Satamayhtiölle ei saa antaa lupaa laajentaa toimintaansa etelän suuntaan merelle päin. Tämä päivän Västiksessä on kuvatuksia, joissa laajenemisasjatuksia on esitetty.
Hei haloo. Herätys! Onko ketään kotona? Hanko on juuri hankkinut sataman Lappohjasta, jonne toimintaa voidaan laajentaa. Länsi-Sataman toimintaa pitää päinvastoin pienentää, ei laajentaa. Länsi-Sataman laajentaminen esitetyllä tavalla on aivan ristiriidassa Kuningattarenvuoren rakentamisen kanssa. Pitäisikö kalliiden asumusten lähelle, siis ihan viereen tuoda lisää sataman kolinaa ja kalistelua? Sitä on Hangon keskustassa ihan tarpeeksi jo muutenkin.
Eikö kukaan hoida kaupungin kokonaiskehitystä? Sehän kuuluu mm. kaupunginjohtajalle, kaupunginhallitukselle ja kaupunginvaltuustolle. ...kele, laittakaa jo ne satamaihmiset omine agendoineen kuriin, ...tanan tunarit! Siellä on myös suunnitteilla Ulkosataman turha syventämishanke. Se ei maksa koskaan itseään takaisin. Suuret autojenkuljetuslaivat Hangossa ovat historiaa.
Sataman laajentamiselle STOPPI
11
72
Vastaukset
- Navigarenecesseest
"totuudensana" Nyt uit jo aika syvillä vesillä - navigointi ja muu asiantuntemus puuttuu - kuten kommentistäsi käy selville. Käytä asiantuntemustasi omalla alalla. Kiitos.
- totuudensana
...jos tarkoitat autolaivakohtaa ja väylän syventämistarvetta, niin juuri asiantuntijan suusta: ei tarvetta. Ei kannata soittaa enää C-kasettia.
- JotainRajaa
Mitä ihmettä! Onko kukaan miettinyt miten lisääntyvä melu tulee vaikuttamaan Itäsataman ja Drottningbergetin asuinalueisiin! Ei Drottningille kukaan halua rakentaa, jos satama näin holtittomasti saa laajentaa!
Eikö juuri ostettu Koverharia laajenemishaluihin!!- vaseliinirumppa
sinne rakennetaan parhaillaan vaseliinitehdasta ja hangö fisting ry:n jäsenet ovat siellä talkoohommissa.
- vitunääliöt
koko hangon satama pitäis lakkauttaa ja rakennukset purkaa ja läpiajo kuten ennen!
- Harhautus
Täällä kommentoi Björn P.
- Navigarenecesseest
Nyt ollaan taas fiksuja "Hankolaisittain" - Kysyn vaan - missä olitte vuonna 2012 kun tämä suunnitelma oli jo esillä ?????
http://issuu.com/nicopy/docs/hthl-1-2012/3- fiistaamas
levattorin mettässä
- stopkaikelle
Pakko olla provo, tai sitten menee suoraan top kolmoseen tyhmimpien kommenttien sarjassa.
- kakkonen_on_ykkönen
mä tykkään mennä suoraan kakkoseen..........
- pumppernikkel
kylhän noi meinaa siirtää koko toiminnan lappohjan satamaan ja hangon satama alueelle rakennetaan kerrostaloja ynm!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi663286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773018- 1372396
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412376Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361724Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4011689Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "21361