voi edes tehdä syntiä yhtä tietoisesti ja tarkoituksella kuin Saatana. Paavalikin kirjoittaa Room 7 : 18-19 " Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei; sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen."

      Uskova lankeaa tekemään syntiä yleensä joko sen tähden, että hän on voimaton vastustamaan itsessään asuvaa syntitaipumusta tai sitten sen tähden, että Vihollinen tai maailma pettää häntä.

      Myös synnin voi käsittää väärin. Tuskin löytyy asiaa, jota jokin herätyskritillisyyden haara ei olisi nimennyt perusteettomasti synniksi. Syntien korostaminen on keskeinen suomalaisen kristillisyyden vääristymä.
      Siksi uskovan on syytä tuntea Raamattu hyvin. Esimerkiksi on hyvä pitää mielessä, että kristitty on vapautettu lain orjuudesta ja Jumala itse ohjaa hänen sydäntään vapauden ja rauhan Hengessä:

      "Jumala itse vaikuttaa teissä tahtomisen ja tekemisen, että hänen hyvä tahtonsa tapahtuisi." Fil 2:13

      • tässä-ohjeet

        Ei kuules hei jos ihminen on elävässä uskossa, hän kuuntelee omaatuntoansa eikä tee tahallaan syntiä, ja jos tulee mokatuksi niin asia on sovitettava Jumalan kanssa mahdollisimman nopeasti, tunnustettava ja pyydettävä anteeksi ja tehtävä parannus.


    • kilvoitellen

      Kyllä on anteeksiantamatonta, jos et käänny ja tee parannusta. Et saa anteeksi syntiä, jota et kadu.

      Tahallinen, uhmakas synnissä eläminen paaduttaa sydämen ja se taas estää synnin katumuksen ja ihminen jää syntiin ja pimeyteen.

      Oikeassa uskossa kilvoitellaan syntiä vastaan ja kuunnellaan Hyvän Paimenen ääntä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      217
      6689
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5588
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      293
      3631
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2190
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2021
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      2016
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1803
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1554
    Aihe