Kun seuraa Ylen Aamu-tv:tä tai mitä muuta ohjelmaa tahansa niin aina yllättää sama asia. Vieraat jos sattuu olemaan suomenkielisestä ohjelmasta kysymys ovat pääsääntöisesti suomenruotsalaista ruotsinkieltä äidinkielenään puhuvaa väkeä. Tai vaihtoehtoisesti on joko ruotsalainen tai joku muu pohjoismaalainen ohjelma kysymyksessä. Miksi maailman ainoassa suomenkielisessä maassa ei ole varaa ylläpitää ohjelmistoa maan ehdottomalla pääkielellä vai nieleekö pieni vähemmistökielinen osasto kaikki resurssit? Kenellekään ei ole jäänyt huomaamatta, että svenska Yle ja Ruotsin valtiollisen television SVT:n näyttäminen Yle Fem-kanavalla nielaisee yli neljänneksen Ylen budjetista.
Ylen Aamu-tv ja vieraat!
Vaalit2015
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minä en enää pitkään aikaan ole katsonut YLE:n ajankohtaisohjelmia enkä uutisia. Vain ulkomaiset elokuvat ja dokumentit olen katsonut.
Syy on yksinkertainen eli itsepuolustus. Nimittäin suoraan sanoen minulla menee hermot katsella sitä svekopropagandaa ja suomalaisuuden halveksuntaa.