Kirkon johtajien mielestä moraalin puute johtuu ihmisten epänormaalista tavasta rakastaa toista ihmistä.
Moraalin puute johtuu kuitenkin etupäässä ihmisten liiallisesta rakkaudesta rahaan, omaisuuteen tai energiaan yleisesti ilmaistuna.
Kirkon johtajat ovat sidoksissa niin voimakkaasti rahaan, etteivät löydä moraalikatoa omista taskuistaan, joista se raha löytyy.
Raha on liian lähellä ihmisten elämässä, ja ihmiset ovat muodostaneet voimakkaan riippuvaisuussuhteen rahaan, ja mitä enemmän ja mitä lähempänä raha on ihmistä, sen voimakkaammin rahan vaikutus sumentaa ihmisen arvostelukykyä.
Ilman rahaa eli energianvaihtovälinettä moraali olisi yhteiskunnassamme erittäin korkealla huolimatta ihmisten välisistä epänormaaleinakin pitämistä suhteista.
Moraalikatohan johtuu siitä, että ihminen käyttää väärin yleisesti käytössä olevaa maksuvälinettä eli rahaa, ja vaihtaa omat arvonsa, sovitut sopimuksensa ja oikeus/vastuukysymyksensä kyseenalaisesti eli epäoikeudenmukaisesti rahaan.
Tällöin rahaa vastaan tehdyistä petoksista toisten oikeuksia vastaan seuraa moraalikato, koska ihmiseen ei voi enää luottaa, ihminen ei arvosta toisen ihmisen elämää ja rahaan omat arvonsa vaihtaneen ihmisen oma arvo alenee myöskin.
Tällainen ihmisarvon kyseenalaistaminen ja alentaminen koko yhteiskunnan mittakaavassa on sama asia kuin yleinen moraalikato.
Ihmisarvon alentaminen ja häpäiseminen on moraalitonta useimmille ihmisille. Toiset ihmiset pitävät moraalin katoamista myös eläinten ja luonnon arvon alentamisena ja häpäisemisenä.
Mielestäni luonnon ja eläinten arvon alentaminen johtaa ennenpitkää myös ihmisarvon alentamiseen, eli tällainen toiminta näyttää yhteiskunnassa suuntaa sille, minne ollaan menossa.
Epänormaalit rakkaussuhteet ihmisten välillä eivät automaattisesti tarkoita, että ihminen on valmistautunut pettämään solmimansa sopimukset, ja aikoo myydä omat arvonsa, ja tehdä jotain vahingoittavaa läheistään ja koko yhteiskuntaa vastaan.
Vasta moraalittoman teon tekeminen on moraalitonta.
Moraalitonta on yleensä enemmän ottaminen kuin antaminen.
Kun ihminen rakastaa, niin hän antaa enemmän kuin ottaa.
Moraaliton rakastaminen ei ole vielä moraalitonta, koska siitä ei vielä seuraa haitallisia seuraamuksia välttämättä kenellekään.
Tästä seuraa väistämättä se, että kaikenlainen rakastaminen ei ole moraalitonta, vaikka on ihmisiä, jotka määrittelevät erilaisen rakastamisen moraalittomaksi ja ainoastaan omanlaisen rakastamisen yleiseen moraaliseen käsitykseen kuuluvaksi.
Kirkon moraalikäsitys ja rahan käyttö
Valtio-orja
1
173
Vastaukset
Kirkko ja papisto voisivat pikkuhiljaa tunnustaa, että kaikkivaltias ei kertakaikkiaan pysty rahoittamaan uskontoa - melko alamittainen suoritus kaikkivaltiaalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4803605Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422968Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872886SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1502774- 1662135
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012085Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141944- 1021864
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501569Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361530