Menikö ne vaalit sitten nappiin.

olettokotyytyväisiä

Étte päässeet eroon Räsäsestä ja Soinikin yhä jytkyttää, Sipilä saa alkaa kyhäämään hallitusta. Ja Toimikin pääsi taas remmiin, Sari Essyah pääsi jälleen.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No eihän ne nappiin menneet. Mutta toivotaan, että tämä porukka ei jarruta kehitystä liikaa...

    • 234rft

      Ei nuo menneet hyvin. Mutta Venäjällä tykätään. Ja eikös se ole suomalaisten uskovien mieleen, päätellen kovasta Putin-ihailustaan.

      • naurattaakotänään

        Olisi kannattanut jättää Räsäselle ja Soinille tarkoitetut vahingonilonaurut ateisteilla myöhäisempään ajankohtaan.


      • naurattaakotänään kirjoitti:

        Olisi kannattanut jättää Räsäselle ja Soinille tarkoitetut vahingonilonaurut ateisteilla myöhäisempään ajankohtaan.

        Soinin on puolueensa uskottavuuden takia pakko viedä persut hallitukseen. Seuraava hallituskausi tullee vaatimaan vielä vaikeampia ratkaisuja, kuin mitä edellisellä kyettiin tekemään. Autoveroista ei taideta luopua eikä EU jäsenmaksuja puolittaa ja persujen on pakko hyväksyä Kreikkaa koskevat ratkaisutkin.
        Kuten vanha poliitikko (Mooses) vuosia sitten sanoi, Siperia opettaa. Kun talouselämän realiteetit tulevat vastaan, ei halpahintainen populismi auta. Kaksi vaalikautta persut ovat sillä pärjänneet. Hallitusvastuun jälkeen vasta nähdään persujen äänestäjäkunnan uskollisuus. Yksi paikka meni, vaikka olivat oppositiossa.
        Räsäsen kristillisiä tuskin seuraavassa hallituksessa nähdään.


      • Meillä on taas kerran sellainen eduskunta, jonka olemme ansainneet. Toivon Sipilälle parasta mahdollista onnea hallituksen muodostamisessa ja pääministerinä Suomi-laivaa ohjatessa. Hän ei edusta minun puoluettani eikä poliittista näkemystäni, mutta pääministeri kantaa suurimman vastuun Suomen seuraavien vuosien ratkaisuista ja mielestäni häntä ja hänen hallitustaan tulisi tukea.
        Kansa on uhunut. Pulinat pois.


    • fda

      KD:n ja persujen kannatus laski. Tuskin kovin moni odotti mitään paljon sen radikaampaa. Lammaslauma halajaa vielä paimenia, mutta vähemmän kuin 4 vuotta sitten.

    • Niin kauan kun minä en kykene esittämään demokratiaa parempaa yhteiskuntajärjestystä, vaalit menevät aina likiarvoisesti nappiin kun yli 50 % äänioikeutetuista antaa mandaatin rehellisissä vaaleissa.

      • fda

        Juurikin näin.


      • Edustuksellinen demokratia on melkoisen paska systeemi, mutta valitettavasti silti paras, mitä ihmiset ovat keksineet. Siihen pitäydytään, jos ei parempaa keksitä.


      • fda

        Meritokratiassakin on ongelmansa, vaikka saataisiin pätevimmät henkilöt päättämään asioista niin eivät olisi välttämättä kansalle paras vaihtoehto. Voisivat alkaa vaan omia etujaan ajamaan.


      • fda kirjoitti:

        Meritokratiassakin on ongelmansa, vaikka saataisiin pätevimmät henkilöt päättämään asioista niin eivät olisi välttämättä kansalle paras vaihtoehto. Voisivat alkaa vaan omia etujaan ajamaan.

        Ja perusongelmana pysyy, miten pätevyys edes määritellään.


    • UskonKauneus

      No minun äänestämäni ehdokas tuli valituksi huikealla äänimäärällä ja muutenkin kannattamani puolue menestyi erinomaisesti ja kasvatti osuuttaan. Joten kyllähän vaalit oikein hyvin menivät.

      Sille nyt ei vaan mahda mitään, että Suomeen mahtuu myös sellasia idiootteja, jotka äänestävät Hakkaraisen kaltaista idioottia. Jolla ei pitäisi olla mitään asiaa hoitamaan yhteiskunnallisia tehtäviä, mokomakin valehteleva ja sekoileva juopporetku hellari. Mutta hellareillahan on aina ollut rima mahdollisimman matalalla, mitä hyvään moraaliseen käytökseen tulee. Jos se rima olisi piirunkin korkeammalla, niin eihän täällä olisikaan ainotakaan hellaria.

    • Reddington

      Se mitä soini tekee muiden persumiesten kanssa makkarissaan ei meille kuulu. Ja hyvä että räsänen jatkaa. Eiköhän se taas kohta sano jotain älytöntä ja kirkosta eroamiset nousevat uuteen ennätykseen.

    • naurattaakotänään

      Kovasti mennyt hallitus halusi ulkomaisilta, kivestä hieroen, saada lämpöä lähelleen.

      Kivihiiltä tuodaan ulkomailta halvalla, samaanaikaan kun suomalainen puu
      ja ns. enegriapuu happanee metsiin vain Jumalattoman korkean veron takia.
      Jeesuskin itki kun tämän kuuli. Helvetin muuli, Hän sanoisi verottajallemme.

      Olisi kannattanut jättää Venäläiselle kivihiilelle tarkoitetut vahingonilonaurut myöhäisempään ajankohtaan? Hallituksen läskipäiden sisällöllä lämmittäisi koteja pitkään. melkoista kakkalämpöä siis.

      Tuokaa vain "omavaraista" k-hiitä venäjältä, nyt kun se on bannassa ja voimassa on yhä 65% vero, jos myisit omaa puuta ,omasta metsästäsi. Toivottavasti Jumala on olemassa ja vääntää veropellejen kivekset rusetille. ja Loisi ensin niille kivekset, ellei niillä hiirilä ole!

      t. naurattaakotänään

    • AiheessaPysyen

      Essayah pääsi Savo-Karjalan yhdistyneessä vaalipiirissä, mutta Kaakkois-Suomen yhdistyneen vp:n Sari Palm vastaavasti putosi ja mukanaan lähti piirin ainoa kd-paikka. Lopputulos -1, eli hyvään suuntaan menossa.
      Paremminkin olisi käynyt, jos äänestysprosentti olisi noussut, koska vasemmisto kärsii eniten sen alhaisuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      109
      732
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      58
      731
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      43
      626
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      516
    5. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      196
      504
    6. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      70
      496
    7. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      484
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      48
      466
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      36
      440
    10. Ongelma: oon ihastunut sinuun...

      Ja siksi karttelen, ku en haluu rakastuu! Tunteita on siullakin minuu kohtaan ja sinuun ois helppo rakastuu. Miettiny
      Ikävä
      18
      416
    Aihe