Lopullinen ratkaisu täysin epärealistinen

rrddss

Lopullisen ratkaisun päämärä tuhota kaikki juutalaiset oli täysin epärealistinen. Juutalaisista ei ollut täydellisiä rekistereitä kaikissa maissa joten pelkkä ajatus siitä, että juutalaiset voitaisiin tappaa sukupuuttoon oli täysin epärealistinen. Natsit eivät mitenkään olisi pystyneet löytämään jokaikistä juutalaista vaikka olisivat voittaneetkin sodan.

Sen sijaan että olisivat keskittäneet kaikki voimavarat sodan voittamiseksi Saksa käytti huomattavia resursseja juutalaisten etsimiseen ja tuhoamiseen. Hävisivät sodan ja juutalaiset eivät kuolleet sukupuuttoon joten epäonnistuivat kaikissa tavoitteissaan.

15

86

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanonvaan

      Asia ei ole ihan noin, juutalaisten hävittäminen oli tietenki epärealistinen tavoite, mutta tämä sodan vaatima leiritalous oli pakon sanelema juttu, kumpikaan näiustä maista eli Saksa ja N-liitto ei olisi selvinnyt sodasta jos ei sota-taloutta olisi pyöritetty työleirien avulla.

      Näitä leirejä oli myös tehtaiden ympärillä ja tehtaat sai työvoiman ( ilmaisen ) näistä leireistä, samoin maatalous sai tarvitsemansa työvoiman leireiltä, miehet oli sodassa ja kaikki raha meni sodan käymiseen, ei valtiolla ollut muuta mahdollisuutta kuin pyörittää taloutta leirien avulla, niistä saatiin tarvittava työvoima ilmaiseksi.

    • kkdkdk

      Tuohon aikaa ei natsien menetelmillä olisi voitu tunnistaa kaikkia juutalaisia. Natsit käyttivät alkeellisia menetelmiä millä tunnistaa juutalaiset, esim. nenänmuodot. Nykytieteen avulla olisi perimästä mahdollista tunnistaa kaikki juutalaiset. Jos olisi nayseilla ollut nykytiede käytössä niin olisivat onnistuneet tappamaan juutalaiset sukupuuttoon.

    • Kun politiikkaa johtaa harhainen psykopaatti ja kätyrit kilpaa hakevat radikaalimpia ratkaisuja olemattomaan ongelmaan niin rumaa jälkeä siitä tulee.

      • MonikulttuurinenSuomi

        Koko toinen maailmansota oli taistelua juutalaisia vastaan. Hyökkäys Neuvostoliittoon oli vain osa tätä kamppailua. Neuvostoliiton bolsevikkien johdossa oli huomattavan paljon juutalaisia ja USA:n ja brittien toimintaa ohjailivat täysin finannissijuutalaiset. Hitler olisi halunnut liitoutua Englannin kanssa, mutta juutalaiset halusivat sotaa. Nykyistä EU:takin ohjaa samat koukkunokat. Juutalaiset ovat perkeleen perillisiä ja tarkoitus on saada koko maailma ja luonnonvarat heidän hallintaansa.
        Hitler oli valkoisen rodun viimeinen toivo ja suuri sankari. Rauha hänen muistolleen.


      • Aika surkeasti wannazi toistelee surkeiden huijareiden valheita. Ettekö te wannazit tiedä mistään mitään? Uskonnollinen retoriikka vain alleviivaa väitteidesi epäluotettavuutta.


      • eijuusionismi

        Kerro sitten jostain jotain sättimisen sijaan.
        Se näyttääkin olevan juuri tuo uskonnollinen retoriikka mikä on ainoa sisältö näissä 'Knopp-raivonpurkauksissa'.


      • Wannazius syntyy itse päätetystä tietämättömyydestä, harhaluuloisuudesta ja hyväuskoisuudesta. Wannazit tyypillisesti valitsevat aina helpon, hyvältä kuulostavan ja täysin väärän näkökannan. Wannazien idiotia perustuu objektiivisesti mitattavan todellisuuden kiertämiseen ja valehteluun. Itse asiassa se ei ole mitään muuta. Wannazit eivät koskaan ole tehneet empiirisiä, selkeästi dokumentoituja ja vertaisarvioituja tutkimuksia mistään aiheesta ja eivät koskaan niin tule tekemään tieteellisen metodin ollessa heille täysin vieras käsite.


      • knoppi-tietoa

        Miten voitaisiin tehdä empiiristä tutkimusta toisen maailmansodan aikaisen ns. lopullisen ratkaisun realistisuudesta?
        Vaatiiko Knobb että järjestettäisiin uusi koeluontoinen yritys tappaa kaikki juutalaiset sukupuuttoon ja sitä valvottaisiin ja dokumentoitaisiin "tieteellisen metodin" mukaisesti?
        Empiirisen tutkimuksen vaatiminen saattaa tuntua syvästi "tieteelliseltä", kuitenkin empiiristä metodia voi käyttää vain siihen soveltuviin ilmiöihin ja usein sitä käytetäänkin yhdessä teoreettisen tutkimuksen kanssa:
        "Useimmiten käytännön tutkimuksessa yhdistetään kumpaakin: käytännön esimerkit sitovat teoreettisen tarkastelun todellisuuteen ja aiheen teoreettinen tarkastelu puolestaan vahvistaa empiirisen aineiston käyttökelpoisuutta."
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Empiirinen_tutkimus
        Yksittäisiin väitteiden tutkimiseen esim. holokaustiin liittyen kylläkin voi löytyä hyvinkin empiirisen metodin mukaisia menettelyjä.


      • ygygyhy
        MonikulttuurinenSuomi kirjoitti:

        Koko toinen maailmansota oli taistelua juutalaisia vastaan. Hyökkäys Neuvostoliittoon oli vain osa tätä kamppailua. Neuvostoliiton bolsevikkien johdossa oli huomattavan paljon juutalaisia ja USA:n ja brittien toimintaa ohjailivat täysin finannissijuutalaiset. Hitler olisi halunnut liitoutua Englannin kanssa, mutta juutalaiset halusivat sotaa. Nykyistä EU:takin ohjaa samat koukkunokat. Juutalaiset ovat perkeleen perillisiä ja tarkoitus on saada koko maailma ja luonnonvarat heidän hallintaansa.
        Hitler oli valkoisen rodun viimeinen toivo ja suuri sankari. Rauha hänen muistolleen.

        Näin oli, Trotski, Berija, Kaganovitsh, Rokossovski jne oli juudan sukua.


      • "Miten voitaisiin tehdä empiiristä tutkimusta toisen maailmansodan aikaisen ns. lopullisen ratkaisun realistisuudesta?"

        Wannazi menee kaasutiiviiseen huoneeseen minne syötetään dieselmoottorien pakokaasua. Luonnollisesti mitään hengityssuojia ei wannazilla ole. Odotetaan vaihtelevia aikoja ja katsotaan tulokset. Sama testi tehdään Uragan D2.lla. Erittäin yksinkertainen ja selkeä koe.

        Kerropa wannazi miksi yksikään teistä ei ole vapaaehtoisena tehnyt tuollaista testiä?


      • nojooh

        Empiirisesti tässä ainakin tulee todistetuksi: Idioottien kanssa ei voi keskustella.


      • Koska viittaat wannaziin niin idiootti on liian hieno sana. Wannazit eivät saavuta idioottiuteen vaadittavaa typeryyystasoa.


      • skluyyyy
        Knopp kirjoitti:

        "Miten voitaisiin tehdä empiiristä tutkimusta toisen maailmansodan aikaisen ns. lopullisen ratkaisun realistisuudesta?"

        Wannazi menee kaasutiiviiseen huoneeseen minne syötetään dieselmoottorien pakokaasua. Luonnollisesti mitään hengityssuojia ei wannazilla ole. Odotetaan vaihtelevia aikoja ja katsotaan tulokset. Sama testi tehdään Uragan D2.lla. Erittäin yksinkertainen ja selkeä koe.

        Kerropa wannazi miksi yksikään teistä ei ole vapaaehtoisena tehnyt tuollaista testiä?

        Ei tarvi. Samaa kaasua käytettiin Yhdysvalloissa tappamiseen, eikä prosessi muistuta tippaakaa sitä miten survivorit sitä kuvailee. Tauber taisi olla ainoa joka kuvaili ruumiiden ihonvärin oikein. Edes ruumiinavausta et voi suorittaa altistuneelle ruumiille ilman suojavälineitä. Todistuksissa suojavälineet loistaa poissaolollaan tai niitä ei mainita. Eräs syanidilla itsemurhan tehnyt saatutti toverinsa siten että nämä joutuivat sairaalaan. Kroatiassa kirkon kaasutus samalla aineella meni pieleen ja viereiset rakennukset joudutiin evakoimaan ja ihmisiä joutui sairaalaan. Pitäisikö meidän siis uskoa että Krema:1:ssä joka sijaitsi 30 metrin päässä sairaalasta, kaasutettiin säännöllisesti ihmisiä?


      • "Samaa kaasua käytettiin Yhdysvalloissa tappamiseen, eikä prosessi muistuta tippaakaa sitä miten survivorit sitä kuvailee. "

        Kerropa siis miksi IG Farben toi Zyklon B:n markkinoille helppokäyttöisenä tuholaismyrkkynä (imuaineeseen imeytettyä vetysyanidia ja hajuaine) jos se ei toimi? Se oli kaupallinen tuote jonka natsit omaksuivat murha-aseeksi.

        "Todistuksissa suojavälineet loistaa poissaolollaan tai niitä ei mainita."

        Sonderkommandot vain venyttivät elämäänsä. Heidätkin piti murhata. Myrkyn kaataneet SS-miehet olivat suojattuja.

        "Pitäisikö meidän siis uskoa että Krema:1:ssä joka sijaitsi 30 metrin päässä sairaalasta, kaasutettiin säännöllisesti ihmisiä?"

        Ei tarvitse uskoa. Fyysisiin tosiasioihin ei tarvitse uskoa. Ne ovat olemassa jo itsessään. Wannazi hävisi jälleen kerran. Kuten aina.


    • Äyskäri

      Lapsellisen aivotonta ajattelua luulla yhden kansan olevan kaiken takana. Yleisessä juutalaisvihassa ei ole järki mukana vaan aivoton vihavietin tyydyttäminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      131
      6468
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      73
      6402
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6236
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4026
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2462
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1374
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      193
      1175
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      990
    Aihe