Mitä hyviä katolista uskoa puolustavia sivustoja tiedätte? Mitä esimerkiksi sinä, rousku, käytät useimmiten?
Apologeettiset sivustot?
Linkkivinkkien tarpeessa
16839
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
informatiivisia Katkirkko-sivuja. Suosittelen.
http://www.biblicalcatholic.com ja ylläpitäjän blogi http://socrates58.blogspot.com
http://www.catholic.com ja parin ylläpitäjän blogit http://markshea.blogspot.com ja http://www.jimmyakin.org
Lisäksi "anglokatolista" materiaalia: http://pontifications.classicalanglican.net
että ajoittain olen joutunut kanssasi melkoisen ahtaalle. "Jotain sentään tiesin minäkin."
Toinen asia on kunka oikein on syöttää minulle vakavan elämäkatsomuksen omaavalle nuorukaiselle kaikenlaista mitä nyt netistä sattuu löytymään.
:-D lukemista vähäksi aikaa...
Mikäli joskus vielä törmäät joihinkin uusiin vastaavanlaisiin sivustoihin, pistäisitkö linkin tähän ketjuun. Ja saa toki kaikki muutkin tehdä niin. Myös arvoisa "Turust".
paavinpalvojien oppia tarvisi erikseen jossain puolustella jos ei se olisi harhaoppi, vääristely ja harhautus? Ei oikea oppi tarvitse erikseen sivuja missä koetetaan sen vikoja selitellä paremmin päin. Tuo kysymys jo osoittaa että paavilaisuus on vääristynyttä harhaoppia mikä ei selviä ilman valheellista selitystä ja propagandaa. Oikea oppi ei pala tulessakaan, paavinpalvojat palavat helvetintulessa.
...kun hän sanoi: "olkaa aina valmiit antamaan vastaus jokaiselle, joka kysyy, mihin teidän toivonne perustuu." (1. Piet. 3:15)
Jeesuksella ja Raamatulla ei ole mitään tekemistä paavinpalvonnan kanssa. Paavinpalvojat valehtelevat, huijaavat ja vääristelevät, muka vetoavat siinä Raamattuun mutta lukevat Pirun silmin. Paavilaisuudessa on aina kysymys rikoksesta. Suomen on tuo rikollisuus kiellettävä!
Katolisuudessa ei palvota paavia. Enemmän voisi keskittyä jehovantodistajien kieltämiseen? Ja sitten "älkää ruokkiko trollia".
Pidetään Kristus Herra vain erehtymättömänä, ja uskomme päänä.
Totta kai uskomme pää on Jeesus Kristus. Mutta hän antoi kirkkonsa apostolien hoiviin, ja heidän vastuunsa siirtyi heidän kuoltuaan piispoille. "Joka kuulee teitä, kuulee minua ja joka hylkää teidät, hylkää minut. Mutta joka minut hylkää, hylkää sen, joka on minut lähettänyt." Apostolien opissa ei erhettä ollut.
ei ollut erhettä, jos myöhemmin viinin vaikutus laimentui, Herramme pilkkoi sydänkuun ja sieluumme asettui; Hengen vaikutustako, vaiko maallisen mahdin?
Todellista taidetta kieltämättä. Kirjoita ihmeessä useamminkin.
Jeesus Kristus koskaan mitään paaveja ja kardinaaleja nimitellyt. Paavinpalvojien harhaoppia kokonaan eikä pidä yrittää Jeesuksen nimiin omia vallanhimojaan siirrellä. Paavinpalvonnan harhaopilla ei ole mitään tekoa Jeesuksen opetuksen kanssa. Paavia seuraamalla ei taivaaseen pääse, se on hujjausta koko harhaoppi ja rahalle ahneiden pesä.
Elämällemme kiitos, kirjoitan. Öitä.
missä paavinpalvojat pesäänäs pitävät on käärmeenpesä ja siellä Saatana hallitsee. Tämä totuus täytyy Suomen kristikansan ymmärtää ja tietää. Ei voi olla Jumalan lapsi jos kumartaa Antikristusta paavin hahmossa.
Tuolla kommentilla muuten kaadat melkoisen paljon oppeja, kolminaisuudesta lähtien ja muunkin mitä jo uskontunnustuksissa ja traditiossa sanotaan. Eli ehkä kyse ei ole kokonaan huijauksesta tai harhaopista?