Kiistaton tosiasia on että hurrit

kyllä.näin.on

ovat maahanmuuttajia, ovat tulleet tänne aikoinaan Ruotsista. Ei tosin kaikki, sillä osa on ihan suomalaista sukujuurta, ovat vaan vaihtaneet kielensä ruotsiin jossain vaiheessa.

"Viihtyisin varmaan paremmin ruotsissa", sanoi eräs länsirannikon suru haastattelussa. Kuinka moni suomalainen sanoisi viihtyvänsä paremmin Venäjällä, tuskin kukaan. Mutta suru siis viihtyisi paremmin ruotsissa, kuin täällä.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huomautus

      Olet oikeassa, että alkuperäiset surut olivat mamuja. MUTTA nykyiset "surut" ovat geenitutkimuksen mukaan suomalaisia eikä ruotsalaisia.
      Siksi olisi viimein aika luopua suomenruotsalainen-nimityksestä. He näet ovat ruotsinkielisiä suomalaisia. Kuten monet "surut" jo itseään kutsuvat
      Mutta surueliitille ja svekosuruille suomalaiseksi tunnustautuminen on liian kova pala. Ja siksi väärästä nimityksestä pidetään kiinni.

    • opiskelkaa

      Olemme aina olleet ruotsinkielisiä suomalaisia ja ylpeitä suomalaisuudestamme.

      • hehehehehehee

        Vaikka viihtyisitte ruotsissa paremmin?


      • ollaan_opiskeltu

        Olisipa noin! Mutta MONET surut varsinkin eliitissä ja Pohjanmaalla pitävät itseään nimenomaan ruotsalaisina.
        Vasabladetin eräs toimittaja muutama vuosi sitten alkoi kutsua suruja ruotsinkielisiksi(suomalaisiksi). Pian lehteen TULVI yhteydenottoja, joissa vaadittiin nimityksen lopettamista. Surulukijat suuttuivat, kun heitä nimitettiin suomalaisiksi.


      • suru.sakki
        ollaan_opiskeltu kirjoitti:

        Olisipa noin! Mutta MONET surut varsinkin eliitissä ja Pohjanmaalla pitävät itseään nimenomaan ruotsalaisina.
        Vasabladetin eräs toimittaja muutama vuosi sitten alkoi kutsua suruja ruotsinkielisiksi(suomalaisiksi). Pian lehteen TULVI yhteydenottoja, joissa vaadittiin nimityksen lopettamista. Surulukijat suuttuivat, kun heitä nimitettiin suomalaisiksi.

        Tuollaisia kaksinaamaisia ne on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe