Rahoitusvastkikkeen vähentäminen vuokratulosta

eräs_vuokranantaja

Jostakin kuulin, että rahoitusvastikkeen vähennyskäytäntö vuokratulosta olisi muuttumassa. Ei kai?

Tilanne.

Ostin 2014 vanhasta talosta asunto-osakkeen ja se on nyt vuokralla. Taloyhtiöön oli tehty putki-, julkisivu- ja kattoremontti vuonna 2012-2013. Kokonaishankintahinnasta on taloyhtiön velkaa vähän yli puolet. Korjausvelkaa maksan rahoitusvastikkeena. Taloyhtiö tulouttaa rahoitusvastikkeen kirjanpidossaan.

Vastaavasti minulla on vuonna 2009 hankittu uudiskohde ja siinä rahoitusvastikevelkaa jäljellä vielä noin kolmannes kokonaishinnasta. Maksan siitä rahoitusvastiketta. Taloyhtiö tulouttaa vastikkeen kirjanpidossaan.

Jälkimmäisen osalta verottaja ohjeisti aikanaan, että voin vähentää rahoitusvastikkeen vuokratulosta, jos taloyhtiö tulouttaa rahoitusvastikkeen. Näin olen tehnyt. Koskeehan sama vuonna 2014 hankittua kohdetta?

8

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäkymysys

      ... ja koskeeko sama myös vuonna 2015 tai 2016 hankittavaa kohdetta?

    • AsOy

      Täältä löytyykin jo verotiimin kommentti 17.4.15 asiaan:

      Hei ja kiitos kysymyksestä!
      Kuten itsekin toteat, maksat rahoitusvastikkeella asunnon hintaa. Tässä tapauksessa rahoitusvastike (vaikka se olisi tuloutettu) on siis osa hankintamenoa eli ei ole vähennyskelpoista vuokratulosta.
      ystävällisesti Satu V. Verotiimistä

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/13547711

      Voisiko verotiimi tarkentaa, mihin kannanotto perustuu. Tähän saakka tuloutetun rahoitusvastikkeen vähentäminen on ollut vakiintunut käytäntö myös uudiskohteen yhtiölainan osalta.

    • Eräs_vuokranantaja

      Hei! Onko odotettavissa vastausta tähän rahoitusvastikkeen vähennysoikeuskysymykseen? Kysymyksenä hyvinkin suoraviivainen, joten luulisi vastauksenkin sitä olevan, paitsi jos verottaja pyrkii muuttamaan käytäntöä/tulkintaa.

      • AsOy

        Vastaus (2 kertaan) toisessa ketjussa. http://keskustelu.suomi24.fi/t/13547711

        Mutta saataneenko tuohon tarkennusta, koska en itse ainakaan ole verottajan ohjeista löytänyt kieltoa vähentää uudiskohteen rahoitusvastiketta. Myöskään Veronmaksajain Keskusliitto ja Vuokranantajat ry eivät ohjeissaan rajoita rahoitusvastikkeen vähentämistä yhtiön remonttilainoihin.


      • Eräs_vuokranantaja
        AsOy kirjoitti:

        Vastaus (2 kertaan) toisessa ketjussa. http://keskustelu.suomi24.fi/t/13547711

        Mutta saataneenko tuohon tarkennusta, koska en itse ainakaan ole verottajan ohjeista löytänyt kieltoa vähentää uudiskohteen rahoitusvastiketta. Myöskään Veronmaksajain Keskusliitto ja Vuokranantajat ry eivät ohjeissaan rajoita rahoitusvastikkeen vähentämistä yhtiön remonttilainoihin.

        Viittaamassasi vastauksessa kyse oli uudiskohteesta. Kysymykseni koski erityisesti peruskorjattua kohdetta ja sen lisäksi vuonna 2009 ostettua uudiskohdetta. Sikäli kaipaisin vastausta omaa tapaukseeni, vaikkakin tapaukset ovat hyvinkin lähekkäisiä.

        Ainakin olisi hyvä saada tieto, ollaanko kysymykseeni vastaamassa.


      • AsOy

        Mikäli peruskorjausvastike/-laina on vähennyskelpoinen, mutta uuden kohteen rakennusaikaisesta velasta aiheutuva vastike ei ole, niin saattaa tulla rajanvetokysymyksiä. Mutta eiköhän tässä nyt olennaisin kysymys ole uudiskohteen rahoitusvastikkeesta ja yhtiölainathan saattavat nykyään olla jopa yli puolet asunnon velattomasta hinnasta.

        Kuten toisessa ketjussa mainitaan, uudisasuntoja markkinoidaan sijoitukseen mm. sillä, että rahoitusvastikkeen saa vähentää, eikä sitä liene tähän mennessä kyseenalaistettu. Koska tuloverolaki ei ole tässä kohdin muuttunut eikä uutta oikeuskäytäntöäkään liene, niin väistämättä herää kysymys, että mihin muutos perustuisi. Verohallinnolla ei ole valtaa antaa säädöksiä, vaan ainoastaan verotuksen yhtenäistämisohjeita, jotka yleensä perustuvat lain tulkintaan tai oikeuskäytäntöön.


    • Hei nimimerkki " Eräs_vuokranantaja" ja kiitos kysymyksestäsi .

      Kyllä, Verohallinnon voimassaolevan ohjeistuksen mukaan
      vuokratuloista voidaan vähentää hoitovastikkeen lisäksi ne pääomavastikkeet, jotka asunto-osakeyhtiö tulouttaa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että mikäli yhtiö tulouttaa, hankintahinnan voi vähentää.

      tässä vielä linkit:

      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Omaisuuden_luovutusvoitot_ja_tappiot_luo(35124) (Täällä kohta 8.3) ja

      http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Vuokratulot/Vuokratulo_ja_yhtiovastikkeet(37013)

      Ystävällisin terveisin

      Satu E verotiimistä

      • Eräs_vuokranantaja

        Kiitos vastauksesta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3563
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2399
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2228
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1997
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1439
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1230
    9. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1219
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1215
    Aihe