Olen kolmekymppinen mies ja harkitsen muuttavani Leppävaaraan. Voisitteko kertoa alueen hyviä ja huonoja puolia. Olisi kiva kuulla, että millainen paikka on kyseessä. Asiallisia ja järkeviä vastauksia kiitos!
Millainen asuinpaikka Leppävaara on
25
4531
Vastaukset
- Arvo_Tornipöllö
Hyvät puolet on Leppävaaran asema josta pääsee nopeasti muualle junalla. Huonoja onkin sitten niin paljon ettei jaksa alkaa luetella. Muuta jonnekin muualle ellet välttämättä halua meluisaan ympäristöön jossa palvelut on lähellä mutta siihen se sitten jääkin. Itte en asuis lepuskissa mihinkään hintaan.
- Pitskunkarju
Se on läntinen Mogadishu.
- karjalan_heili
Olipa outoja kommentteja ylempänä olevilla. Itse muutin Leppävaaraan viime syksynä ja olen viihtynyt erittäin mainiosti (olen samaa ikäluokkaa kuin sinä mutta eri sukupuolta). Leppävaarassa on kaikki palvelut lähellä, Sellossa on suunnilleen kaikki mitä keksii tarvita ja siinä vieressä sitten myös terveysasema ja asema josta lähtee mainiosti kulkuyhteydet sekä muualle Espooseen että Helsinkiin päin. Tulen itse p-Karjalasta ja vähän epäilytti miten sopeudun tänne etelään, mutta olen kyllä ollut tosi positiivisesti yllättynyt. Ihmiset on mukavia ja asuinalue on tosi mukavaa. Tästä paikasta ei ole kiire pois minnekkään :)
- Arvo_Tornipöllö
No kun et paremmasta tiedä. Ja oot asunut puoli vuotta etelässä :D, ei tolla kokemuksella mistään mitään tiedetä.
- karjalan_heili
No ei kai tässä nyt kysyttykään mikä on paras paikka asua etelässä, vaan kysyttiin nimenomaan Leppävaarasta. Kerroin kokemuksistani sen verran kuin niitä minulla on, eikä alkuperäinen postaaja käsittääkseni pistänyt mitään aikarajoja että kuinka kauan Lepuskissa on täytynyt asua että saa kommentoida.
Provoojille palttua, Lepuski on kiva paikka! :) - Arvo_Tornipöllö
karjalan_heili kirjoitti:
No ei kai tässä nyt kysyttykään mikä on paras paikka asua etelässä, vaan kysyttiin nimenomaan Leppävaarasta. Kerroin kokemuksistani sen verran kuin niitä minulla on, eikä alkuperäinen postaaja käsittääkseni pistänyt mitään aikarajoja että kuinka kauan Lepuskissa on täytynyt asua että saa kommentoida.
Provoojille palttua, Lepuski on kiva paikka! :)No kuitenkin väitit niiden kommentteja oudoiksi jotka täällä ovat asuneet jo vuosikymmeniä, kukahan tässä provoilee. Ja sanon nyt asian toisellla vertauskuvalla, paskastakin tykkää kärpäset mutta ei se siitä hyvää tee. Ja sulla ei ole kuin lepuskista puolen vuoden kokemus, et tiedä esim sitä onko lepuski espoon paskin paikka vai ei.
- B.Eng
Taas nähdään se, että kehä 3:n sisäpuoli on muualta tulevien Amerikka, teitä on täällä jo liikaa
- Anonyymi
Arvo_Tornipöllö kirjoitti:
No kuitenkin väitit niiden kommentteja oudoiksi jotka täällä ovat asuneet jo vuosikymmeniä, kukahan tässä provoilee. Ja sanon nyt asian toisellla vertauskuvalla, paskastakin tykkää kärpäset mutta ei se siitä hyvää tee. Ja sulla ei ole kuin lepuskista puolen vuoden kokemus, et tiedä esim sitä onko lepuski espoon paskin paikka vai ei.
Mitä s riitaa haastat?
Kiva paikka. Nyt vaan on alkanut ilmestyä katukuvaan muutamia uhmakkaalta näyttäviä.
Onko se ajan ilmiö? - Anonyymi
Arvo_Tornipöllö kirjoitti:
No kuitenkin väitit niiden kommentteja oudoiksi jotka täällä ovat asuneet jo vuosikymmeniä, kukahan tässä provoilee. Ja sanon nyt asian toisellla vertauskuvalla, paskastakin tykkää kärpäset mutta ei se siitä hyvää tee. Ja sulla ei ole kuin lepuskista puolen vuoden kokemus, et tiedä esim sitä onko lepuski espoon paskin paikka vai ei.
Muutin Leppävaaraan Mannerheimintieltä v. 1972. Parasta Leppävaarassa on sijainti.
Joka suuntaan pääsee kätevästi, niin junalla kuin autollakin. Leppävaaran urheilupuisto on yksi Pääkaupunkiseudun parhaista. Uimahalli ja maauimala on ehkä Suomen paras. Ravien ystävälle Vermo. Sellosta löytyy kaikki, ravintolat, elokuvateatterit, kirjasto. keilahalli, jne.
Tietysti Leppävaaran katukuvasta näkyy, että Espoo on jonkun sukupolven kuluttua islamilainen kaupunki. Mutta, jos muutat ns. kovan rahan taloon, missä ei asu pakolaisia, niin Leppävaara on hyvä paikka. Jos pakolaiset käyvät hermoille, niin silloin parhaita paikkoja valita asuinpaikka on ns. Espoon Kultahammasrannikko, tai Lauttasaari, siellä hermo lepää. - Anonyymi
karjalan_heili kirjoitti:
No ei kai tässä nyt kysyttykään mikä on paras paikka asua etelässä, vaan kysyttiin nimenomaan Leppävaarasta. Kerroin kokemuksistani sen verran kuin niitä minulla on, eikä alkuperäinen postaaja käsittääkseni pistänyt mitään aikarajoja että kuinka kauan Lepuskissa on täytynyt asua että saa kommentoida.
Provoojille palttua, Lepuski on kiva paikka! :)onko vielä kivapaikka asua
- Kirvesankka
Aika karmea. Tämän voin sanoa koko ikäni (35v) Espoossa asuneena.
- Espoon-kirkas-CITY
Leppävaara on Espoossa ainoa kunnollisen kokoinen taajama, meidän kaupungin ainoa todellinen City-alue.
Asukkaita on 70.000, keskusta on taajahkosti rakennettua, ja joka puolella ympärillä omakotialueita Lintuvaaran, Kilon, Vermon jne suuntiin. Sähköjuna vie, ja kohta uutta kaupunkiaidetta pitkin vieläkin nopeammin.
Alueella on silti edelleen rakentamattomia alueita, suurehkohakin peltoaukeita Kilon Kartanon suunnassa ja muissakin suunnissa.
Leppävaaran kasvu ei ole likimainkaan loppumassa. Espoon ainoa Cityalue on nousemassa koko maatakin ajatellen 10 suurimman kaupungiksi asukasluvulla katsottuna. Satatuhatta asukasta rikkoutuu alle 20 vuodessa, työpaikkojakin on kohtalaisesti tarjolla. - ex-lepuskilainen
Kämppien hinta noussut hurjasti Leppävaarassa. Idyllinen "kylä" kasvanut cityksi, Sello-kauppakeskuksen ja lisääntyneiden raideparien myötä. Leppävaaran pelto jo pitkälti täyteen rakennettu pakkilaatikkotaloja.
Uussuomalaisia joka paikassa. Iltaisin ja öisin turvatonta liikkua jalan, näiden yön timojen takia.
Kaapuasuisia ja pitkäpartaisia musulmaaneja jolkuttelee laumoittain. Tunnelma kuin olisi jossain kauempanakin (afrikassa). 20 vuotta lepuskia riitti. Muutettiin hieman länteenpäin Espoon alueella. En suosittele, jos et tykkää multicultista. - Anonyymi
Se on kertakaikkiaan niin kamala
- Anonyymi
Hyvät asiat on.
Kauppakeskus
lääkäriasemia
jalankulumahdollisuus talvellaki aika hyvä
urheilukentät
uimahalli ulkotiloineen
Talvella hyvät ostai hiihtoladut uimahallin / urheilukentä läheltä
Luistinrata
oppilaitoksia
kouluja
aika hyvät linja-auto yhteydet vanhaa tietä länteen, kehätiellä,
junarata
Huonoa:
jyrkkiä mäkiä, kävellen tai polkupyörällä kaupassa käynnit voi olla rasittavia korkeallä mäellä asuvilla. - Anonyymi
Muinaisessa menneisyydessä demarilähiö. Nyt radan pohjoispuolella on halal-kauppa ja eteläpuolella vietetään lisäksi ramadania
Sello on ihanasta nimestään huolimatta sokkeloinen ja epämiellyttävä halpissuttu. Alueena se on jonkinlainen uussuomalaisten oleiluvarasto joka leviää ikävästi Kilon suuntaan. En ymmärrä espoolaisten päättäjien logiikkaa tuottaa tällaisia. Tulevaisuuden odotus on etnisiä jengejä. Jos olet jo Espoosta harkitse vaaleissa Kajavaa. Varma valinta, kun kyseessä on Suomi takaisin https://blogit.kansalainen.fi/author/hennakajavagmail-com/- Anonyymi
"Kommu Nisti lähiö".... No sehän selittää kaiken, ilmankos vallikalliossa on pihapoliiseja ja ykä valittajia ym kommunisteja vailla omaa elämää. Painukaa takas savoon, Espoo kuuluu meille kokoomuslaisille, ei teille demareille hävetkää. Kilo ei oo samalla tavalla uunitettava
- Anonyymi
Yks sekopää valitti kun menin rappukäytävän kautta ulos ihan normaalisti 3 aikaan yöllä. Ja toinen Ykä valitti kun jätin pahviroskat rappukäytävän edessä olevaan roskiksen eteen
- Anonyymi
Sellon kauppakeskus on selkein mitä tiedän.
- Anonyymi
Tässä vähän havainnekuvaa Espoosta 2021: https://m.youtube.com/watch?reload=9&v=kt8Md97oLms -"tos on toi esbot blast, Espoon puolella" 😂😂😂
- Anonyymi
Oma kokemus on se että sitä mitä idemmässä ja korkeammalla paikkaa geograafisesti olet. Niin sitä parempi elämänlaatu.
- Anonyymi
On helppo yhtyä näihin kollegan mielipiteisiin
- Anonyymi
SE ON LEPPUSKII 026
- Anonyymi
Hyvät palvelut lähellä, urheilupuisto, uimahalli ja yleisellä pääsee.
Huonoa on se, että täällä ei uskalla liikkua hämärän laskeuduttua. On liikaa nuoria muslimimiehiä, jotka ovat todellinen vaara kantasuomalaisille naisille. Halveksivat, sylkevät silmille, raiskaavat.
Kantasuomalaiset naiset ovat täällä ahdingossa, syrjittyjä ja rasismin kohteita. - Anonyymi
Leppävaarassa Läkkitori on alueen vanhan ja perinteisen kauppa-alueen keskuspaikka. UUdempi Sellon kauppakeskus tuli tämän jälkeen, radan toiselle puolelle.
Läkkitori on täysin muslimeille menetettyä aluetta. Siellä on jo 7 kpl etnisiä kauppoja, jotka myyvät vain arabialaisin etiketein olevaa tavaraa.
Kaikki Läkkitorin alueen pitseriat ja ravintolat ovat turkkilaisten tai kiinalaisten hallussa. Myös intialaisen väestön osuuden arvellaan kasvavan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931702
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2231397- 871321
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!62985Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9854- 46832
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35809