YLE käyttää väärää termiä maahan tunkeutujista

YLE käyttää toistuvasti termiä "siirtolaiset" kun puhutaan esim. Välimerestä ongituista pulskista vähän tummaihoisimmista nuorista miehistä. Että italialaiset pelastivat niin ja niin monta sataa "siirtolaista" hukkumasta. Oikea termi olisi laittomat maahantunkeutujat.

Kuinkahan monta isis-kaveria oli mahdutettu mukaan näihin "siirtolaisiin".

Eurooppalaiset ovat tyhmiä, väärien profeettojen vähä-älyistä vaalikarjaa.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Näin on. Lisäksi Ylessä ja muussakin medioissa puhutaan "isis-taistelijoista" tai "boko-haram taistelijoista" Mikä siinä on, kun ei osata käyttää sanoja "murhaajat" tai "terroristit" näistä hylkiöistä kerrottaessa?

Äänestä
  • Miten olisi Applea mukaillen i-sissit?

    Äänestä

  • jenkit kun käyvät näitä laittomia sotiaan ympäri maailmaa ja mielensä mukaan murhaamassa, niin ne käy vaan "siistimässä paikkoja"?

    Äänestä

  • 200sotaa100vuotta kirjoitti:

    jenkit kun käyvät näitä laittomia sotiaan ympäri maailmaa ja mielensä mukaan murhaamassa, niin ne käy vaan "siistimässä paikkoja"?

    Persut tukee tätä USAn linjaa?

    Äänestä

.

Tietenkin kyseessä on laittomat illegaalit jotka pitää mitä pikimmin palauttaa takaisin omiin maihinsa

.

Äänestä

Siirtolainen on uusi termi. Sillä halutaan samaistaa sosiaaliturvan piiriin tunkeutujat todellisiin työnhakijoihin. Ovatko väkisin Meksikosta jenkkeihin rajan luvattomasti ylittävät siirtolaisia vai eivät. Tosin he tulevat etsimään työtä väkisin. Pidetäänkö katsojia ja kuuntelijoita ihan bimboina moisella termikikkailulla. Kansainvaelluksetkin taisivat olla siirtolaisuutta eikä mitään valloitussotia ja 30-vuotinen sota oli lähetystyötä.

Äänestä

No hyvvänenaikasenttään, KYLLÄHÄN HE OVAT SIIRTOLAISIA!!!, PITKÄNMATKAA OVAT SIIRTÄNEET KUIHTUNEET KEHONSA TÄNNE POHJOLAAN SAAMAAN LIHAA LUITTENSA YMPÄRILLE!!! NIIH :(

Ei heiltä voi vaatia mitään työntekoa taikka muutakaan suomalaiskulttuurista elämää!!!, EI HEILLE OLE KOTIMAASSAAN OPETETTU OLEMAAN KIITOLLISA MISTÄÄN MITÄ HE MEILTÄ SAAVAT, SILLÄ KAIKKIHAN KUULUU HEILLE KUIN MANULLE ILLALLINEN, NAM :)

Äänestä
  • Katsoppa tarkemmin. Kyllä niillä on lihaa luitten päällä enemmän kuin kantaväestöllä. Ne on ronskia nuoria miehiä, naisia ei paljon näy, kuten ei lapsiakaan. Ne tulevat sitten perheenyhdistämispäätöksillä.

    Kyllä suomalaiset ovat tyhmiä.

    Äänestä

Köyhät maahan tunkeutujat.Varaa kulkea lentokoneilla.Poikkeuslaki voimaan pikimmiten.Ulkopolitiikasta vastaava virkamies.Myllykirje lähetettävä pikimmiten Kekkosen sanoin.Vastaaville ministereille kissan hännän veto silläpuolen loputtava.Rajakoulun oppilaat myös töihin tilanteen niin vaatiessa.Myös Kainuun Prikaatin miehet Maastoharjoitukseen.Maastoon on hyvä tutustua ennakkoon.

Äänestä

mumssi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maahantunkeutuja kirjoitti:

YLE käyttää toistuvasti termiä "siirtolaiset" kun puhutaan esim. Välimerestä ongituista pulskista vähän tummaihoisimmista nuorista miehistä. Että italialaiset pelastivat niin ja niin monta sataa "siirtolaista" hukkumasta. Oikea termi olisi laittomat maahantunkeutujat.

Kuinkahan monta isis-kaveria oli mahdutettu mukaan näihin "siirtolaisiin".

Eurooppalaiset ovat tyhmiä, väärien profeettojen vähä-älyistä vaalikarjaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu