Nyt täytyy myöntää, että auttajallakin meni sormi kyynärpäätä myöden suuhun. Homman nimi on tämä:
Duunikoneesta kimahti PS2-näppisliitäntä. Olin joskus suuressa viisaudessani laittanut BIOSiin, että BIOS kontrolloi USB-näppistä. Tuo on varmaan yksi parhaista teoistani. Lykkäsin ko koneeseen USB-näppiksen kiinni ja sehän toimii. Ainut vika on ettei se toimi W2k:ssa suoraan. Pitäisi päästä kirjautumaan sisään koneeseen ennen kuin Windows voi asentaa uuden laitteen eli USB-näppiksen. Ja tuossa kirjautumisvaiheessa näppis ei vielä toimi. Recovery konsolissa näppis toimii mutta miten kertoa Windowsille, että sen pitäisi vastedes käyttää USB-näppistä?
apua
4
232
Vastaukset
- TSwiGH
vikasietotila tai sitten poistat näppiksen windowsista ps2 napeilla ja reboot ja uus tilalle??
onnistuisko silleen... - TSwiGH
auttasko sitä kautta... sieltä pitäis voida vaihtaa näppistä ja ajaa (väkisin) ajuria uusille laitteille ... saattaa joutua käsipelillä sen kyllä tekemään...
- auttanut
Kokeilin vikasietotilaa ennen kuin kyselin täältä. Vikasietotilakin vaatii salasanan eikä tuolla näppiksellä saanut kirjoitettua salasanaa kun Windows ei ollut löytänyt sitä vielä. Ratkaisi oli kuitenkin taas kerran yksinkertainen. Annoin koneen bootata ja kun se kysyi salasanaa, niin otin tuon USB-näppiksen irti ja laitoin takaisin. Windows löysi näppiksen ja homma pelasi taas.
- TSwiGH
auttanut kirjoitti:
Kokeilin vikasietotilaa ennen kuin kyselin täältä. Vikasietotilakin vaatii salasanan eikä tuolla näppiksellä saanut kirjoitettua salasanaa kun Windows ei ollut löytänyt sitä vielä. Ratkaisi oli kuitenkin taas kerran yksinkertainen. Annoin koneen bootata ja kun se kysyi salasanaa, niin otin tuon USB-näppiksen irti ja laitoin takaisin. Windows löysi näppiksen ja homma pelasi taas.
...tietää... jos joskus tulee tommosta eteeen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262073
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1301543En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k941408- 631244
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1401181The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121111Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223932- 155895
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57813Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20779