SDP:n päättäjille on sadellut kentältä pettyneitä viestejä puolueen vaalitappion jälkeen. SDP:n puoluehallitus etsii torstaina syitä kahdeksan edustajapaikan menetykseen ja pohtii, mitä puolueen nyt pitäisi tehdä.
SDP:n varapuheejohtaja, ministeri Krista Kiuru ehti sanoa Satakunnan Kansan tiistaina julkaisemassa haastattelussa, että SDP:n paikka on oppositiossa. Kiurun mukaan vaalitulos ja SDP:n jääminen neljänneksi suurimmaksi puolueeksi on otettava vakavasti.
SDP:n varapuheejohtaja, ministeri Krista Kiuru ehti sanoa Satakunnan Kansan tiistaina julkaisemassa haastattelussa, että SDP:n paikka on oppositiossa. Kiurun mukaan vaalitulos ja SDP:n jääminen neljänneksi suurimmaksi puolueeksi on otettava vakavasti.
Vastaukset 8
Vanhimmat
SDP:llä on tapana jättää sotkunsa muiden selvitettäväksi. Niin teki 1990-luvullakin Holkerin hallituksen jälkeen.
Nyt aikoo Kokoomus myös tehdä saman tempun. Pisti sellaisen kynnyskysymyksen että saa jä'ttäytyä pois hallituksesta.
Toiseksi suurin häviäjä ja vaatii merkittävää poliittista Kokoomusohjelmaa. Juuri sen edellisen Kokoomusohjelman vuoksi se tappio tuli, vaikka Kokoomuksen tuppi nyt väittääkin että siinä ohjelmassa ei ollut Kokoomukselta mitään.
Ei Kokoomukisellakaan ole mitään muuta takana kuin halu jättäytyä oppositioon.
Toivovat saavansa seuraavana taas sinipunan aikaan että pääsevät keskittämään ja kasaamaan.
ajaa tietysti omaa stuaan, Kokoomuksen vaalitappio ei johtunut valehtelusta..
mennyttä maailmaa, ihmiset eivät usko ismeihin enää..
Kokoomus keskittää, keskusta hajauttaa...viimeiset 12 vuotta on soudettu ja huovattu, ees taas...rahat keskitään ja hallinto, toisessa vaakakupissa hajautus ja rahojen hajakylvö. Nyt sitten hajakylvetään vielä reippaammin kun smp:n perillinen on varteenotettavana hallituskumppanina. Demarit torppasi lopulta kokoomukse käskytyskuntauudistuksen, kuntien virkamiesten pohkeet ennätti menemään siinäkin ihan hiilihapoille.
Höpö höpö.
Sipilä torppasi sen käskytyskuntauudistuksen. Demarit oli täysillä mukana.
Sipilän rooli Sote-esityksessä oli se johon kuntakarttaharjoitus törmäsi. Siihen asti sekä DEMARIT että KOKOOMUS oli täysillä ajamassa kuntakarttaharjoitusta maaliin KYTKeMÄLLÄ Soten sen veturiksi. Demaritkin oli sen pakon kanssa tosissaan. Vaikka oli toisiakin äänepainoja.
Urpilaisen tappio puheenjohtajaäänestyksessä ratkesi juuri siihen pakkoliitoksen kannattamiseen.
Kyllä demareiden kanta muuttui kielteisemmäksi kuntauudistukselle, kun älysivät, että menettävät sen myötä valtansa niillä viimeisilläkin teollisuuspaikkakunnilla, joissa ovat yhä olleet ykköspuolueen asemassa. Toiseksi sote-uudistuksessa demarit eivät täysin sisäistäneet kokoomuksen yksinkertaista kuntavetoista ajattelutapaa, vaikka yrittivät sitä pari vuotta harjoitellakin.
"Sipilän" sote-esitys on demokratian irvikuva, käytännössä se ei ole yhtään mitään. Kentälle ihmiset ja organisaatiot asioita tekee ei poliitikot. Pitää olla hallitus jota joku puolue johtaa parlamentarismia on, että hallitus esittää eduskunnalle ja eduskunta päättää. Ei niin, että oppositio säätää mukana, järkyttävä apinatarha. Kokoomus ei osaa, mutta ei muuttuvassa maailmassa oikein mikään mukaan puolue.
Kuntauudistusta pitää silti jatkaa, se on välttämätöntä. Käskyttäköön kepu sitten omiansa, ehkä he ovat parhaita niputtamaan ja sopimaan kuntakentällä liitoksista.
hyljeksii!