Mistä Lainaa Yrittäjälle?

Mistä saisi lainaa Yritykselle? Onko kellään kokemuksia esimerkiksi tuosta OPR-vakuuden yrittäjälainasta?
8106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vakuuksilla vai ilman?

Äänestä

Pankista.

Äänestä

Kävin pankissa muutama kuukausi sitten ja kysyin pankin asiantuntujalta, että saavatko yritykset vielä pankista velkaa? ja minkälaisilla ehdoilla?
Pankin asiantuntija sanoi, että saa lainaa ja ehdot on samat kuin aikaisemmin, eli jos yritys ja yrittäjä ovat hoitaneet raha-asiat hyvin lainaa saa.

Äänestä

Paljonko tarvitset?

Äänestä

>>Pankin asiantuntija sanoi, että saa lainaa ja ehdot on samat kuin aikaisemmin, eli jos yritys ja yrittäjä ovat hoitaneet raha-asiat hyvin lainaa saa.>>

Täysin ympäripyöreätä bullshittiä tuollainen. Vaikka yrityksen omistaja olisi hoitanut oman asuntonsa lainanmaksut kuinka ajallaan jo 20 vuotta, ja yritys maksanut verot ja alv:it ja muut maksut ajallaan. Ei silti pankista PANKIN RISKILLÄ mitään velkarahaa saa ulos.

Pankista saa lainaa, mutta vain reaalivakuuksia vastaan. Yrittäjän OK-talo tai jokin muu kiinteistö pitää vakuudeksi kiinnittää. Niin sitten tällainen "hyvin asiansa hoitanut" yrittäjä tosiaan saa sitä lainaa pankista. Pankki ei yrittäjän riskiä ota niskoilleen koskaan.

Äänestä

Tarviitko käyttöpääomaa vai investointia vai rahaa/pienlainaa jota nostat nopeasti itsellesi henk.koht käyttöön?

Käyttöpääomaan: laskurahoitus voisi sopia jos on B2B kauppaa (googleta niin löydät useampia firmoja niin ulkomaisia esim. Intrum, Svea jne kuin 100% suomalaisia Rahoittamo Oy, Laskukassa Oy yms.)
Investointiin: pankista tai Vauraus Suomi
pikavippi: mainitsemasi OPR:n lisäksi ainakin Rahaneuvos Oy myöntää vakuudetonta pienlainaa yrityksille

Äänestä

>>Mikäli yrityksesi tarvitsee tilapäistä käyttöpääomalainaa, voisit katsoa Lainaamo - lainan sivut. Klikkaa linkkiä alla, sitten Lainaamo-logoa, >>

Eihän nämä mitään *yrityslainoja* ole, jotka lainana yrityksen nimiin annettaisiin, vaikka yrityksen lupaavia kasvunäkymiä vasten. Vaan lainat annetaan pysyvässä työsuhteessa olevilla YKSITYISHENKILÖILLE joilla on säännölliset tulot. Jos saat omasi lisäksi myös työssä olevan vaimosi nimen samaan velkapaperiin niin lainansaantinne taaskin helpottuu.

Korko on Euribor ja sen päälle haarukassa 12,9... 19,9 % oleva korkomarginaali. Siis ihan normaalilla pikavippifirmojen korkotasollahan näissä tarjotuissa 500€ – 15.000 € pikavippi -lainoissa mennään.

Äänestä

Sain rahaa kassaan myymällä laskuja ilman vakuuksia. Täältä voi suoraan pyytää tarjousta: http://laskurahoitusta.fi/

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


YrittäjäX kirjoitti:

Mistä saisi lainaa Yritykselle? Onko kellään kokemuksia esimerkiksi tuosta OPR-vakuuden yrittäjälainasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu