Laitoin viinin käymään tavalliseen kannelliseen 10 l saaviin. Kanteen tein pienen reiän vesilukkoa varten ja panin kumia ja teippiä tiivisteeksi, mutta astia vuotaa ilmeisesti kannen ja reunojen välistä. Kokeilin panna reunoille kelmua tiivisteeksi, mutta se ei auttanut. Millä voin tiivistää saavin (mielellään mahdollisimman helposti kotoa löytyvin tarvikkein)?
Kannen tiivistäminen
Jarmo01
22257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voihan sen kannen teipata kiinni. Ilmastointiteippihän olisi parasta, mutta sen liiman poisto on pöntöstä vähän työläämpi projekti, jos jää haittaamaan.
Helppoa, itse käytän käymisastian kannen uraan "elmukelmua" ...otat kehän mittaisen pätkän ja puristelet sitä kevyesti ilmavaksi tangoksi jonka sitten asetat kannen uraan, kansi kiinni ja tähän saakka on patentti pitänyt viininravistelut tms.