Olisin halunut lähteä mukaan....

IkuisuusOlento

Sain olla isäni vierellä, kun hän vakavan sairauteen uupuneena viimein sai nukahtaa pois.
En olisi halunut luopua isästäni, tuli hirveä suru, ikävä ja kaipuu.
Kyllä siinä vaan tulee kysyvä tunne, että minne isän sielu meni.
Tuntuu niin epätodelliselta, että isä oli äsken elävä, mutta nyt eloton, eikä asiaa saa peruttua, eikä voi mennä ajassa taaksepäin aikaan, kun isä vielä oli elossa, epätodellinen tunne.
Sielu, jossa on isän koko persoona, poistui kehosta.
Jäljelle jäi isän hauras keho, joka oli sairauden runtelema.
Antaisin kaikki rahat ja omaisuudet, jos vaan saisi isän takaisin.

Uskon, että isä pääsi lopulta kotiin Taivaaseen, jossa isällä on nyt uusi Iankaikkinen koti.
Olisipa Taivaaseen puhelin yhteys ja maailman paras puhelinsoitto olisi se, että isä soittaisi Taivaasta ja kertoisi, että on päässyt perille ja hänellä on nyt hyvä olla ja odottaa, että mekin tulemme perässä sitten kun meidän aika on täältä lähteä.

Taivaassa saamme levätä ja viettää aikaa läheistemme kanssa iankaikkisesti ja harrastaa niitä asioita, joita halusimme harrastaa täällä, mutta joihin aika ei riittänyt tai ei ollut rahaa harrastaa.
Täällä joudumme tienaamaan leipämme otsa hiessä, kuten Raamatussa on kirjoitettu ja siitäkin johtuen aikamme ei oikein riitä viettämään sitä läheistemme kanssa, vaikka haluaisimme.

Uskon, että kuoleman jälkeen meille on luvassa parempaa, koska se on iankaikkista.
Ihminen on iankaikkisuus olento, eikä elämä pääty kuolemaan.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onluovuttava

      Tunnen erään jo iäkkäämmän rouvan, joka menetti rakkaan pitkäaikaisen puolison äskettäin. Uskossa mies lähti, mutta ikävä ja kaipaus on sanoinkuvaamaton leskellä.

    • Osanottoni

      Otan osaa:( sinullakin varmasti isää kova ikävä..

    • Aikuinenkohan

      Oman isäni sairaudelle menettäneenä minulla on ollut vastaava kokemus. Suru oli valtava ja se kesti pitkään. Olisin antanut melkein mitä vaan, jos olisin saanut hänet pitää luonani. En saanut. Kuitenkin hyväksyin sen ajatuksen jo sairauden puhjettua, että voin menettää hänet, tai kenet tahansa muunkin läheiseni hetkenä minä hyvänsä. Se on vaikea läksy hyväksyä, mutta se helpotti oloani hiukan. Oli isäni aika mennä. Opinkin tästä arvostamaan ihmisiä aivan eri tavalla. Jokainen on tärkeä ja se pitää kertoa ja näyttää heille silloin, kun he ovat vielä täällä. Koskaan ei voi tietää, onko sen rakkaan imisen näkeminen se viimeinen kerta. Jälleennäkemisen toivossa elän.

    • Morttinen
    • kohtaamispaikka

      Menee joitakin aikoja, ehkä kuukausia tai vuosi, niin isä on kokonaan sopeutunut uuteen olotilaansa. Hän voi silloin ilmestyä johonkin uneesi, jos tahdot ja jos hän niin parhaaksi katsoo. Toinen asia on sitten, muistatko tuon unen ja pidätkö sitä totena.

      Uni on portaali toiseen maailmaan, mutta itse uni ei välttämättä ole se toinen maailma. Se on tila, missä voi kohdata mielikuvituksen luomia unihahmoja (toiveita, pelkoja) sekä olevaisia tuttuja. Molempia. Sinun tehtäväksesi jää katsoa, mikä on totta.

      Ehkä tunnet vain olevasi jonain aamuna epätavallisen virkistynyt ja reipas. Tuollainen poikkeuksellinen iloisuus voi olla merkki siitä, että isäsi on käynyt visiitillä unessasi, mutta et vain muista sitä. Unen vaikutus jää elämään päivätajuntaan.

    • IankaikkinenLepo

      Uskon, että Jumala, joka on Rakkaus, rakastaa jokaista vakavasti sairasta ja kärsivää ihmistä.
      Uskon, että Jumala tuntee myös suurta surua ja tuskaa, koska Jumala näkee sairaan ja kärsivän ihmisen, kuten myös sairaan ihmisen omaisten hädän, surun ja tuskan.

      Olisi liian surullista ja tuskallista, että kuoleman jälkeen kärsimykset, tuska ja kipu jatkuisi kuoleman rajan takana.
      Jumala sulkee syliinsä ja kantaa perille Taivaan kotiin kärsivät ja sairaat ihmisen, jonka jälkeen heillä ei ole enää kipuja, kärsimystä, tuskaa, eikä kyyneliä.

      Haluan ehdottomasti päästä oman kuolemani jälkeen sinne, minne isäni on päässyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe