Lasten kouluun kuskaus

Tiiti7

Mieheni kuskaa ala-asteikäisiä kouluun harva se päivä ja hakee heidät joko kaverilta tai kirjastosta koulun päätyttyä. Koulumatkaa on vain hieman reilu kilometri. Minusta tämän vertainen matka olisi lapsille hyötyliikuntaa ja hyväksi terveydelle, saisivat raitista ilmaa samalla. Ulkona he eivät ole juuri ollenkaan, mitä nyt koulussa välitunnilla. Harrastuksiakaan heillä ei ole. Olen ottanut asian puheeksi, mutta mieheni sanoo ajattelevansa lasten hyvinvointia kun kuskaa lapsiaan. Aika huolestuttavaa tämä nykymeno, tämähän on aika yleinen ongelma nykypäivänä.

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyväisäteillä

      Jos miehelläsi on aikaa kuskata lapsianne, niin anna hänen toki tehdä niin. Useimmat äidit ja isät tekevät sellaista työpäivää, ettei lasten koulukuljetus ole mahdollisuutta, vaikka he niin haluaisivat tehdä. Joidenkin mielestä autolla vieminen on turvallisuuskysymys. Eipähän lapsenne ainakaan jää suojatiellä auton alle, kaadu pyörällä ja katko hampaitaan tai raajojaan tai joudu väkivallan uhriksi koulumatkalla.

      Arjen liikunta on toki parasta, koska sitä tulee päivittäin. Itsekin suosin kaikkea hyötyliikuntaa ja käyn esim. reppu selässä kaupassa (6 km) tai pyöräilen, jos ostoksia on vähän.

      Jos lapsenne ovat ylipainoisia, voisi heitä kannustaa myös liikkumaan itsenäisesti. Ottakaa koko perhe polkupyörät käyttöön, tehkää YHDESSÄ kirjastoreissuja kävellen tai polkupyörällä ja mikä tärkeintä jättäkää ITSE AUTO TALLIIN ja olkaa hyvänä esimerkkinä! Ihmisellä on jalat, siksi että niillä kävellään - myös aikuisena.

    • Vastuunpakoilijat

      On myös vanhempia, joilla olisi mahdollisuus turvata lasten koulumatka itse esimerkiksi menemällä lasta vastaan (vaarallinen tie), mutta joiden mielestä kuljettaminen ja lasten paimentaminen koulumatkalla kuuluu yksinomaan kunnalle/kaupungille, kun matkaa on yli 5 km. Nämä vanhemmat ovat ulkoistaneet vanhenmuutensa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2832
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      27
      2651
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      44
      2306
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1891
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      40
      1773
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      52
      1605
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1513
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      29
      1399
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      44
      1326
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1191
    Aihe