Etsin harrastuspohjalta joko suomen- tai englanninkielistä tietokirjallisuutta koskien muinaista mesopotamialaista mytologiaa sekä juutalaisuuden ja sen pyhien kirjoitusten varhaista historiaa. Mesopotamialaisista myyteistä ja tarustoista minua kiinnostaa eniten sellaiset, jotka ovat antaneen juutalaisten tarustoille vaikutteita (esimerkiksi Gilgamesh). Juutalaisuuden historiassa eniten kiinnostaa sen saamat vaikutteet muiden kansojen uskonnoista ja juutalaisuuden poly- tai henoteistinen menneisyys.
Eli vielä selventääkseni: En etsi tietoa juutalaisuudesta sen nykyisessä muodossa tai muutakaan teologista tietoa. Tahdon tietoa juutalaisten pyhien kirjoitusten (erityisesti Mooseksen kirjat) historiallisesta ja arkeologisesta tutkimuksesta, juutalaisten/israelilaisten varhaisesta henoteistisestä uskonnosta, heidän palvomista jumalista ja niiden historiasta sekä mesopotamialaisten taruista ja tarinoista, jotka ovat jollain tavalla vaikuttaneet juutalaisuuden kehitykseen (esim. Gilgamesh).
Itse kirjallisuuden löytäminen netistä ei ollut itselleni hankalaa, mutta en saanut juurikaan selvää siitä, mistä kirjoista löytäisin parhaiten etsimääni tietoa.
Suositelkaa kirjallisuutta
Nuorimies13123
0
96
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741