Tällä palstalla on useita alustuksia, joissa väitetään, että Venäjän/Putinin käyttäytyminen järkiintyy ja kohuotsikot vähenevät. Syyksi tähän ilmoitetaan Suomen vaalitulos.
Joku vielä väittää, ettei äänestämällä voi vaikuttaa.
Joku vielä väittää, ettei äänestämällä voi vaikuttaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Yhdeltä aukeamalta löytyi 4 todistetta asiasta.
Mistähän johtuu, että jotkut luulevat poliitikkojen voivan vaikuttaa median sisältöön?
Tämmöisiä otsikoita löytyy:
Kohta ei ole enää SENSAATIOUUTISIA VENÄJÄSTÄ
Iltalehdissä ei enää Venäjä vastaista uutisointia
NATO-medialle ja kokoomukselle tuli ongelma
Puhdistus YLEssä
Keskustan, Persujen pitää miehittää YLE
Joku on näköjään tottunut siihen, että valtaa pitävät voivat kontrolloida mediaa.
Kouvolan Sanomat ei koskaan enää mainitse sanaa "Nato".
Kansainvälinen vaikutus on se, että lännen uutisissa Perussuomalaiset on äärioikeistolainen liike, mm. BBC, CNN, Reuters etc.
Hieman ohi menee kyllä uutistoimistoilta silloin se viesti, että tämä "äärioikeisto" kannattaa hyviä suhteita Venäjään.
Ei Venäjä enää ole kommunistinen valtio, joten oikeistopuolue voi hyvin pitää asiallisia suhteita siihen.
Järkevintä on ideologia-eroista huolimatta hyviä suhteita kaikkialle, etenkin naapurimaahan, jonka kanssa kauppasuhteet ovat tärkeitä taloudelle.
"Hieman ohi menee kyllä uutistoimistoilta silloin se viesti, että tämä "äärioikeisto" kannattaa hyviä suhteita Venäjään."
Haluaisinpa nähdä puolueen, joka julkisesti kannattaa "huonoja suhteita Venäjään"! Ei sellaista kukaan ääneen sano!
Onkohan Venäjän vaaleilla koskaan ollut vaikutuksia median vihan lietsonnan määrään?
On. Vihan lietsonta nousee muutaman pykälän aina kun Putin valitaan uudestaan.
Vähän omituista kielenkäyttöä? Kun Suomen media kertoo objektiivisesti VAIN SEN, mitä on tapahtunut niin se on joillekin vanhan ajan reliikeille "vihan lietsontaa"?
Pitäisikö esim. Nemtsovin ampuminen jättää kertomatta kokonaan?