On ikävää, että yksi historiamme monumenteista ollaan aikeissa tuhota.Vaikkakin vuonna 2010 niin siitä huolimatta! Lentokenttä oli ennen asutuksia ja se on osa Malmia. Mikä ihme valtuustoon on taas mennyt kun ennen vaaleja oltiin aivan toista mieltä hävittämisestä. Kaiken lisäksi tuhoaisimme kallista luontoa ja hyvin paljon. Rakentaminen tulisi vain kalliiksi tälle alueelle. Kaikki puhdistukset ja maansiirrot puhumattakaan perustuksista tulee maksamaan tosi paljon. Malmin lentokenttä on yksi kulttuuriaarteistamme. Miksi kaikki historia kuten esim. makasiinitkin pitää hävittää Helsingistä????? Mikään ei valitettavasti ole enään pyhää. Kaikki vaan maantasalle???????
Malmin lentokenttää häätämässä! Miksi ihmeessä?
Malmilainen jo 60 luvulta a...
13533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kehitys kulkee eteenpäin.Se riittää, että se päärakennus säilytetään. Ihmisille saadaan asuntoja ja kenttä metsään minne se kuuluukin. Asiasta on jo päätetty eli itku ei enää auta. Hyvää joulua kaikesta huolimatta!
Onhan se kiva, että kenttä on ihan vieressä mutta kyllä asiat tulee laittaa tärkeysjärjestykseen.
Ensin ihmiset ja sitten vasta ihmisiä palvelevat rakennelmat.
Kyllä kentän on jo aika siirtyä leviävän asutuksen jaloista pois.
Hellun ympäristössä on muitakin pienkenttiä joiden varassa ilmailutoiminta kyllä mainiosti jatkaa elämäänsä.
Sinä mikään lentäjä ole! Kenttä pysyköön Malmilla (ettei saada aikaiseksi uutta Myllypuroa).
Luettelepa nyt ne mainitsemasi kentät.
Voisitko vielä hiukan tarkentaa, mitä tarkoitat "uudella Myllypurolla"?
Aika omituista vihjailua. Missä sitten itse asut, jollain "hienommalla" alueellako (ja mahdollisimman kaukana lentokentästä)??
Kentän maaperään on voinut lirahtaa yhtä sun toista vuosien mittaan joka ei ehkä haittaa alueen nykyistä toimintaa mutta voi olla aika ikävää asuntojen alla.
Alueen vieressä on lisäksi aika epämääräinen seutu nimeltä tattarisuo autoromiksineen ja korjaamoineen. Ennen kaadettiin mm. öljyt sun muut sörsselit surutta maahan...
Eiköhän pistetä alueelle pystyyn kunnon moottorirata!!!
paljon jo samassa forumissa muutama topic alempana, paljon löytyy puolustajiakin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=683&posting=22000000005685483
Tukholmassa on 7 Malmin tasoista kenttää kaupungin alueella, eikä kukaan halua häätää niitä.
Bromman kenttä, 7 km tukholman keskustasta, ollaan näillä näkymin myös sulkemassa 2010 tienoilla. Se on kaupungin vanhimpia kenttiä ja nykyisin pahasti kerrostaloasutuksen keskellä. Bromma on ihan matkustajakäytössä, tosin kovin suurilla koneilla sinne ei voi laskeutua.
Malmin alue on avara ja sitä käyttävät vain pienkoneet, joten kentän sulkemiselle ei sinänsä ole syytä. Sillä on tärkeä merkitys suomen ilmailulle koulutuksen ja harrastustoiminnan kautta.
Makkaratalon makkarat pitää säästää, mutta lentokentän saa hävittää... Itse olen asunut koko ikäni Malmin suunnalla ja tykännyt aina katsella niitä lentokoneita ja laskuvarjohyppääjiä. Sääli jos kenttä todella lopetetaan !
Voithan aina kuvata parhaat palat videolle ja katsella niitä sitten aikanaan, kun kentän toiminta on lopetettu. :-)
Pelastetaan Malmin kenttä idioottien käsistä jotka eivät kaupunkilaisten selvää enemmistöä kunnioita.
http://pelastamalmi.org/fi/adressi/allekirjoita.html
Kannatan kentän säilyttämistä. Joka kesä siellä tulee käytyä kentän laidalla istuskelemassa ja maisemia ihailemassa. Talvisin taas rakennuksessa sisällä. Paukapäiden idea tuhota kenttä!!!!!!!!!!!!11 PELASTAKAA MALMIN KENTTÄ EHDOTTOMASTI!!!!
Kirjoitin pitkähkön jutun Malmin lentoasemasta samaan aiheeseen liittyen joten linkki tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=683&posting=22000000005712083
Suojellaan Helsinki- Malmin lentoasema ja kehitetään sen toimintoja sekä etsitään useampi vaihtoehtoinen alue uusille asunnoille ja rakennetaan niille kaikille viihtyisiä asuntoja Helsinkiläisille.