Vapautus asepalveluksesta

fukjh

Onko kukaan saanut vapautusta asepalveluksesta homoseksuaalisuudesta johtuen, sillä itsellä olisi ensi vuonna edessä kutsunnat enkä tiedä kestääkö pääni 6kk-12kk kymmenen miehen kanssa samassa huoneessa?

4

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Homovapautus

      Asepalveluksesta ei enää vapauteta homoseksuaalisuuden perusteella automaattisesti kuten ennen aikaan jolloin puolustusvoimat määrittelivät homoseksualismin vammaksi.
      Vapautuksen (C-luokka / vapautus rauhan aikana) voi kuitenkin saada mikäli yksilö kokee oman homoseksuaalisuutensa ongelmaksi palveluksen suorittamiselle. Diagnoosiluokituksissa ongelma tunnetaan nimikkeellä: itseä häiritsevä seksuaalinen suuntautuminen.
      Nuorisopsykologin lausunto riittänee, mutta sitä voidaan tarvittaessa täydentää psykiatrin lausunnolla.

      • Homopoju

        Oikea ICD-10 diagnoosi on:
        F66.11 Itseä häiritsevä sukupuolinen suuntautuminen homoseksuaalinen


    • setamama

      285ja 6 päivää- lomat ja vapaat. Ihania tuoksuja, ryhmässä luontoaktiviteettiä. Särmikästä jumppaa aseen kanssa. Ihania vaatteita ja iloisia kasvoja.

    • MajuriGay

      Kapiaiset ovat homoja. He asuvat varuskunta-alueella pareittain tai kolmisin saman katon alla ja harrastavat rietasta homoseksuaalisuutta. Pikkutunneille asti. Armeija on homomiehelle ihan hyvä paikka. Siellä saa munaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7568
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1060
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      943
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      911
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe