Onko Suomi isäntä Suomessa?

Vai kannatatteko sitä että Venäjä:n sotahullut haukat isännöivät rakkaassa Isänmaassamme?
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Isäntämaasopimus on hyvä sopimus. Se on looginen askel kohti Natojäsenyyttä, mutta pelkkä askel ei tietenkään Suomelle riitä. On päästävä 5. artiklan suojan alle ja mahdollisimman pian.

Toki sopimukset Naton kanssa käytännön toimista kriisin aikana ovat arvokkaat.

Toimintatapa, jolla ko. sopimus vietiin läpi, oli ja on täysin tilanteenmukainen. Oli toimittava nopeasti ja tehtävä valmistelu ilman turhaa julkista kohua, niin kotimaassa kuin itänaapurissamme.

Syynä tähän ei ollut mikään muu kuin venäjän yllättävä ja karkea sotilaallinen aggressio länsinaapuriaan Ukrainaa vastaan. Valtiojohtomme oli välttämättä toimittava, hurskastelun ja peukalonpyörittelyn aika oli kerta kaikkiaan ohi. Yksityiskohtiin sopimuksen ratifioinnissa takertuu vain typerys, eikä mitään laittomuutta ole tapahtunut.

Kirjoitin tuolloin - mitään ko. sopimuksesta tietämättä - että nyt valtiojohdollamme on kiire toimia. Ja se toimi, koska valtiojohtomme on pätevä ja vastuullinen.

Kannattaa huomata, että venäjä ei ole ryhtynyt minkäänlaisiin toimenpiteisiin asian johdosta, normaalia leuanlouskutusta lukuunottamatta. Aivan oikein venäjä näkee isäntämaasopimuksen askeleena, joka vie Natoon niin Suomen kuin Ruotsinkin.

Eli asia on tältäkin puolelta nyt selvä, Venäjä ymmärtää mitä Suomi ja Ruotsi aikovat. Aivan hyvin Suomi voi ja Suomen tuleekin jättää Natojäsenhakemuksensa tulevalla vaalikaudella. Selvitys jäsenyyden eduista voidaan tehdä ensin, lähinnä protokollan takia. Eihän nyt vaadi kovin suurta järkeä ymmärtää, mitä etua on kuulumisesta maailman vahvimpaan puolustusliittoon, Natoon.

Äänestä
  • "Toivotaan että separatistiryhmä listii sinunkaltaiset..." ????
    Tämäpä kertookin paljon kaltaistesi mentaliteetista.

    Äänestä

vain järjetön eu-kiima,jolla maa antoi itsenäisyyden pois ja alkoi ahneitten suurempien valtioiden lapsirengiksi.

ns. isäntäsopimus on hyvä,koska se turvaa paremmin idän uhkaa. toistaiseksi muuta jäsenyyttä ei tarvita,mutta sopimussisältö kuluineen ja varmuus tehtävä täysin pitäväksi,mikäli mahdollisesti järjettömiin sotatoimiin joudutaan.
suomi ei halua sotaa ketään vastaan,mutta sairas nykyuhka on vain itä. jos itä olisi täysin luotettava ja neutraali meille ja heidän muille lähialueille,olisimme kaikki varmasti hyvät naapurit aina,vaikka suomi muut olisi natomaita.

jos itä olisi viisas,se heittäisi järjettömät ja typerät uhittelut pois ja alkaisi kehittää-rakentaa maan asioita omien kansalaisten parhaaksi,joita nyt ei juuri tapahdu. kun sotateollisuus on ykkösasia,on täysin selvää maan johtajien mielenterveydelliset pahat ongelmat.
itä menetti luotettavuuden täysin viime aikojen toimillaan,jonka takaisin saanti kestää jatkossa todella kauan jos enää koskaan palautuu.

idältä täydellinen ja uskomattoman paha virhe vailla mitään järkeä,joka perustuu täysin neuvostoaikaiseen kuvitteluun,valehteluun, petollisuuteen ja epärehellisyyteen. itäteko-teot olivat täydellisesti vääriä,röyhkeitä ja vailla mitään oikeuksia,mutta ruma jälki tulevaan on todella pitkä,se ei enää unohdu.

uhkailu muuta maailmaa kohtaan on selkeää sairaan mielen toimintaa. maailma ei parane tappamalla ja tuhoamalla,joita nykyasein voidaan saada hirveyksiä aikaan.

Äänestä

Usa ja Nato ovat isäntiä täällä kun Niinistö-Lindberg juonivat Naton Isäntämaasopimuksen.

Äänestä
  • Usa on isäntä omassa maassaan ja Nato on isäntä Nato -asioissa.
    Suomessa asioista päättää parlamentaarisesti toimiva kansanedustuslaitos ja sen valitsema hallitus sekä kansan valitsema presidentti. Paikallisia päätöksiä tekee kaupunkien ja kuntien paikallishallinnot.
    Lisää voit opiskella alan oppikirjoista.

    Äänestä

  • USA ja Nato ei ole isäntiä yhdessäkään Euroopalaisessa Nato-jäsenmaassa. Ei-Natomaissa Venäjä on aina ollut ennemin tai myöhemmin isäntä. Tyhmä on Nato-vastustaja. Kovasti tyhmä. Ei älyä löydy koskaan.

    Äänestä

Suomi on itse isäntä Suomessa eikä tänne kutsumatta tuleketään!

Äänestä
  • Aivan oikein. Natokiimaisilla on kuitenkin halu, että Suomessa olisi vieraita joukkoja.
    Enemmistö ei onneksi tätä kannata huolimatta kovasta ja valheellisesta nato- propagandasta huolimatta.

    Äänestä

  • natototonsuomi kirjoitti:

    Aivan oikein. Natokiimaisilla on kuitenkin halu, että Suomessa olisi vieraita joukkoja.
    Enemmistö ei onneksi tätä kannata huolimatta kovasta ja valheellisesta nato- propagandasta huolimatta.

    Vieraita joukkoja on vaikea saada, vaikka haluaisi. Vasta uhan alaisena perustellun pyynnön saattelemana voi toinen Natomaa suostua vahvistusjoukkoja lähettämään.
    Vain venäläiset toimittaa joukkojaan toisen valtion alueelle innokkaasti toisinaan jopa aivan pyytämättä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


FlemingX kirjoitti:

Vai kannatatteko sitä että Venäjä:n sotahullut haukat isännöivät rakkaassa Isänmaassamme?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu