Otsikossahan se tärkein jo olisikin. Eli mikä olisi oikeasti hyvää suihkutettavaa voiteluainetta? Esim. joihinkin pikku niveliin tai vaikkapa polkupyörän vaihteistoon..
Hyvä suihkuvoiteluöljy/aine?
10
5997
Vastaukset
- jjuuta
WD-40 on hyvää.
- teflonia-pintaan
Jos fillarissa on avoin vaihteisto, niin silloin paras paras voiteluaine on teflonia sisältävä TF2. Sitä kun laittaa ketjuihin ja pyyhkäisee ylimääräiset pois, niin kura ei tartu ja rataspakka pysyy puhtaana. Ainetta saa sekä tippapullossa että spray-purkissa.
- sprayvaseliini
sprayvaseliini pysyy kauan ja voitelee.
wd 40 , muut on liian kuivia , wd 40 on erinomainen puhdistusaine rasvalle ym - wd40onmyös
on myös parempi aseöljy, kui huonoimmat aseöljyt...
- hyviävoiteluaineita
WD40 on huono aine, eikä sovellu kunnollista voitelua tarvitseviin kohteisiin. WD40 poistaa kokonaan jo mahdollisen paremman voiteluaineen kuten vaseliinin tai öljyn. WD=water displacement=veden syrjäyttäjä.
Vaseliini on hyvä niveliin. Polkupyörän ketjulle, vaihteistolle joko ketjurasva tai ptfe öljy tai 80w90 vaihteistoöljy.- Anonyymi
Hyvä aine oikeisiin tarkoituksiin ja kohteisiin. WD-40/CRC 5-56 ja kaikki vastaavat tuotteet ovat tavallaan rasvanpoistajia. Niitä ei kannata käyttää rasvausmielessä, vaan lähinnä puhdistusmielessä.
- Anonyymi
Polkupyörän ketjun ulkopuoli tulee olla mahdollisimman kuiva ja puhdas. Tarkoitus on saada voiteluaine pelkästään ketjun niveliin.
Siksi kannattaa käyttää polkupyörän ketjuille suunniteltuja aineita ja tiputtaa tippa jokaisen nivelen kohdalle. Lopuksi puhdistetaan ketjun ulkopuoli huolella. Ketjun tahmea ulkopuoli kerää likaa joka muuttuu tahmeaksi ja tummaksi mönjäksi.
- rasvamaha
Aseöljy ja wd40 tai crc 5/56 on periaatteessa samaa ainetta, mutta wd40 ja crc5/56 sisältää enempi liuotinta. Lähtökohtaisesti pitäisin aseöljyä parempana yleisvoituaineena. wd40 on hyvää ohutta öljyä joka tunkeutuu hyvin koloihin.
Omasta arsenaalista löytyy wd40/crc5/56, ketjuöljyt moottoripyörälle ja polkupyörälle sekä aseöljy. Noista pitäisin aseöljyä parhaana yleisvoiteluaineena esim. auton lukkoon tms.- Anonyymi
Samaa mieltä. Aseöljy voiteluun ja WD-40/CRC 5-56 tms. puhdistukseen/irroitukseen.
- Anonyymi
Tavallinen polkupyörän ketjuöljy, tippakannuun tarkoitettu "yleisöljy" tai sitten joku litiumrasva ovat parempia valintoja kuin WD40/CRC 5-56. Nuo jälkimmäiset sisältävät liuottimia jotka voi mm pilata vaijerien kuoret jos vaijeeita menee voitelemaan.
Esim moottoripyörän voitelen näin:
-useimpiin metalliniveliin litiumpohjaista rasvaa
-vaijereihin polkupyörän ketjuöljyä (ei mp ketjuöljyä)
-mp ketjuöljyä sitten mp:n ketjuun
-kumiosia sisältäviin kohteisiin silikonipohjaista rasvaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917495- 373987
- 453520
- 2372822
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402672- 452492
- 1322411
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292299Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212264- 451982