Minäkään en mene armeijaan.

kungpao

Armeija miehisenä instituutiona ei vastaa minun arvomaailmaa millään muotoa, sama kuin pakottaisi opiskelemaan lukioon, vaikka se oma haaveammatti olisi selvillä. Minusta on kunniaa saada ärsyttää maanmiehiä omalla valinnalla tämän suhteen. Ollaanhan me '' pullamössöjä '', vässyköitä ( mitä se edes tarkoittaa? Valaistakaa, jos kykenette - tai sitten jäi koulu kesken, koska oli kova tarve päässä mittaamaan miehisyyttään. ), sodanlietsojiksi jne.

Sivarina olisin valmis parantamaan vanhusten asemaa Suomessa. He saisivat paremmat olosuhteet, hoivaa, pääsisivät säännöllisesti käymään ulkona, paremman laatuista ruokaa, seuraa - ja eivät kokisi täten olevansa yksinäisiä. Suomessa vangeilla on paremmat olosuhteet kuin meidän sodassa olleet sotaveteraanit.

Viime aikoina puolustusvoimat ovat kertoneet lähettävänsä reserviläisille kirjeet, jossa heille on kerrottu sota-ajan tehtävistä ja harjoituksista. Monet Suomiurokset ottivat heti kiivaasti kantaa, etteivät aijo osallistua harjoituksiin ja silppuavat heti kirjeen. Saanko kysyä nyt, että ketkä nyt ovat sitten niitä '' pullamössöjä '', '' vässyköitä '' ja '' sodanlietsojia ''?

12

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minämeninjatulin

      Mulle on aivan sama miten kukin armeija juttunsa hoitaa tai menee sivariksi.Lopultahan on vain kyse siitä kuinka puolustat itseäsi tai sinulle rakkaita ihmisiä mahdollisen sodan tai väkivallan uhan aikana?

      • SivariEverstiEiKirj

        Sitten kun käy Suomessa armeijan niin sekö antaa sitten koulutuksen sille kuinka puolustat sinulle rakkaita ihmisiä sodan tai väkivallan uhan aikana kun alle asevelvollisuuden ikäiselle pojallesikin hankit jopa passia VAAN sen takia, jotta voisi keplutella ittensä Ruotsiin karkuun tai jonnekin Välimeren saaristoon turvaan ja alkaa sitten Robinson Crusoeksi kaiken sen sodan keskellä!? Asian vielä ymmärtäisin joltakin aseistakieltäytyjän pojalta, mutten koskaan semmoiselta joka puoltaa Suomen maanpuolustusta/asevelvollisuutta ja kasvattaa pojastaan nyt aseistakieltäytyjää vain sen takia että Suomi ollessa EU:ssa ei ole puolustamisen arvoinen maa!!?? Mitäs siitä ajattelette kaikki te hyväuskoiset isänmaatanne täynnä olleet puolustajat?!


    • antimili

      Armeija on yhteiskunnan tuki. Yksilöä ei puolusta se et jättää perheen hunningolle kun lähtee sotimaan. Sodan ja väkivallan aikana jäisin kotiin puolustamaan perhettäni.

      • Kungpao

        Yksin asuvan pitäisi puolustaa perhettä?


    • tftftftftttttftftftft
    • SivariEverstiEiKirj

      Sanoisinpa, että suurempia vässyköitä ovat ne, jotka ovat suorittaneet varusmiespalveluksensa, mutta eivät kuitenkaan ymmärrä sen kokonaisuutta mitä se asevelvollisuus pitää sisällään. Tunnen eräitä reserviläisiä vanhoja ja nuoria, jotka ovat suorittaneet toki varusmiespalveluksensa, mutta eivät halua puolustaa esimerkiksi Suomea EU-maana tms., joten tulevat kieltäytymään asevelvoitteestaan, joka koskee varusmiespalveluksen suorittanutta rauhan ja sodan aikana (reservistä kieltäytyminenkin tulee tapahtua rauhan aikana).

      Sitä ihmettelen, että kun kerrotaan reservin kokoa pienentäessä että maanpuolustustahto tai -kyky pysyisivät silti vuodesta toiseen samana on kyse vain kansakunnalle uskottelusta tai jopa silmittömästä "kansanmurhasta" kun vääristellään käytäntöä millainen joukko Suomelta olisi lopulta puolustamaan, kun reserviläiset saisivat tuosta vain jättää uppoavan laivan kantamatta minkäänlaista vastuuta valinnoistaan. Varusmiespalveluksen suorittaneella ei tule mieli muuttua rauhan aikana ja jos mieli tai fyysinen kunto on muuttunut niin sitten kannattaisi rauhan aikana hakea reservinkieltäytyjäksi kertausharjoitusten sijasta, jotta Suomen päättäjät ja maamme Puolustusvoimien komentajan alaisetkin havaitsevat sen todellisen muutoksen. Heille se ei ole mikään muutos huonompaan suuntaan vaan siitä uskottavasta maanpuolustuspropagandasta tai talvisodan hengestä tulisi jo vihdoinkin päästä eroon ja alkaa realisesti puntaroimaan asioita, mikä on Suomelle parhaaksi. Suomi ei ole koskaan itsenäisesti yhdestäkään sodasta selvinnyt säilyttämällä itsenäisyyden ja tuskin sellaista tilannetta tulisi. Ei ole suomalaiset pärjänneet edes käymästä sisällissodasta v. 1918 itsenäisenä vaan kummatkin osapuolet tarvitsivat yhä enimmässä määrin ulkovaltojen apuja lahjoituksineen!

      Se on pelkkä usko, että Venäjä hyökkäisi Suomeen ensinnäkin jos Suomi luopuisi tästä järjettömästä asevelvollisuudesta tai littyisi vaikkapa Natoon. Suomi pelkää sitä että jos asevelvollisuus Suomesta romutettaisi, niin täällä ei olisi yhtäkään miestä tai naista maanpuolustuksessa, mutta kuitenkin on esimerkkejä muista valtioista, joissa ollaan luovuttu asevelvollisuudesta ja Suomen kaltainen asevelvollisuus on enää käytössä VAIN Kreikalla ja kyproksella, mutta siitä huolimatta näissä asevelvollisuus-käsitteestä luopuvissa maissa on oma asevoima tai -palvelus, mutta se "oma armeija" on siis vaan toisin järjestetty kuin asevelvoitteena. Suomessa maanpuolustuskyky tai -halu säilyisi varmaan jatkossakin samana jopa "erinomaisempana" kuin nyt vaikka asevelvoitteesta luovuttaisi. Menisi ainakin monta sukupolvea ennen kuin suomalaiset oivallettaisi tämänkin uudistuneen asian!!

      • SivariEverstiEiKirj

        Pitää myöskin muistaa, että 22 valtiota 28:sta on Nato-jäsen ja varsin moni niistä Europan valtio on myöskin EU:ssa, jotka ovat Nato-jäseniä. Suomessa tai Ruotsissa tuskin ymmärretään Natoa ihan oikein. Pelätään Venäjää kuin ruttoa ja siksi on parempi kun Venäjän karhu nukkuu vaan talviuntaan? Suomalaiset kuvittelevat, että joutuisivat lähettämään vielä poikansa jonnekin Lähi-Itään tms., jos Suomi liittyisi Natoon. Suomessa on kansainvälistä toimintaa kuten YK-joukot, eikä Suomesta ole YK-joukkoihin lähtenyt ketään pakotettuna (Naton 5 artiklaa Suomi pelkää yhtä paljon kuin Venäjää). Esimerkiksi Perussuomalaisten mukaan YK-joukot ovat väärin tai mikä tahansa kansainvälinen apu, mutta olisivat kuitenkin tyytyväisi, jos Suomi saisi aseapua ? Minä en oikein voi ymmärtää sitä....ilman saksalaisia jatkosodassa me olisimme puhuneet nyt venäjän kieltä! Vastavuoroisuutta tarkoitan!!

        Geopoliittisesti Suomi on paikassa, jonka haluaisi miehittää mikä hyvänsä valtio. Suomelta liittoutumattomuus maata puolustaessa tuskin tulisi kyseeseen! Joko ollaan ennemmin Nato-jäsen tai osa Venäjää!?


    • sinä_olet_pelkuri

      Mieluummin vaihdat kakkavaippoja ja pyyhit perseitä, olet oikea mies!

      • kungpao

        Mutta sinua kovempi jätkä, kun menet tietä mikä on itselleni sopiva ja oikea.


    • Paska-armeija

      Armeija on paskaa. Tottakai sen säilyttämisen kannalla ovat armeijan tyhjäntoimittajat jotka eivät osaisi tehdä oikeita töitä. Lisäksi armeijaa kannattavat ase ym. varustetoimittajat. Se todellinen kannatus mitattaisiin sillä että poistettaisiin asevelvollisuus ja katsottaisiin moniko menee armeijaan vapaaehtoisesti. Mitä luulette? Aivan niin.

      • tyrrtyurtyu

        Koska kaltaisiasi lainrikkojia on aina olemassa niin maa tarvitsee armeijan. Lastentarhassa riittää kun hoitajatäti puuttuu tilanteeseen, kotona isän sana ratkaisee ja poliisi kun isän sana ei riitä. Poliisinkin resurssit on rajalliset ja niinpä suurimpia rikollisia varten tarvitaan armeija.
        Voihan sitä olla naivi ja kuvitella, että tulipalot loppuu kun luovutaan palokunnista ja sodat kun luovutaan armeijoista mutta seurauksena onkin aina vain enemmän tuhoa.


      • Paska-armeija
        tyrrtyurtyu kirjoitti:

        Koska kaltaisiasi lainrikkojia on aina olemassa niin maa tarvitsee armeijan. Lastentarhassa riittää kun hoitajatäti puuttuu tilanteeseen, kotona isän sana ratkaisee ja poliisi kun isän sana ei riitä. Poliisinkin resurssit on rajalliset ja niinpä suurimpia rikollisia varten tarvitaan armeija.
        Voihan sitä olla naivi ja kuvitella, että tulipalot loppuu kun luovutaan palokunnista ja sodat kun luovutaan armeijoista mutta seurauksena onkin aina vain enemmän tuhoa.

        Höpö höpö. Itse asiassa olet hyvä esimerkki tyhjäpäisestä militaristista joka saattaa jopa harhaisuudessaan uskoa omia juttuja jotka tietenkin pohjautuvat toisten tyhjäpäiden näkemyksiin. Mutta miten se olikaan sen armeijan suosion laita jos pakollinen asevelvollisuus poistettaisiin? Eihan sinne menisi kuin muutama kaltaisesi nahkapää. Eli ne joille sopiva paikka on armeija, vankila tai mielisairaala.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      346
      4038
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3620
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      7
      2345
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1724
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1678
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1369
    7. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      7
      1138
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      117
      1064
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1010
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      895
    Aihe