Herpeksen tarttuvuus

Tessu1

Kuinka helposti sukuelinherpes oikein tarttuu? Olen turhaan yrittänyt löytää vastausta. Eli tarttuuko kerrasta, vai tarvitaanko useampi "altistumiskerta"? Itse olen saanut tartunnan vuosia sitten pidempiaikaisessa suhteessa ollessani. Ekan kerran jälkeen se on puhjennut pari kertaa, mutta voi sanoa, että olen ollut käytännössä oireeton vuosien ajan. Olen ollut suojaamattomassa seksissä vain kerran vahingossa, (humalassa) yhden illan suhteessa, ja syyllisyys painaa nyt kuin synnin taakka! Pelkään joka päivä, että saan kyseiseltä (jolla ei tietääkseni tautia ole) puhelinsoiton, että olen pilannut hänen elämänsä ja parisuhteensa! En kestäisi ajatusta, koska pidän kyseisestä miehestä kovasti.

Naisesta se ilmeisesti tarttuu mieheen vaikeammin, kuin päinvastoin, ja olin syönyt estolääkitystä 500 mg/vrk valaviria n viikon ajan ennen kyseistä tapahtumaa (olin matkalla, ja halusin olla varma, ettei herpes ainakaan puhkea matkan aikana). Eikös lääke vähennä hieman viruksen erittymistä?

Henkinen paine on kova, morkkis myös. En toivo herpestä kenellekään, vaikka itse olen jo sinut asian kanssa. Helppoa se ei kuitenkaan ole aina ollut.

Kiitollinen kaikista asiallisista vastauksista ja kokemuksista!

4

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1vastaus

      Tarttuvuus ei eroa oli herpes sitten alapäässä tai yläpäässä. Ihan turhan ison mörön olet herpeksestäsi tehnyt. Herpes on lähes jokaisella aikuisella jossain. Monella se on oireettomana, toiset ovat tietoisia herpeksen olemassa olosta kehossaan. Voi tarttua ensimmäisellä kerralla, voi olla tarrumatta tai sitten ei koskaan tiedä onko tarttunut, kun kaikki eivät oireile selvästi. Jos ihmiset uskaltavat harrastaa kaikenlaista seksiä heidän kanssa keillä huuliherpes, ei genitaaliherpeskään pitäisi olla ongelma. Varmasti suurin osa heistä, kun ei mitään suojaa käytä suuseksiä antaessaan tai saadessaan..

      Naiseen tosiaan kai yleensä tarttuu herkemmin. Tosin naisilta (kin) voi olla vaikea saada oikeaa diagnoosia, jos oireet ovat epämääräisiä.

      "Pelkään joka päivä, että saan kyseiseltä (jolla ei tietääkseni tautia ole) puhelinsoiton, että olen pilannut hänen elämänsä ja parisuhteensa! En kestäisi ajatusta, koska pidän kyseisestä miehestä kovasti." Et kai vaan varattua mennyt panemaan. Siitä saat kyllä kokeakin tunnon tuskia. Mikäli vastapuoli oli silloin varattu. Sori.

    • ota-iisistiM

      Ei ole pienintäkään aihetta suhtautua millään tavalla. Molemmat herpekset ovat aivan tavallisia. En ole edes kuullut, että joku rajottaisi suutelua tai suuseksiä herpeksen takia. Useimmille se ei edes tule mieleen, saati että sitten olisi kertomisen väärti. Melkein kaikki ovat saaneet tartunnan, mutta vain osalla se oirehtii.

      Jos vitussasi ei ollut rakkuloita, kun olit yhdynnässä miellyttävän miehen kanssa, ja hän nyt saa oireita ja hänen vaimonsa/tyttöystävänsä myös, on verrattomasti todennäköisempää, että jompikumpi heistä tai molemmat, ovat saaneet tartunnan jo kauan sitten. Virhe on vain siinä, että olet tehnyt numeroa tartunnastasi, joka on tosi yleinen.

      Herpes ei ole edes kunnollinen syy käyttää kondomia, sillä paljaan kyrvän kosketus paljaaseen vittuun on molempien kannalta verrattomasti ihanampaa.

      Edellisen vastaajan kanssa olen jyrkästi eri mieltä moraalikysymyksistä. Jos sinulla oli tilaisuus olla matkalla miellyttävän miehen kanssa, vaikka hän olisikin "varattu", on vähintään luonnollista, että harrastit hänen kanssaan kaikenlaista seksiä. Jos ette olisi harrastaneet, olisitte aika outoja. Seksi on ihanaa. Se ei ole aiheellinen aihe tuntea sen enempää morkkista kuin pelkojakaan. Se on herttaista vielä muistellessakin.

      Vast´edes toimi ihan samalla tavalla, mutta herpeksestä ei tarvitse mainita mitään. Ja jos tiedät, että kumppanillasi ei ole muita tarttuvia tauteja, vapaudu ottamaan ihan paljasta kyrpää suloiseen vittuusi. Samoin voitte harrastaa molemminpuolista suuseksiä. Hyvää jatkoa sinulle! Olet hyvä tyttö! :)

      • hyihelvetti

        Olipa kamala vastaus!


      • ota-iisistiM
        hyihelvetti kirjoitti:

        Olipa kamala vastaus!

        "hyivetti", siivoa kielesi, lopeta kiroilu.

        Aapee oli selvästi ahdistunut ilman aihetta. On tärkeätä saada turhat pelot ja ahdistukset oikeaan arvoonsa. Niitä meillä kyllä on liiaksi asti, ja moralistit nauttivat, jos saavat ihmisen rypemään syylisyydentunnossa. Asioita voi myös katsoa keveämmin, eikä kukaan mitään menetä, mutta olo on vapaampi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      541
      4698
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3781
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2362
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      487
      2236
    5. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      122
      1600
    6. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      89
      1588
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1413
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      73
      1371
    9. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      86
      1364
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1174
    Aihe