Kuten kaikki varmaan tietävät, niin jääkaapeista ja muista kylmäkoneista tuttuja koneistoja käytetään myös ilman viilentämiseen.
Minun mielestäni mokomat kylmennyskoneet ovat turhia.
Olen aika varma siitä, että monessa tapauksessa vastaava viilennys saataisiin aika helpolla maasta. Ja todella yksinkertaisesti, kaivetaan vain putkisto maan alle, ja sitten jonkinlainen kennosto lämmönvaihtimeksi, silloin ei tarvita mitään muuta kuin puhallin, ja kiertovesipumppu. Olen aika varma, että tuollaisella järjestelmällä saataisiin sama tulos, mutta vähemmällä sähköllä.
Minun mielestäni mokomat kylmennyskoneet ovat turhia.
Olen aika varma siitä, että monessa tapauksessa vastaava viilennys saataisiin aika helpolla maasta. Ja todella yksinkertaisesti, kaivetaan vain putkisto maan alle, ja sitten jonkinlainen kennosto lämmönvaihtimeksi, silloin ei tarvita mitään muuta kuin puhallin, ja kiertovesipumppu. Olen aika varma, että tuollaisella järjestelmällä saataisiin sama tulos, mutta vähemmällä sähköllä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
on tulossa kaupalliseksi sovellutukseksi luullakseni ensi vuoden puolella.
Lisäksi se säästää energiaa talvella lämmittämällä ilmanvaihdon tuloilman.
Valmistaja on kotimainen Uponor.
Periaatteessa sitäkään ei tarvita matalaenergiatalossa. Oikein hurjilla helteillä, ilmanvaihto ohjataan toimimaan tehokkaammin yöllä kuin päivällä.
http://www.hut.fi/Yksikot/Talo/opetus/Elinkaari/luentomateriaali/Luento14.pdf
Huonetilaa lämmittävät ilmalämpöpumput tekevät tempun. Kesäisin viilentevät ja talvisin lämmittävät.
Terveisiä Espanjasta.
http://www.pinseri.com/archives/001013.shtml
"Kesällä laitteen voi säätää toimimaan päinvastoin: se ottaakin lämpöä sisäilmasta ja työntää sen ulos. Eli toimii siis ilmastointilaitteena."
"Kesällä laitteen voi säätää toimimaan päinvastoin: se ottaakin lämpöä sisäilmasta ja työntää sen ulos. Eli toimii siis ilmastointilaitteena."
Mutta silloinhan on kyse aivan tavallisesta ilmastointikoneesta, jäähdytin, kompressori ja muut vehkeet ihan niinkuin missä tahansa ilmastointi koneessa.
Ilmastointikoneen ja edellä mainitun järjestelyn erona on se, että ilmastointikoneen pitää siirtää lämpöenergiaa tavallaan termodynamiikan lakien vastaisesti, se ei ole mahdotonta, mutta sitä varten pitää tehdä työtä, eli käyttää lisää energiaa.
Jos vain kierrätetään nestettä jossain paikassa, mikä on jo valmiiksi kylmä/viileä, niin kyseessä on vain lämpöenergian siirrosta. Minun tietääkseni jopa suhteellisen pienitehoinen kiertovesipumppu kykenee siirtämään tuolla tavalla melkoisen määrän energiaa.
Suomessa on MUUTAMA hellepäivä vuodessa?
Joku toivoo tietty mitä se tarkoittaa?
nykyisten kylmälaitteiten toimintaa ottamalla huomioon ulkoa saatavan kylmän; syksystä-kevääseen.
Esim. jääkaappi talviolosuhteisiin suunniteltuna ottaisi kylmänsä pihalta.
ja samalla
jäähdyttää
tehokkaasti
Asia tuli selväksi ja vitsi meni perille, nyt se on jo vanha juttu. Viestiketjun turha pidentäminen on typerää. Jos sinulla ei ole järkevämpää tekemistä, niin siirry huuhaa-palstalle.
Ideahan ei ole kauhean uusi, mutta toimii takuulla. Mitään perustetta tosin moisen järjestelmän rakentamiseen ole, ellei harrastustoimintaa ja ajankulua lasketa.
Ilmastointia lukuunottamatta, kylmäkoneiden jauhama energia ei muuten mene viilentäessä hukkaan mikäli hoksaat säilyttää jääkaappiasi sisätiloissa. Itse säilytän jääkaappia keittiössä. Energiahan ei katoa edes kompressorissa, joten kulunut energia vapautuu keittiöön lämpönä. Tämä taas vähentää kaukolämmön tarvetta.
Sama positiivinen ilmiö esiintyy lampuissa, leivänpaahtimessa, vatkaimessa... *jatkaa listaa keskenään*... joten ei syytä maaputkien nykertämiseen.
Asiassa on toinenkin puoli. Esimerkiksi vaatteita ei kannata kuivata sisällä, vaan kerrankin tuulesta ja auringosta on ihan oikeaakin hyötyä kun kuivattavat vaatteet ilmaiseksi.
ei tarvitse sisätiloja lämmittää kylmälaitteilla?
siitä
sataa
laitteita
tms..?
Se on kuitenkin tuo tuloilman lämmittäminen talvella.
Jäähdytystoiminto tulee ikäänkuin ilmaisena kytkynä.
Putkiston rakentaminen uudisrakennuksen peruskaivannon ollessa auki ei ole edes kustannnuskysymys.
PEH-muoviputki ei maksaa montaa euroa metriltä.
Kyseinen systeemi on jo käytössä koerakentamiskohteissa, joissa se on vedetty rakennuksen alle.
Muistaakseni sellainen oli yhdessä Heinolan asuntomessutalossa.
uusinta tekniikkaa ja saneerauksissa opeteltava kustannusarvion tekemistä ja jälkilaskenta varmistaa sen missä meni metsään - kannattaako?
Helsingin Energialla on kaukojäähdytysjärjestelmäkin. Sähköä kuluttaa muistaakseni pari pumppua.
http://www.helsinginenergia.fi/kaukolampo/kaukojaahdytys.html
Tarkempia tietoa saa kun klikkaa 'Lisää kaukojäähdytyksestä'
otat jatkuvasti kantaa asioihin joista et ymmärrä mitään?
hohhoijakkaa
älkääkä aloittako taas tuota "typerys-hohhoijjakkaa-ääliö-hohhoijakkaa"-jankutustanne.
Ei ole pakko lukea. Yritän heti osoittaa missä sikailu on alkanut.
Ei niin, mutta eipäs ole pakko kirjoittaakaan.
Jos koet jonkun viestin sikailuksi itseäsi kohtaan, on kaikkein paras, kun ei vastaa MITÄÄN.
Näin jätät häiriköinnin täysin omaan arvoonsa, sillä vastaaminen on nimenomaan sitä mitä häiriköijä toivoo; huomiota.
Toisaalta olisi tärkeää osoittaa sikailijalle sikailun typeryys negatiivisella huomiolla ja saada se sitä kautta loppumaan. Voisi olla hyödyllistä ottaa sitten opiksi se reaalimaailmassakin. Täällä sikaileva kun aivan varmasti sikailee sielläkin.
Katellaan nyt tota nulikkaa vielä. Erehtyy, jos luulee että mut voi sikailulla vaientaa. Päinvastoin siinä käy. Täytyyki kehitellä huomiseksi joku hyvä trollijuttu. Ydinvoima on niin kiitollinen aihe sellaisille :)
Täällä Turussa on menneenä kesänä rakennettu kaukokylmäverkkoa oikein urakalla, eli kadut ovat olleet auki pitkin vuotta. Muistaakseni olen kuullut, että täällä pohdittiin jäähallien höyläyslumen käyttäö jähdytykseen.
Tiedätkö millä systeemillä jäähdytys siellä tulisi toimimaan?
jäähallin höyläyslumesta ei taida olla iso apu.
Helsingin Energian käukojäähdysperiaate vaihtuu vuodenajan mukaan:
http://www.helsinginenergia.fi/kaukojaahdytys/fi/os2_1a.html
Seinäjoen Energian toimitalossa on jo ollut useita vuosia käytössä ilmastointi "pohjaveden" avulla. Muutenkin energiaa kuluu vähän. Jos asia kiinnostaa ota yhteyttä Lämpölaitospäällikköön.