RKP:n outo ja härski hallitusvaatimus!

kieliministeri

RKP:n vaatimus hallitusneuvotteluissa kuulemma on, että " kaksikielisyyden perusteet pitää turvata"? Mielenkiintoinen lause!
Normaaleissa demokratioissa kaksikielisyys määräytyy VAIN sen mukaan, kuinka paljon on suurimman vähemmistökielen puhujia. Vastuu maan säilymisestä kaksikielisenä on siis sen vähemmistön. Maa säilyy, jos kielivähemmistön edustajia on tarpeeksi. Piste.
MUTTA tässä svekokratiassamme vastuu maan kaksikielisyydestä sälytetäänkin enemmistön harteille! Kun surut vähenevät ja suomenkielistyvät, niin suomalaisia ja mamujakin pitää pakkoruotsittaa!? Täysin kohtuuton ja järjetön käytäntö.
Etuilupuolueen hallitusvaatimus sisältää lakien ja säädösten avulla pakkoruotsittamisen, jotta maa "pysyisi" kaksikielisenä, mitä se ei edes enää ole!

11

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • svekokratia

      Minua suorastaan kuvottaa median, tutkijoiden ja muiden asiantuntijoiden raukkamainen pelkuruus! Nuo raukat eivät uskalla puolustaa oman kansansa oikeuksia. Tuollaiset härskit RKP-vaatimukset menevät läpi julkisuudessa ilman mitään ihmettelyä tai edes pientä kriittistä kommentointia. Muissa maissa syntyisi skandaali ja meteli. Svekokratia on hiljaa kusi sukassa...

    • hyjhelvatet

      Ruotsissa on asiat hyvin, maan pääkieli määrää, luin eilen sisuradiossa, että Ruotsissa ei voida suomenkielisiä edes vihkiä äidinkielellään, pakkoruotsilla ainoastaan

      • Ei se nyt ihan noinkaan ole, fenno panee taas omiaan. Se menee niin että fennojen suuresti ihailema Ruotsin kielilaki edellyttä että vihkimistilaisuuksissa aviopuolisoiksi julistaminen tehdään maan ainoalla virallisella kielellä, eli ruotsiksi. Aviopuolisoiksi julistaminen kun on juridinen viranomaistoimitus ja Ruotsissa viranomainen käyttää aina virallisissa toimituksissa ruotsia.

        Muuten vihkimistoimitus voi tapahtua kaikilta osin suomeksi tai muulla kielelllä.

        Linkki asiaa koskevaan uutiseen
        http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=185&artikel=6153802


    • fakta_on_faktaa

      Maan kielisyyden määrää VAIN väestön kielisuhteet. Kyse ei ole mistään tahdon asiasta tai lakiasiasta! Niin on ainakin normaaleissa demokratioissa asian laita.

      Ei kielitodellisuutta eikä muutakaan todellisuutta VOI muuttaa minkään pakotuksen tai määräysten avulla.

      Koska svekopäättäjät ymmärtävät tämän tosiasian?

      • "UUSI
        Maan kielisyyden määrää VAIN väestön kielisuhteet. Kyse ei ole mistään tahdon asiasta tai lakiasiasta!"

        Väittää netti fenno ja on väärässä. Missään sivistyneessä länsimaassa ei eletä ja jaeta oikeuksia enemmistön ehdoilla. Länsimaisissa demokratioissa yhteiskunnan normi on tasa-arvo .

        "Niin on ainakin normaaleissa demokratioissa asian laita."

        Suomi on normaali demokratia.


      • HalooBimbo
        Ankdam kirjoitti:

        "UUSI
        Maan kielisyyden määrää VAIN väestön kielisuhteet. Kyse ei ole mistään tahdon asiasta tai lakiasiasta!"

        Väittää netti fenno ja on väärässä. Missään sivistyneessä länsimaassa ei eletä ja jaeta oikeuksia enemmistön ehdoilla. Länsimaisissa demokratioissa yhteiskunnan normi on tasa-arvo .

        "Niin on ainakin normaaleissa demokratioissa asian laita."

        Suomi on normaali demokratia.

        Kuules nyt svekoankka! KAIKISSA länsimaissa eletään enemmistön ehdoilla. Se näet on juuri sitä DEMOKRATIAA.
        Missään muussa länsimaisessa demokratiassa ei ylivoimaista pääväestöä pakoteta opettelemaan pienen vähemmistön kieltä. Ei mistään syystä, saatikka siksi, että maata yritettäisiin siten pitää kaksikielisenä.
        VAIN Suomessa on enemmistöllä pienen vähemmistön kielen pakko-opiskelu. Ja se todistaa, että Suomi ei ole normaali demokratia vaan svekokratia. MOT.


      • Lukiolaislikka

        MOT ohjelma puuttuu helposti kaikkeen rahantuhlaukseen ja väärinkäyttöön.
        Tuskinpa tulemme näkemään ohjelmaa, jossa laskettaisiin pakkoruotsin tuottamia ylimääräisiä kustannuksia.


      • Lukiolaislikka

        Opiskelu on opiskelijoiden työtä. Työntekijöillä on lakko-oikeus oikeuksiensa ajamiseksi.
        opiskelijoiden kannattaa järjestää lakko, jotta pääsevät eroon ruotsin tutkinnoista.
        Turha opiskelu viivyttää valmistumista. Se on kansantaloudelle vahingollista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      318
      1413
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe