Mikä tyyppi tuo Sipilä oikein on?

poikkeavakommunikatio

Sipilä on ehkä seuraavan eduskunnan pääministeri. Olen vähän sivusilmällä lehdistöstä ja tv:stä seurannut tätä kepun nokkamiestä.

Vaikuttaa leppoisalta ja menestynyt yrittäjätausta antaa myönteisen kuvan aluksi.

Mutta..mutta. Yhä enemmän ihmettelen hänen kommunikointiaan. Siinä on jotain pahasti pielessä.

Sipilä rikastunut paskalain turvin. Ihmisille myyty pakolla tarpeettomia ja toimimattomia puhdistuvälineitä. Sipilä kiistää. En ole vielä tutustunut asiaan, mutta aion tutustua.

Sipilä on rauhansanalainen. Liekö itse kertonut asiasta. Onko vai ei? Nyt näyttää kieltävän asian erikoisin sanakääntein.

Keskiolut pois kaupoista, kun kepu pääsee määräämään. Taas Sipilä kiistää. Sellaisesta ei ole ollut mitään puhetta??

Sipilä ja kepu ajavat maakuntaveroa. No, nyt kuultiin, että eivät sellaista asiaa olekkaan ajamassa. Eivät ole kuuleman mitään sensuuntaista esittäneetkään ?

Mitä tällaisesta kommunikoinnista pitäisi ajatella? Venäjällä voi tietysti johtaja puhua, mitä sattuu, mutta ei Suomessa. Sipilä vaikuttaa hyvin epämääräiseltä, ihan kuin märkä saippua, lipsuu käsissä. Miten tällainen tangentiaalista puhetta harjoittava voi olla pääministeri? Saa nähdä, millaisen pääministerin Suomi saa? Toivottavasti ei mennä ojasta allikkoon. Oman edun ajaminen on täysin eri asia Suomen asioiden ajaminen.

10

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikäs_se_on

      Eduskunnan pääministeri?

      • kjjjikkjjjj

        Taitaa olla pönttö pahasti sekaisin aloittajalla. Kannattaako noita harhaluuloja tuoda keskustelupalstalle?


    • Seuraaja

      En tunne Sipilää,senkummemmin,mutta kepun tunnen,ovat lähes aina kaksinaamaisi.Pitäisi heidän mielestään äänestää ylipuoluerajojej,kun on heidän ehdokas paikkakunnalla.mutta kun on jonkun muun porukan ehdokas,niin he eivät äänestä,varsinkaan se kuuluisa lestari sakki,kun ei muka saa meitä syntisiä äänestää.

      • yujjhbb

        Niinpä niin, joopa joo, onko pikku-ukkoja sängynalla, puhuuko mikroaaltouuni?


      • kokkunikointia

        hen,,, yksikin lestamuori taannoin soitteli kahvipannulla taivaaseen ja tämä tarina on tosi.


    • repaonheinen

      Onko uusi virka tehty kun eduskuntaan tulee pääministeri...No.
      Keskustapulue on koko suomea koskeva ja ainoa puolue joka ajaa varmasti tasaväkisesti suomen ja suomalaisten asioita. Muiden puolueiden kannattajat keksii aina erinäköistä pazkaa vain keksimisen ilosta. Nyt on suomella hyvä ja oikeudenmukainen ja rehti pääministeri ehdokas. Tällaista miestä tarvitaan nyt suomen johtoon.

      • tarvitaanko

        tarvitaanko lestaa mihinkään?


      • Juhalleääneniannoin

        Olkoon lesta tai ei, mutta Juha Sipilää me tarvitsemme.


    • Anonyymi

      jaa

    • Anonyymi

      niin niin-Nappi otsaan huuto ja Huuteli islammiehet suomeen töihin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      171
      15404
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3755
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      137
      3054
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1504
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1471
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      159
      1407
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1304
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1274
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      208
      1029
    Aihe