jotain näin tyhmää ja typerää:
" Missä ovat esim. ihmiselle kilpailuetua tuovat ultraviolettinäkö taikka tutkanäkö kuten lepakoilla? Eikös näiden elimien kehitystyö pitäisi olla kovaa vauhtia käynnissä? Tai missä on ihmisen liikkumiseen tarvittavien pyörien alkiot?"
" Missä ovat esim. ihmiselle kilpailuetua tuovat ultraviolettinäkö taikka tutkanäkö kuten lepakoilla? Eikös näiden elimien kehitystyö pitäisi olla kovaa vauhtia käynnissä? Tai missä on ihmisen liikkumiseen tarvittavien pyörien alkiot?"
Vastaukset 3
Vanhimmat
On todella järjetöntä väittää että lepakon tutkanäkö olisi sokeiden luonnonvoimien aikaansaannosta ; se kertoo nerokkaasta suunittelusta, kuten ihmisaivot, tietoisuus ja tajunta.
On pöyristyttävää ,että evoluutiouskonto on saatu syötettyä niin monen ihmisen päähän täällä. Darwinismin kannatuksen voi ymmärtää jollakin 1800-luvulla, kun asioiden monismutkaisuudesta ei ymmärretty paljoakaan.
Ne evoluutiomyytin "välimuodot" olisivat todellisuudessa elinkelvottomia hirviöitä.
Ihminen koulitaan antamaan ns. oikea vastaus kulloisenkiin kysymykseen. Koulussa kokeissa arvosanan korkeuden määrää oppikirjassa oleva ns. oikea tieto.
Kerran hätkähdin, kun työkaverini kysyi huolettomasti, että ketä pitää äänestää. Kyseessä oli työpaikan luottamusmiehen äänestys. Ja kyllähän hän sai vastauksen.
Ns. trendit ohjaavat myös ajattelua. On frendikästä kiikuttaa mitä milloinkin erilaisiin jätteenkeräyspisteisiin.
Näitä voisi jatkaa vaikka kuinka pitkään. Ihmiselle toisen antama hyväksyntä on ilmeisesti niin tärkeää, että useimmat pitävät sitä kriteerinä toiminnassaan arjessa - hyväksynnän saantia muilta. Siihen liittyy myös se, että pitää puhua ns. oikeista asioista.
Aloittajan esimerkit ovat ilmeisestikin älyllisesti keskitasoa korkeammalla olevan henkilön ajatuksia. Minun käsittääkseni tutkitaan mitä erilaisempia asioita. Kun sovellus löytyy, joidenkin nerokkaiden ihmisten ansiosta, tuodaan se hyödykkeenä arkeen. Ja vain pieni osa ihmisistä miettii, että mistä hyödyke on saanut alkunsa.
Kun kävelen kadulla, ja tunnen kun jokin tulee vastaan vaikka en näe, enkä kuule. Ja miten pystyn kirjoittamaan, se onkin arvoitus, se se nyky tekniikka mahdollistaa, kun vain osaamme ottaa sen käyttöön.