Tällainen on tyypillinen perussuomalainen

Uusi_huomen

Empiiristen havaintojen perusteella perussuomalaisten kannattajakunta koostuu kahdenlaisista ihmisistä: työväenluokasta ja älymystöstä, alimmasta luokasta ja ylimmästä luokasta. Jostain syystä keskiluokka loistaa poissaolollaan. Tyyppipersu on joko duunari tai akateeminen.

Perussuomalainen rasvanahka on lihaksikas, jykeväleukainen, uhmakas, päättäväinen ja ilmaisee mielipiteensä jyrkästi (Tony Halmeen tapaan). Älykköpersu puolestaan on laiha, kuivankalvakka ja kielenkäytössään hienostunut. Hän osaa käyttää nerokkaasti hyväkseen tilastofaktoja ja manipuloida äänestäjiä älyllään (kuten Halla-aho).

Naispersu taas on useimmiten sivistynyt ja kaunis (niin kuin Maria Lohela). Näiden ihmisten varassa lepää Suomen parempi tulevaisuus. Parhaitenvointiyhteiskunta.

22

74

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfaa

      Joo, v 87 koomus tuli hallitukseen jossa se ei ollut 30 vuoteen. Suomi oli silloin velaton. Terveyspalvelut olivat ilmaisia ja sosiaaliturva oli todella hyvä sekä työllisyys lähes 100%. Kokoomus on ollut 28 vuotta pää tai valtiovarainministeri puolue.

      Nyt on velkaa lähes 100 miljardia= 100000 tuhatta miljoonaa euroa, mikä on 600000 miljoonaa markkaa. Siis sillä summalla sais. Suomen joka kuntaan ainakin 10 lastensairaalaa.
      On siinä nyt hyvä irvistellä.

    • hyiei

      perussiat peRUSSIAt

    • UskollisuusOnKunniani

      Ikuinen uskollisuus Perussuomalaisille! Me nousemme kostona Kullervon!

    • sinnemenivät

      Nooh olen kyllä sitten poikkeus kun olen keskiluokkaa mutta äänet on peruuttamattomasti jo annettu meillä.

    • kesKUSTApäässä

      Keskiluokka äänestää keskustaa!

      • LANDEPAUKKU66

        EI KUN MAAJUSSIEN LAPSET JA LAPSENLAPSET


      • Klitoriksenimijä

        Heh Suomessa ei edes ole enää maajusseja,kun kaikki ruoka tuotetaan keski Euroopassa ,eli se siitä mielipiteestäsi...


    • taitaa_jäädä

      Miten aloittajan mukaan Halla-aho on "manipuloinut" ihmisiä..? Olisi kiintoisaa kuulla..:)

    • narinaapersut

      Aloittaja on ihan oikeassa. Yhteistä näille ryhmille on ikuinen viha onnistujia kohtaan ja kuvitelma että itseä sorsitaan. Tälle porukalle on kauhistus tilanne että joudutaan hallitukseen vaikka nyt siitä vaahdotaan. Ketä vastaan sitte naristaan? Kreikka on hyvä esimerkki mitä tapahtuu kun populistit pääsee valtaan. Ennen vanhaan etelä-amerikassa oli vallankumouksia joka toinen vuosi, siellä oli silloin persuaatteet voimissaan! Ja mikä muuttui kun toinen porukka pääsi valtaan? No eri miehet pääsi kuppaamaan kansaa!

      • Onnistujia

        mitä helvetin onnistujia Kokoomuksessa muka on kun vvministeriksi ei löytynyt parempaa kuin laskutaidoton asiankirjaväärentäjä ja voit katsoa valtionvelkaa sen kasvattaminen on ainoa asia missä on onnistunut.


    • PenaÄlytön

      Mihin luokkaan Oinosen Pentti kuuluu? Himppu vaikea tehtävä!?

    • Niin_on

      Niin on

    • peruspersu

      Peruspersu on maalainen, juntti vailla koulutusta.
      Punaniskainen peräkammarin poika jota pelottaa erilaiset ihmiset ja maailma.
      Yleensä lihava, huonosti pukeutuva ja rasvainen tukka.
      Köyhä.

      • PersuOngelma

        Siihen voisi vielä lisätä, että on ollut epäonnea elämässä, mikä on aiheuttanut katkeruutta. Perustuu tutkimukseen näistä palstoista.


    • Nhgfdsa

      Mistä vitusta sellaisen havainnon oot tehnyt että persuilla on rasvainen tukka ja asuu peräkammarissa ?on tainnut äijäksi porata sua perseeseen liian kovaa...et voi olla mikään muu kuin katkera lutka jota äijät panee suuhun ja persereikään,koska pillu on jo spermaa täynnä.

      • HuiHyi

        Annat aika erikoisen kuvan itsestäsi. En haluaisi olla missään tekemisissä kanssasi. Ulkonäöllä ei ole mitään merkitystä tässä asiassa.


    • PERUSPERSU

      JOSTAKIN KUMMASTA SYYSTÄ EN KUULU KUMPAAKAAN LUOKITTELUUN

      JA OLEN KESKILUOKKAA

      PERSUT OVAT MUUTEN KOKKARIEN JÄLKEEN KOULUTETUIN EDUSKUNTARYHMÄ

      • SELFMADEMAN

        jep peruilijat eivät ole UIMAMAISTEREITA
        EMMEKÄ KUVITTELE OLEVAMME RIKKAITA JOTTA SAISIMME ÄÄNESTÄÄ KOKOOMUSTA


      • TietoaTaitoa

        Mistähän oot repinyt tuon tiedon. Persujen eduskuntaryhmä on kaikkein huonoiten kouluttautunut. Parhaat ovat kd ja kokoomus.


    • tekijämies

      Tyhjät 2 etuvivin tuolit . Muuten täysi sali ? Frederik ..on persu-syy.

    • selväjuttu

      Emme ole maalaisia emmekä juntteja, mutta äänestimme perussuomalaisia. Juntit äänestää kokoomusta ja keskustaa. He eivät osaa eivätkä ymmärrä vaihtaa suuntaa, vaan pysyvät tiukasti vanhassa, koska eivät kykene muuttamaan edes omaa mieltään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe