Suomi ja Venäjä puolustusliittoon.

Kaikkein halvemmaksi tulisi Suomen ja Venäjän puolustusliitto. Se takaisi rauhan itänaapuriimme 100% varmuudella. Suomi olisi 100% turvassa ja aseita ei tarvitsisi osaa yhtään lisää ja entisetkin voisi myydä, tai romuttaa, sillä Venäjällä on asita riittämiin.
EU:n pelleille voisi näyttää pitkää nenää ja samoin Natolle. Ainoa probleema olisi hyväksyisikö Venäjä Suomen liittolaisekseen. Liitossa Venäjän kanssa fussofistien ja natokiimaisten ei tarvitsisi pelotella kansalaisia Venäjällä.

16

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sweitsin_malli

      Käväise joskus kaupassa, ja katso tavaroita hyllyillä. Paljonko on siellä venäläistä tuotetta, sitten katso pystymmekö elämään kotimaisilla tuotteilla pitkään. NATO ja EU ei ole mitään lastentarha. Ja pyllistämällä niille saa kovan ky..vän suoraan pyllyyn. Samoin Venälälle ei kannata pyllistella. Täytyy seista suoraan ja olla itsenäisiä.

      • kjckkfjfbdkfkfjfk

        No paljonko siellä on amerikkalaisia tuotteita? Niin. Ei niitä kannata eu:n ulkopuolelta roudata kuin korkeintaan jostain vinkuintiasta.


    • natohulluus

      Tämähän olisi se kaikkein loogisin ja tukevimmlle perustalle rakennettu ratkaisu. Kun Venäjä voisi olla varma ettei Suomen suunnalta kohdistu uhkaa Pietarin alueen puolustukselle, ei Venäjällä olisi mitään syytä uhata Suomea millään tavalla.

      Mutta kun natsihenkiset kouhot Suomessa edelleen haaveilevat Suur-Suomesta ja Venäjän tuhoamisesta, niin joudumme elämään pelossa. Suomen profiloituminen Naton hännystelijäksi ja USA:n vasalliksi ei ole vakautta edistävää kehitystä.

    • Akkadin_Sargon
      • UteliasU

        Miksi sieltä pitäisi erota?


    • KyykkyNiinistö

      Kunhan nyt presidentti Niinistö uskaltaisi perustaa edes jonkunlaisen puolustusasioiden neuvottelukunnan Suomen ja Venäjän välille, mutta kun ei uskalla kun on kyykyssä kun USA ei salli eikä NATO.

    • AntiTrollendaar

      Venäjä rakentaisi suomen täyteen sotilasvoimaansa, kuten Krimillä.
      Ja sitten se liittäisi Suomen itseensä, kuten krimin.
      Sitten kaikki suomen yksityisomaisuus kansallistettaisiin ja varastettaisiin kuten krimillä.

      • dfregv

        Joo, hulluja piisaa palstalla!


      • VeikkoV

        Älä naurata. Ei Suomeen tarvitsisi mitään rakentaa, silla Suomi ja Venäjä ovat rajanaapureita. Krim ja Suomi ovat aivan eri asia.


    • muistan

      En ole huomannut että Suomi olisi uhannut Venäjää niin kauan kun minä

    • muistan

      Jos suomi todella liittoutuisi Venäjän kanssa, voitas olla pian Siperiassa pakkotöissä piikkilangalla aidatussa tilassa.

      • bösilö

        loppus työttömyys kerta heitolla, ukot siperiaan kaivos hommiin, ammattiaitoa riittää talvivaarasta ja ei haittaa jos putki valskaa sillä maata riittää..


      • naurajasi

        Kuvittelet vaan poju! Toisaalta jos sieltä saisi hyvin palkattua työtä, niin miksei.


    • uipbiubiubuipbpiubipubiu

      Voi sua ressukkaa, Suomi ison Venäjän karhun kainalossa menettäisi kaiken kun Venäjä ei ole onnistunut toimivassa demokratiassa eikä ihmisoikeuksissa eikä sananvapaudessa eikä puhtaassa ympäristöpolitiikassa eikä missään muussakaan, listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkälle, Venäjä on jäänyt kaikilla mittareilla jälkeen Euroopasta, niin luuletko sinä että mitään muuta tapahtuisi kuin Venäjä vetäisi pienen Suomen samaan kurimukseen itsensä kanssa, romahtaessaan? Nämä romahduksen merkit ovat olleet ilmassa kaikilla mittareilla, Venäjä tulee tuhoutumaan. Näin on.

      Me suomalaiset, Suomi, pysymme erossa tästä kaikilla mittareilla mitatusta konkurssivaltiosta. Meillä on oma hyvä eurooppalainen tie.

      • Nurajasi

        Mitä oikein mussutat? Etkö osaa edes lukea. Kyse olisi VAIN puolutusliitosta, jossa Suomi olisi paremmasa turvassa kuin koskaan.


      • tsuhnientsuhna
        Nurajasi kirjoitti:

        Mitä oikein mussutat? Etkö osaa edes lukea. Kyse olisi VAIN puolutusliitosta, jossa Suomi olisi paremmasa turvassa kuin koskaan.

        Kyllä venäläisillä naurua piisaisi, jos tsuhnat menisi tuota ehdottamaan. "Nyt ne tollot tarjoavat jo omaa maataan ja ihan vapaaehtoisesti, mikäs siinä, otamma poies."

        Olis luullut, että nämä hyväuskoiset idiootit olis kuollu sukupuuttoon neuvostoliiton romahdettua, mutta ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5334
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3905
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2820
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1318
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      285
      1312
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1193
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1122
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      215
      1101
    Aihe