Miten onnistua syömättä gluteenia?

glf

Hei! Miten keliaakikot ja gluteeniherkät olette onnistuneet välttämään gluteenia tai vehnää sisältäviä tuotteita? Vaikuttaa siltä että niitä on melkein joka ruoassa.

9

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gluteeniton
    • keliakka

      Helposti, suurimmassa osassa ruokia kun EI ole gluteenia.

    • helppoaon
    • Viljatonta

      Joo gluteenia on tosi helppo välttää. Elämän helpoimpia asioita, nääs.

      Kun menet kauppaan, osta lihaa, kalaa, kasviksia, hedelmiä, marjoja, pähkinöitä, kananmunia, sieniä, oliivi- ja kookosöljyä ja jalostamattomia maitotuotteita. Näistä alat loihtimaan itsellesi gourméta.

      Älä osta mitään ns. gluteenittomia jauhoja, keksejä ja leipää. Et sinä niitä tarvitse monipuoliseen ruokavalioon.

    • helppoo

      Aivan!Riisikakut on mukavia kahvileipiä...pian tottuu valkkaamaan mitä voi syödä!Kotipizzassa on gluteiinitonta pizzaa.Salaatteja voi syödä kun käy ulkona syömässä,tosin ilman krutonkia!

    • Mahtavaa

      Nyt oon kuukauden ollut ilman gluteiiniä,ja onpa mahtavan hyvä olo.kevyt,painokin on kääntynyt laskuun!Vähän pitää miettiä mitä syö,mutta aika vähällä tässä pääsee!Lisäsin ruokavaliooni pellavasiemenrouhetta 1 rkl päivässä,1tl kalanmaksaöljyä..Kauraa käytän yhä,puuroo aamulla vähäkalorisen sopan kans.

    • helppoasyömistä

      Mulle ei sovi edes kaura. Lesettä oon laittanut smoothieen.

      Gluteeni on vehnässä, ohrassa ja rukiissa esiintyvä proteiini, jonka kanssa samankaltaista muotoa on myös kaurassa ja esimerkiksi maidossa. Gluteeni-intoleranssia ei voi todeta millään laboratoriokokeella tai tähystyksellä. Useimmiten se rajataankin ulkopuolelle etsittäessä syytä selittämättömiin oireisiin, jos ei sen vakavinta muotoa, keliakiaa, pystytä toteamaan tähystyksellä.

      Harva ruoka sisältää luonnostaan gluteenia!

      http://safkatutka.fi/harva-ruoka-sisaltaa-luonnostaan-gluteenia/

    • Mahtavaa

      Kauralesettäkö laitat smootiehen?

    • keliaakikkokertoo

      Myös "gluteenittomista jauhoista" valmistettavat tuotteet parnevat koko ajan. Nyt, kun alalle on syntynyt uusia yrityksiä, vanhojen "samalla kaavalla ollaan ennenkin valmistettu"- tuotteiden on väistyttävä, kun kilpailu kasvaa. Varsinkin Suomessa on siitä mielenkiintoinen tilanne, että täällä käytetään niin paljon keliakiaa aiheuttavia viljoja. Sen takia gluteetnitonta ruokaa tuottavat tehtaat ovat nousussa täällä. Kokeiltavien tuotteiden määrä nousee ja varmasti löytyy edes yksi omaan suuhun sopiva leipä ja pulla. Nykyään keliakia on (mielipiteitä jakavasti) myös trendiruokavalio. Se kasvattaa kysyntää ja valikoimaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2498
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      62
      2242
    3. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      48
      2106
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      210
      1748
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      22
      1668
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1650
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1450
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      90
      1449
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1390
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1374
    Aihe