Toisin on Halikossa, jossa voimalat jauhavat jo sähköä ja kaikki ovat tyytyväisiä. Onhan kyseessä kuitenkin saasteeton ja luonnonmukainen menetelmä tulevaisuuttakin ajatellen.
Paimiossa on jopa tuulivoiman vastustusta.
ihmetellätäytyy
16298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olen nähnytkin nämä myllyt
Salo on nykyään pinta-alaltaan tosi iso kaupunki
Kuulemma niiden aiheuttama meteli tekee hulluksi, muttei se enää Märynummella mitään haitannut.
No jaa, aika vaisua on se niiden aiheuttama meteli...
Vainoharhaisuutta ne myllyt tuntuu kuitenkin aiheuttavan, etenkin Paimiossa!
Niinpä, olisihan se melkoisen absurdia väittää, että niiden aiheuttamasta siipien kahinasta olisi jotain haittaa, kun tuulisella ilmalla ne juuri pyörivät ja silloin jo pelkkä tuulikin vinkuu talon nurkissa jo kovemmin ja peltikattokin kolisee lahjakkaasti.
Tuossa on sellainen juttu mitä ei tule ajatelleeksi ennenkuin mylly on naapurissa. Tarkoitan hiljaista leppeää kesäiltaa jolloin tuuli on tyyntynyt paitsi että siellä yläilmoissa käy viima silloinkin ja kun on muutenkin hiljaista (liikenne on hiljentynyt jne.) niin voi jeesuksen perse että se viuhuna pistää ketuttamaan.
Juu, pitää ajatella myös, kuinka monta uutta työpaikkaa ne luovatkaan? Töistähän juuri on pulaa. Silloin ei tarvitsisi yhdeksäneuroisia työpäiviä pakertaa.
Ymmärrän hyvin että vanhuksien laitos hoidossa vaippojen vaihdon määrää vähennetään ja tätä kautta saadaan säästöjä. Eli maatkoon paskat housussa puoli päivää. Nämä säästöt ohjataan tuulivoima tariffin kautta pääoma sioitalille 160% pääoman tuottona. Viime vaalikaudella Vihreät pitivät kiinni tuuli tuesta ja hakivat säästöt tukeen lapsilisistä. 9 mylly puisto työlistää osan vuotta teiden auraajan lopun hoitaa Saksalaiset. Eli tämän huononpaa tilannetta ei voisi SUOMELLE toivoa.
http://tuulivahinko.fi/
Onpa hoono soomi.
Juu mutta asiaa
Se.
...
....
Me veronmaksajat taas kerran maksetaan tuet jotka ovat yli 3 kertaiset muuhun sähkön hintaan verrattuna. Annetaan bissniesmiehille lisää rahaa. Hurra!
...
.....?