http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/keskusta-on-valmis-puuttumaan-lannanlevityskieltoon/2035598
Miten kepu toimii Lehtomäen sonta-asetuksen suhteen? Sehän asettuu entistäkin järjettömämpään valoon linkin uutisen myötä!!!
Miten kepu toimii Lehtomäen sonta-asetuksen suhteen? Sehän asettuu entistäkin järjettömämpään valoon linkin uutisen myötä!!!
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Keskusta on valmis arvioimaan ja muuttamaan asetusta, toteaa keskustan kansanedustaja Jari Leppä."
"Leppä on eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja ja näin ollen käyttää merkittävää valtaa maatalousasioista päätettäessä. Vuonna 2011 hän oli eduskunnan eniten maataloustukea saanut edustaja."
Saa nähdä millaisiin päättömyyksiin tukaispelleily ja luonnon tuhoaminen äityvät mtk-kepun käsissä. Sääliksi käy Suomea, sen luontoa ja veronmaksajia MTK:n savisen saappaan ja kepun multasormen alla.
yksi yhteiskuntasopimuksen tärkeimpiä pointteja agraaripuolueelle ;-)
Olin havaitsevinani lievää ironiaa kommentissa, joka koski aina pettävää puoluetta.
Olisitko luomunkin kieltämässä?
Miksi?
Sehän luomua, sitä paljon puhuttua.
Kepusatraapit kurittavat maaseudullakin mummoja ja mökkiläisiä. Sen sijaan luontoon pitää mtk:n mukaan ajaa pask aa kuorma-autoilla ja traktoreilla miten sattuu isännille sopimaan.
Sehän luomun raaka-ainetta.
Mitä enemmän maajussi saa MTK/kepun luvalla saastuttaa luontoa, sitä enemmän täytyy rajoittaa mummojen pisupäästöjä, että balanssi säilyy. Kohta mummot kai ei saa pissata lainkaan, kun noita jussien päästelysäännöksiä ollaan lieventämässä.
Sehän on luomua.
Vapaa ja vastuuton saastuttaminen olisi lisättävä rökäletappiollisen maatalouden tukiaisiin, jotka muutoinkin ylittävät kohtuuden ja veronmaksajien sekä luonnon sietokyvyn.
Sen nyt arvasi, kenen asioita kepu alkaa ajamaan päästyään taas vihreälle oksalle.