Haastava tehtävä jos ministereitä on vain 12 mutta kyllä siitä pitää lähteä että saamme kaksi salkkua. Eikä mitään keveitä salkkuja vaan kaksi kunnon ministeriötä. Puolustus ja oikeusministeriö käy oikein hyvin.
Kaksi ministerinsalkkua RKP:lle
Näillä_mennään
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Persut saavat neljä salkkua, me kaksi, se on oikea suhde salkkujen osalta.
Me? Ketkä me?
12 salkkua:
Keskusta 4
Pers(s)u 3
Kokoomus 3
RKP 2
Ei tule rkplle salkkuja eikä ministereitäkään.
Tiedämme asiasta enemmän ehkä jo muutaman viikon kuluttua. Jännittävä tilanne. Harvoin politiikan tarkkailija pääsee tällaista suorana lähetyksenä seuraamaan.
Eiköhän se lopu nyt rkp:n poliittinen taival hallituksessa. Mitään näyttöjä rkp ei ole saanut aikaiseksi suomen hyväksi aikaisemmilla hallitusläsnäolollansa.
RKP on hallituksessa niillä tutuilla kahdella ministerillään koska kiintiöt velvoittavat sen.
RKP saa myös valita mitkä salkut se hyväksyy itselleen ja opetusministerin salkku on mieluisa heille, tietysti oikeusministeri on tärkeä koska sillä he saavat pakkoruotsituksen jatkuvuuden kestämään. Puolustusministeriksi nousee joku soluttautunut RKP:läinen kokoomuksesta tai sosuista ja venäjäviha jatkuu entisellään.
Velvoite oikeuttaa hallituksiin menon.
Rkp on oppositiossa, ei tule salkkua vaan kenkää. Soini sanoi, että rkp:n tulee olla niin kuin muutkin puolueet, ja tyytyä siihen, ei ole ikuisia etuoikeuksia. Jos neljäs puolue otetaan Hallitukseen, niin vihreille se menee, koska se oli vaalien suurin voittaja.