Tuleeko aikamme evoluutiota vastaan taistella

Välimereellä tekee nyt työtään julma evoluutio. Mitä enemmän afrikkalaisia pelastetaan merestä heidän matkallaan Italiaan, sitä enemmän se rohkaisee muita matkaalle.
Jos taas ihmisiä ei ollenkaan merestä pelasteta, kuoleman riski suurenee jolloin heistä useampi jää rannalle.
Tämä vaihtoehto tietenkin on vastoin länsimaista humanismia, ja kokonaan pois suljettu. Mutta tilanne on pardiksaalinen ja katastrofi, johon Italia pyytää nyt Eu:lta apua.
Mitä asialle pitää tehdä?
Itse afrikkalaiset ovat täpötäysiin merikelvottomiin veneisiin vapaaehtoisesti ahtautuneet ja itse itsensä merihätään asettaneet.
Eli tuleeko kakki Välimerestä pelastaa vai ei?

6

<50

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 208

      Austraalian malli käyttöön. Pikakäännytys merellä jos ei keula käänny kohti afrikkaa niin torpedolla kylkeen. Muutama laivan upotus niin viesti menee perille.

    • Koroljov

      Euroopan NATO-maat, jotka auttoivat Yhdysvaltoja kukistamaan Muammar Gaddafin ja saattamaan Libyan sekasortoon, saavat syyttää itseään. Gaddafin hallinto oli valmis toimimaan tulppana laittomalle massasiirtolaisuudelle Afrikasta Eurooppaan (ja tarjosi siitä sopimusta Italialle vielä v. 2010), mutta USA:n ja sen liittolaisten ahneus päästä käsiksi Libyan öljyvaroihin oli niin suuri, että Gaddafi kaadettiin, vaikka hän oli ollut lojaali erityisesti Italialle, jolle Välimeren kautta tapahtuva kansainvaellus on jatkuva ongelma.

    • stop-and-stop
    • HusuMusutAfrikkaan

      Linkolan malli on hyvä luonto hoitaa itsestään. Oli muuten Vihreä ajatusmaailmaltaan.

    • sinkkk

      Aivan jos kaikki pelastetaan ei loppua tule !!! vois miinoittaa sen lähtömaan rannan niin seki hieman rauhoittais, ja lähtömaan syyhän tämä on, laittakoon rahojaan muuhun kuin sotimiseeen yms Diktaattoreihinsa, ja jos ei muu maailma saa sinne kuria niin sitte ei saa.

    • MuslimitTakasAfrikkaan

      En tiedä millä prosentilla sieltä tulee nuoria miehiä, mutta uutiskuvien mukaan kaikki selvinneet ovat aina poikkeuksetta nuoria miehiä. Ja eikös se ollut niin, että kun on työttömiä nuoria miehiä paljon, niin yhteiskuntarauha on aina vaarassa, uskonnosta ja kulttuurista puhumattakaan. Niin eikö näiden pelastaminen ole kuin kaivaisi nenästä verta. Ei luonnon kiertokulkua voi muuttaa, tai muuten se on me tai ne tilanne. Minusta mielummin ne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1379
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      65
      697
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      87
      688
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      135
      608
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    10. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      588
    Aihe