Hirviökarhu?

metsänkeijukainen

8

1355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huh60

      Kai suomessa karhuja on joka paikassa.Käy vähän potkimassa tai sohimassa kepillä niin kyllä
      se siittä äkkiä selviää onko kaehu kotona.

    • arkeologigolo
    • Metsänhistorperehtynyt

      Pysy erossa tästä asiasta äläkä pengo sitä.
      Metsässä voi olla jotakin sellaista jota ei ole syytä kohdata.
      Antakaa metsän säilyttää salaisuutensa sillä ylipäätään maailmassa on paljon sellaisia asioita joihin ei kannata sekaantua.
      Eikö maailman pahuus jo näkyvin osin riitä tavallisille ihmisille ettei sitä tarvitsisi enää etsiä näkymättömistä asioista lisää.

    • kauheametsänpeto

      Vaarilla oli aikanaan pontikka tehdas siellä,oli pakko pistää legendaa liikkeelle jotta työrauha säilyisi,jos sinne joskus joku kutsumaton poikkes niin vaari tarjos kunnon kännit pohjaanpalaneella pontikalla,siitä sit tuli niin kauhee kankkunen että siitä ei sitten huvittanut jälkeenpäin puhua,pelkkä ajatuskin veti kalpeeks,sellainen petomysteeri sielä oli.

    • rengastaja

      Monesti olen miettinyt että olisiko tämän Maakasperäjutun taustalla kyseisissä metsissä jotakin sellaista toimintaa mistä pyritään pitämään marjastajat ja sienestäjät ym kulkijat tietämättöminä.
      Mikäs sen paremmin suojaa mm. tuollaista viinanpolttoa ym. laitonta toimintaa kuin karmiva tarina kummittelusta tai muusta sellaisesta.
      Ihmiset kertoo noista metsistä toinen toistaan kummallisempia ilmiöitä mutta kaikki tuntuu kuulleen niistä vain kaverin kaveriltaan tai tuttavan tuttavaltaan.
      Itse kävin Haikantien varressa viime kesänä tarkkailemassa paikallista pöllökantaa mutta itseäni kummastutti lintujen ja muiden eläinten vähyys tai siis toisin sanoen se että niitä ei siellä ollut lainkaan. Metsä oli kovin hiljainen eikä sellaista muistu mieleeni aiemmin. Kummituksia tai muuta siihen viittaavaa en todennut mutten sellaiseen tosin kovin herkästi itse uskokaan.

    • Anonyymi

      Kerran kävelin metsässä ja yhtäkkiä rupes kusettaan ihan hirveesti. No mitäpä muutakaan ku äkkiä housut pois ja kyykkyyn. Sitten kohta ilmesty karhu ja aattelin että nyt tuli loppu mutta karhu säikähtikin mua ja lähti karkuun tuhatta ja sataa. Ei kai ollu ennen nähny kusevaa ihmistä. Voisko olla täydellisempää ajotusta kusihädälle.

      • Anonyymi

        Karhujuttuja on kiva lukee Otso-nimisenä.


    • Anonyymi

      Onpas hyviä marjoja! Omnomnomnom... no voi perkele! Mikä siellä perseessä kutiaa niin perkeleesti! Aah, en kestä, nyt pitää raapia! Mutta ei tassut ylety. No sitten kiehnätään maata vasten! No niin, johan rupee helpottaan! Aah, aah, kun helpottaa. Vielä vähän! Noin nyt loppu! Ja sitten taas marjoja suuhun! Omnomnomnom!
      https://www.youtube.com/watch?v=hJ78lGrR4hc

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      95
      3651
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2403
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      35
      915
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      841
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      815
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      799
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      695
    Aihe