Afrikan pienviljelijöiltä viedään pellot

turtorri

Maan kahminta kiihtyy Afrikassa ja pieniltä peltotilkuilta elantonsa saanut väestö joutuu puille paljaille.

– Siirtomaaherrat veivät esi-isiltämme maat yli sata vuotta sitten, mutta nyt historia toistaa itseään ja oman maan isokenkäiset ovat samalla asialla, tiivistää demokratiaa Zimbabween ajavan nuorisojärjestön johtaja Claris Madhuku.

Zimbabwen Chipingeen vuonna 2008 perustettu Chisumbanjen laitos tuottaa sokeriruo'osta etanolia biopolttoaineeksi.

Hanketta pyörittää valtion ja yksityisen pääoman yhteisyritys Green Fuels. Sen sokeriplantaaseille on varattu 40 000 hehtaaria maata, ja niiden tieltä häädettiin 1 794 perhettä, laskee aktivisti Owen Dliwayo.

Asukkaiden mukaan laitos on vastoin lupauksiaan työllistänyt vain harvoja, maksaa palkkaa alle kaksi euroa päivässä ja kieltää ammatillisen järjestäytymisen.
Maat menivät eliitille

Zimbabwe aloitti 15 vuotta sitten maareformin, jolla valkoisten omistamat suurtilat piti jakaa köyhien mustien viljeltäviksi. Tuloksia on kuvattu katastrofiksi.
>>Zimbabwessa parhaat maat menivät parintuhannen hengen eliitille.

– Maanomistusongelmaa ei ratkaistu, sillä valkoisilta takavarikoidut maat jaettiin poliittiselle eliitille talonpoikien kustannuksella, sanoo palkittu zimbabwelainen ihmisoikeuspuolustaja Terry Mutsvanga.

ZimOnline-uutispalvelu kertoi vuonna 2010, että noin 2 200 hyvässä asemassa olevaa mustaa oli saanut haltuunsa 40 prosenttia aiemmin valkoisille kuuluneista 14 miljoonasta hehtaarista. Tilakoko on 250–4 000 hehtaaria, ja presidentti Robert Mugaben perheen hallussa olevat 14 tilaa kattavat vähintään 16 000 hehtaaria.

Myös luonnonvarat innoittavat usein maakaappauksia. Timanttiesiintymät Zimbabwen Chiadwassa aiheuttivat yli 800 perheen häädön vuonna 2005.
Maita viedään kaupungeissakin

Kaupunkien nopea kasvu vauhdittaa osaltaan maiden kahmintaa.

– Me emme tarvitse viranomaisten lupaa jakaessamme maata, jonka vapaussodan sankarit taistelivat meille. Maa on meidän, ja myymme sitä edullisesti puoluetovereillemme, selittää Zimbabwen hallitsevan Zanu-PF-puolueen jäsenen Andrew Nyanyadzi.

Kaikki eivät ole tyytyväisiä.

– Hararessa Zanu-PF:n militantit ovat ottaneet haltuunsa kaupungin maita, eikä poliisi uskalla puuttua asiaan, sanoo pääkaupungin asukasyhdistyksen johtaja Precious Shumba.

Hän mainitsee esimerkkinä tiheään asutun Hatcliffin alueen, jolla puoluepamppujen omistamat asunto-osuuskunnat ovat kaapanneet kaupungin maita poliittisen voimansa turvin.

Zimbabwessa, kuten muissakin Afrikan maissa, kunnallissäännöt kieltävät yksilöitä ja yhteenliittymiä myymästä maata, joka ei kuulu heille.
Taustalla usein ylikansalliset yhtiöt

Arvostelijoiden mukaan Afrikan maakaappausten taustalla häärivät usein ylikansalliset yritykset.

Euroopan unioni on mukana rikkaiden maiden New Alliance for Food Security and Nutrition -hankkeessa, joka pyrkii parantamaan Afrikan ruokaturvaa yksityisten yritysten avulla. Hanke kaavailee Afrikkaan 7,6 miljardin euron sijoituksia.

Zimbabwelainen taloustieteilijä Kingston Nyakurukwa epäilee, että hanke vie ojasta allikkoon, kun yhä useampi afrikkalainen pakotetaan ostamaan kalliita maataloustuotteita sen sijaan, että voisi kasvattaa oman ruokansa.

» Mosambikin valtio myy maansa 19.4.2015 12.00

Näin se omistus kasaantuu aina vaan pienempään piiriin.
http://www.liveleak.com/view?i=d42_1373758900
Ei ole syytä tuoda kansaa sieltä pois vaan kouluttaa ja opettaa paikalle.

0

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        1
        1576
      2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        95
        1501
      3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1051
      4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        200
        948
      5. Mitä haluaisit

        Tehdä kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        123
        842
      6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

        Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
        Suomalaiset julkkikset
        2
        797
      7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

        Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
        Haapavesi
        29
        760
      8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

        Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
        Ähtäri
        42
        751
      9. Känsäkoura ja hotelli

        Tietoa kuka ostanut?
        Kuhmo
        7
        724
      10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

        Ja selvitetään nämä tunteet?
        Ikävä
        60
        693
      Aihe