Rusakkokomppania

tuiviotko

Meillä täällä maatilalla asustelee rusakkokomppania, ja kuten kaikki varmaan tietää istutukset
häviää parempiin suihin. Ja sehän suorastaan suututtaa, eikä kaikkia kasveja millään jaksa/ehdi
suojata talveksi. Ja ne ryökäleet kun tulevat pihapiiriin kesälläkin aterioimaan. Koira varmaan auttaisi jonkun verran asiaa, mutta allergiaperheessä emme voi ajatellakkaan koiraa.
Nyt olen ajatellut laittaa Tuivion taimia hankaliin rinne- yms paikkoihin, oliskohan kellään tietoa kelpaako nämäkin näille riiviöille?

3

104

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latailija

      Juttele paikallisen mets.seuran jäsenien kanssa asiasta. Poikkkeusluvasta ampua rusakoita alle 150m asutuksesta. Me poistimme talvella muutaman hehtaarin alueelta 8 rusakkoa ko järjestelyillä.

    • syökaikki

      Mitä helsingin kanit syö, lähes kaikkia, loukuta ja laita uuniin kypsymään.

    • s.t1

      Teillä ei taida olla lehmiä? Meillä on saanu pensasmustikat ja muut istutukset olla ihan rauhassa ilman verkkoja etupihalla. Navetan takana missä isäntä tekee appeet lehmille on avoin aiv siilo josta lähtee 2-4 rusakkoo talvisin. Ne tykkää pehmeestä rehusta. Niitä kans on ollu ampumassa mettästäjät. Silti jostain tulee lisää. Eikä siihen mitään lupia haettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2586
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2186
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1063
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      33
      900
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      808
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      578
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      525
    9. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      512
    10. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      511
    Aihe