ja hämmästyin - siis todella HÄMMÄSTYIN - En tiennytkään että maailmassa on vielä niin paljon ihmisiä jotka ihan vakavissaan uskovat siihen keskiajan pimeydestä perittyyn helvettiin jossa kuolleita piinataan tulisessa helvetissä . Siis ihan vakavissaanko he ovat - kun tämäkin vääräleuka pastori puhui suu kuivana siitä kuinka nuo "toisin uskojat" joutuvat kitumaan ikuisesti ... Kuinka sairas sellainen ihminen onkaan joka sellaista puhuu .. tai uskooko hän itsekään puheisiinsa - vain kerääkö vain kolehtia - joka tapauksessa on koko systeemi täysin pihalla .. Ja nyt sitten nämä jotka kutsuvat itseään "me kristityt" ovat palstalla herjaamassa ja panettelemassa adventisteja .. Te kristityt olette unohtaneet katsoa peiliin, ja unohtaneet koko kirkkonne hirvittävän historian .. kaikki polttoroviota ja ihmisten kiduttamiset .. ja tuliset ikuisen helvetin saarnat jatkuvat ja niihin "te kristityt" uskotte yhä .. ja herjaatte ihmisiä .. mutta olette väärässä ainoat tulessa kiduttamiset on teidän oma kristinuskonne saanut aikaan ..ihmisten elävänä polttaminen on kristinuskon historiaa .. ja yhä roikutte kirkkojenne opissa .. ja herjaatte ja herjaatte ja herjaatte ja herjaatte ..
Kuuntelin kiihkoilijan puhetta
Avaa-silmäsi-herjaaja
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
LInkki jäi pois
https://www.youtube.com/watch?v=OsYNWCE9uAY
Hei, ei kannata kuunnella kiihkoilijoita, eihän ? Onneksi tällä palstalla on vain niitä kiihkoilijoita jotka ovat valmiita lähettämään helvettiin ne jotka eivät pidä sapattia, tai niitä kiihkoilijota jotka sokesti uskovat ellenin kirjoituksiin, ei ole helvetttikiihkoilijoita näkynyt.
Kuka tällä foorumilla on kiihkoillut ja intoillut ikuisen piinahelvetin puolesta ja sinne ollut ketään terve menoa lähettämässä?
Olen huomannut, että adventisti nimimerkillä pyhpyh on ollut helvettiin lähettämässä ex-adventisteja ja muita kristittyjä ja muutenkin kiihkoilee sen adventismin "totuuden" kanssa.
Mitä tulee helvetti-asiaan niin minun nähdäkseni adventistit ovat siinä suhteessa oikeassa, että ikuisesti kestävää kidutusta tietoisessa tilassa helvetissä ei ole eikä tule, vaan ihmiset tuomitaan tekojensa mukaan, eri pituisiin tulijärvessä (= toinen kuolema) olemisen aikoihin ja kaikki viimein sitten palavat tuhkaksi, eli lopputulos on iankaikkinen kuolema, olemassaolon loppu, tyhjiin raukeaminen, ikuinen ero Jumalasta ja Hänen valtakunnastaan.
Tosin myönnän, että Raamatussa on myös sellaisia tekstejä kadotuksesta, joita on vaikea sovittaa yhteen adventistisen annihilaatio-opin kanssa.
Sataprosenttisella varmuudella en siten käy väittämään juuri tuota annihilaatiota ainoaksi oikeaksi opiksi.
Tavallisin kkirkkojen oppi on ikuinen elämä helvetissä, sanoisin että jokainen joka ei ota pesä-eroa näistä opeista joissa puhutaan piinaavasta jumalasta on vastuullinen sellaisten valheellisten oppien levittämiseen. Olen todennut, että on olemassa sellaisia ateistejakin jotka puhuvat kuoleman jälkeisestä elämästä ja piina helvetistä että sen näkee sitten .. mutta sitä ei kukaan näe sitten koska mitään piinahelvettiä ei ole olemassa.
Kristikunnan pääsuuntaus onkin oppi ikuisesta tajuisesta olemassaolosta helvetin vaivassa. Käsittääkseni varhaiskirkon aikaan, ennen 500-lukua, oli olemassa kaksi erilaista oppia kadotuksesta, juuri tuo ikuinen piinahelvetti ja sitten se annihilaatio-oppi eli jumalattomien tuhoutuminen ikuisessa kuolemassa.
Piinahelvetti sitten voitti ja se omaksuttiin miltei kaikkiin kirkkokuntiin. Nykyään teologinen kenttä on tässä asiassa monimuotoisempi ja epäyhtenäisempi. Evankeelisissakin piireissä esiintyä uskoa annihilaatio-oppiin jonkin verran.
Meille on opetettu, että kadotus on ikuinen ero Jumalasta.
Mitä Raamattu tarkoittaa ilmaisulla 'iankaikkisesta iankaikkiseen'? Milloin se 'iankaikkisesta iankaikkiseen' loppuu? Milloin 'ianakaikkinen' loppuu?
Ikuinen ero on lopullinen ero Jumalasta. Ja se merkitsee elämän päättymistä ikuisiksi ajoiksi eikä säilymistä piinahelvetissä. EI OLE elämää ilman Jumalaa.
Pyhpyh, mitä tarkoittaa Raamatun sana iankaikkisesta iankaikkiseen? Milloin iankaikkinen loppuu? Jumalahan on myös iankaikkinen Raamatun mukaan.
Mielenkiintoista sinänsä, että sekä ikuista piinaa että annihilaatio-oppia voidaan perustella Raamatulla. Vielä mielenkiintoisempaa on se, että kumpaakaan ei pysty perustelemaan yksiselitteisesti, vaan molempien perusteluihin sisällytetään ihmisen käsitys Jumalan luonteesta - armollisena tai kiivaana. Edelleen molemmat kannat voidaan taas perustella Raamatulla.
Summa summarum - kumpikin vaihtoehto perustautuu inhimilliseen käsitykseen siitä, mikä on Jumalan mielestä "oikein", ja siitä kuinka "piinaava" tuo hetken kestävä, pidempään kestävä tai ikuiseksikin tulkittu "piina" on. --- Aivan kuin me olisimme Jumalan kanssa samalla tasolla ja voisimme ymmärtää.
Usein unohdamme sen tosiasian, että Jumala vihaa syntiä mutta rakastaa ihmisiä, eikä soisi yhdenkään joutuvan siihen paikkaan josta tuo kiistely on. Eikö kannattaisi säästää se aika jonka tuosta kiistelyyn turhaan käytetään, ja käyttää se aika evankeliointiin, jotta edes yksi lisää väistyisi siltä, mikä ei ole Jumalan rakastavan tahdon mukainen tulevaisuus yhdellekään ihmiselle ?
Aloittaja on umpisokea ja täysin pihalla koko elämästä nykyisestä ja tulevasta.
eli aloituksen tekemällä julkistit oman umpipimeytesi.