Lasten kouluun kuskaus

Tiiti7

Mieheni kuskaa ala-asteikäisiä kouluun harva se päivä ja hakee heidät joko kaverilta tai kirjastosta koulun päätyttyä. Koulumatkaa on vain hieman reilu kilometri. Minusta tämän vertainen matka olisi lapsille hyötyliikuntaa ja hyväksi terveydelle, saisivat raitista ilmaa samalla. Ulkona he eivät ole juuri ollenkaan, mitä nyt koulussa välitunnilla. Harrastuksiakaan heillä ei ole. Olen ottanut asian puheeksi, mutta mieheni sanoo ajattelevansa lasten hyvinvointia kun kuskaa lapsiaan. Aika huolestuttavaa tämä nykymeno, tämähän on aika yleinen ongelma nykypäivänä.

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyväisäteillä

      Jos miehelläsi on aikaa kuskata lapsianne, niin anna hänen toki tehdä niin. Useimmat äidit ja isät tekevät sellaista työpäivää, ettei lasten koulukuljetus ole mahdollisuutta, vaikka he niin haluaisivat tehdä. Joidenkin mielestä autolla vieminen on turvallisuuskysymys. Eipähän lapsenne ainakaan jää suojatiellä auton alle, kaadu pyörällä ja katko hampaitaan tai raajojaan tai joudu väkivallan uhriksi koulumatkalla.

      Arjen liikunta on toki parasta, koska sitä tulee päivittäin. Itsekin suosin kaikkea hyötyliikuntaa ja käyn esim. reppu selässä kaupassa (6 km) tai pyöräilen, jos ostoksia on vähän.

      Jos lapsenne ovat ylipainoisia, voisi heitä kannustaa myös liikkumaan itsenäisesti. Ottakaa koko perhe polkupyörät käyttöön, tehkää YHDESSÄ kirjastoreissuja kävellen tai polkupyörällä ja mikä tärkeintä jättäkää ITSE AUTO TALLIIN ja olkaa hyvänä esimerkkinä! Ihmisellä on jalat, siksi että niillä kävellään - myös aikuisena.

    • Vastuunpakoilijat

      On myös vanhempia, joilla olisi mahdollisuus turvata lasten koulumatka itse esimerkiksi menemällä lasta vastaan (vaarallinen tie), mutta joiden mielestä kuljettaminen ja lasten paimentaminen koulumatkalla kuuluu yksinomaan kunnalle/kaupungille, kun matkaa on yli 5 km. Nämä vanhemmat ovat ulkoistaneet vanhenmuutensa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1506
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1246
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      988
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      875
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      872
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      753
    Aihe