että Kanervan tilaisuudessa ei ollut
venäjämielis protestoijia.
Uskomatonta sekoilua lehdeltä.
Kanervan uutisoinnissa pahoja
puutteita.Korjaus ja tarkempi
uutinen kello 0.12
venäjämielis protestoijia.
Uskomatonta sekoilua lehdeltä.
Kanervan uutisoinnissa pahoja
puutteita.Korjaus ja tarkempi
uutinen kello 0.12
Vastaukset 6
Vanhimmat
Toimituksen hätäily ja ensimmäisessä
uutisessa väitettiin protestoijia
venäjämielisiksi.Mutta kun toimittaja
tuli paikalle ja pääsi haastattelemaan
ihmisiä niin totuus paljastui etää
kyseessä oli ihan tavallisia suomalaisia
jotka kritisoivat Kanervaa ja kokoomusta.
Nyt onkin mielenkiintoinen kysymys
että kuka IS toimituksessa väitti että
että kyseessä oli venäläismieliset
kuten alussa virheellisesti uutisoitiin!?
Ja kuka päästi valheen uutiseen!?
Sitä se natokiima teettää. Kas kun eivät keksineet, että suomalaisiksi naamioituneet venäläiset erikoisjoukot häiriköivät:D
"suomalaisiksi naamioituneet venäläiset erikoisjoukot häiriköivät.."
TUO OLI IHAN PARAS!!!! :D
Mutta traagisinta on, että se olisi ihan hyvin voinut olla vaikka noin. Luultavasti ihan kohta noiden kantti on sitä luokkaa..
Viestit kulkee, kuin wikiliiksissä, jopa turunsaaristossa.
Tässä oikeata tietoaasiasta!
Lounais-Suomen poliisi tutkii kolmen turkulaismiehen osuutta kansanedustaja Ilkka Kanervan (kok) vaalitilaisuuden keskeyttämisessä. Heitä tutkitaan mahdollisesta järjestysrikkomuksesta.
Miehet kuuluivat noin kymmenen häirikön joukkoon, jotka alkoivat solvata ja huudella puhujien päälle keskustelutilaisuudessa Turussa torstaina.
Tutkinnajohtaja Satu Värrin mukaan 36-, 38- ja 45-vuotiaat miehet kuuluivat häirikköryhmän ydinjoukkoon. Poliisi joutui saattamaan kolmikon ulos Runosmäen nuorisotalolta. Muut samaan ryhmään kuuluneet lähtivät talosta omatoimisesti.
"Poliisi saattoi vielä Ilkka Kanervan omalle autolleen, koska häiriköt olivat jääneet vetelehtimään parkkipaikalle", Värri sanoo.
Värrin mukaan teon motiiveista ei ole vielä selkoa. Häiriköintiin syyllistyneet olivat enemmän tai vähemmän päihtyneitä. Ydinkolmikosta 45-vuotiaalla miehellä on tilillään väkivaltaisuuteen liittyviä rikoksia.
Ilkka Kanerva ei ole esittämässä mitään vaatimuksia tilaisuuden häiriköitsijöille. Kanervan mukaan tilanne oli hämmentävä ja ainutlaatuinen.
"En nyt muista, että mitään vastaavaa olisi aiemmin sattunut kohdalle. En kuitenkaan pelästynyt", Kanerva sanoo HS:lle.
Häiriköt saapuivat paikalle heti tilaisuuden alussa. He alkoivat huudella muun muassa Nato-vastaisia mielipiteitä.
Kyse oli alta kymmenen miehen joukosta. Kanervan mukaan yksi nainenkin saattoi olla mukana.
"Päällehuutoa ja solvauksia. He esittivät käsityksiä, että tilaisuuden läsnäolijat ovat kaikki väärässä ja puhuvat bullshitiä", Kanerva kuvailee.
"En nyt sitä osaa arvioida, minkä mielisiä he olivat. Nato-vastaisia kyllä."
Tilaisuutta yritettiin jatkaa useaan kertaan ja järjestäjät yrittivät rauhoitella. Yleisö alkoi lopulta poistua paikalta.
"Tilanne oli epämiellyttävä. Yleisö oli lopulta turhautunut, pettynyt ja ehkä aika kauhuissaankin tällaisesta porukasta", Kanerva sanoo.
Turvallisuuspolitiikkaa käsittelevään tilaisuuteen osallistui myös toinen kansanedustajaehdokas, keskustan Mauri Ikonen.
"Ehkä aggressio suuntautui kuitenkin allekirjoittaneeseen", Kanerva arvioi.
Järjestäjät kutsuivat lopulta poliisit paikalle.
Kanerva toimii paraikaa Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen puheenjohtajana. Vaalitilaisuudessa puhuttiin muun muassa Ukrainan tilanteesta, Natosta ja Venäjästä.
Tässä sinulle nyt uutta tietoa tuon kyseisen tapauksen tiimoilta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1429237258342.html
Jäikö sinulle vielä nyt jotain epäselvää kyseisen asian suhteen.