mitä Jeesus sanoo ???

kertokaa jo te Jeesuksen asiantuntiat
mikä on Totuus homomiehen ja naisen
avioliitosta.

kertokaa !!!!!!
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

missä viipyy vastaus?
onko Homon ja Naisen avioliitto Aito?

Äänestä

Kkysymyksesi on luokaton ja maailmallinen. Teitä varten on maistraatti. Siellä sen lakia luetaan. Jeesus tiesi asiasi viimeisinä hetkinään.

Äänestä

??????? huono vastaus.
en usko

Äänestä

Jeesus ei sano mitään, koska homosuhteet olivat siihen aikaan päivänselvästi kauhistus kuten eläimeen sekaantuminen.

Äänestä
  • Soppiihan tuota eppäillä, taisi jeesus opetuslastensa kanssa junaa ajaa iltaisin, jos ymmärrät vihjeeni. Nillä oli sellainen herrainkerho, ettei siinä naisia juurikaan tarvittu.

    Äänestä

  • he-ma kirjoitti:

    Soppiihan tuota eppäillä, taisi jeesus opetuslastensa kanssa junaa ajaa iltaisin, jos ymmärrät vihjeeni. Nillä oli sellainen herrainkerho, ettei siinä naisia juurikaan tarvittu.

    Eikös siellä kuitenkin ollut Magdalan Maria jota yleisesti pidetään prostituoituna eli syntisenä naisena.

    Äänestä

  • olihansiellänainen kirjoitti:

    Eikös siellä kuitenkin ollut Magdalan Maria jota yleisesti pidetään prostituoituna eli syntisenä naisena.

    Homoemo!

    Äänestä

  • mitä eroo on sillä että naiko Lissua vai Kakea ruskeeseen. Samaa ryppy reikää se on. Enempi eroo rakastaako sitä toista. Heteroiden suklaa osasto hommia ei oo tuomittu missään. Eppäillä sopii että löytyy papeistakin asian harrrastajia.
    Jotta eiköhän siirrytään tärkeämpiin asioihin. Ihan sama kuka poraa ketä ja mihin.Kunhan se on yhteisellä sopimukseella tapahtuvaa toimintaa.

    Äänestä

  • Hetero134 kirjoitti:

    mitä eroo on sillä että naiko Lissua vai Kakea ruskeeseen. Samaa ryppy reikää se on. Enempi eroo rakastaako sitä toista. Heteroiden suklaa osasto hommia ei oo tuomittu missään. Eppäillä sopii että löytyy papeistakin asian harrrastajia.
    Jotta eiköhän siirrytään tärkeämpiin asioihin. Ihan sama kuka poraa ketä ja mihin.Kunhan se on yhteisellä sopimukseella tapahtuvaa toimintaa.

    Mutta kun uskiksia ei kiinnosta muut kuin nämä kuka nai ketäkin missä ja milloin ja mihin.

    Äänestä

  • Hetero134 kirjoitti:

    mitä eroo on sillä että naiko Lissua vai Kakea ruskeeseen. Samaa ryppy reikää se on. Enempi eroo rakastaako sitä toista. Heteroiden suklaa osasto hommia ei oo tuomittu missään. Eppäillä sopii että löytyy papeistakin asian harrrastajia.
    Jotta eiköhän siirrytään tärkeämpiin asioihin. Ihan sama kuka poraa ketä ja mihin.Kunhan se on yhteisellä sopimukseella tapahtuvaa toimintaa.

    En tiedä, mitä eroa noissa on, kun en ole sen puolen asiantuntija.
    Vaikka itseäni väärän reijän hommat inhottaakin, niin yleisesti ottaen en usko, että kukaan siitä välittääkään, kuka ketäkin poraa ja mihin. Riita ja kiukku on noussut siitä, että kun se, että yhteisellä sopimuksella saa halutessaan porailla, ei riitä, vaan pitäisi vielä saada yhteiskunnan virallinen hyväksyntä ruskean reijän parisuhteelle ja päästä naimisiin keskenään. Eikä sekään vielä riitä, vaan pitäisi lapsiakin saada hankkia adoptiolla, kun ei ruskeassa reijässä taida tapahtua sikiämistä nykybiologialla. Sitä ei tietenkään kukaan suunnilleen tervejärkinen ihminen ymmärrä ja se lasten sekoittaminen tällaiseen asiaan on jo rikosluontoista.
    Olkoon homo kuka haluaa kenen kanssa haluaa, mutta älköön sotkeko lapsia tai kirkkoa siihen soppaan.

    Äänestä

Jeesus ei sano mitään. Ehkä siksi että oli vähän tärkeämpiäkin asioita?

Äänestä
  • Jeesus puhui vain naisen ja miehen liittymisestä toisiinsa eikä kaikista perversioista joita ihmiset olivat keksineet. Jeesus siis puhui vain aidosta avioliitosta.
    Matteus 19
    4 Hän vastasi heille: "Ettekö ole lukeneet, että Luoja alun perin teki ihmisen mieheksi ja naiseksi?" 5 Ja hän jatkoi: "Sen tähden mies jättää isänsä ja äitinsä ja liittyy vaimoonsa, niin että nämä kaksi tulevat yhdeksi lihaksi. 6 He eivät siis enää ole kaksi, he ovat yksi. Ja minkä Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako."

    Äänestä

Jeesus ei sanonut maanpäällä ollessaan mitään homoseksistä muuta kuin tuomitsi jyrkin sanoin himoitsemisen synnin. Homot saa siis rakastaa toisiaan, mutta himotseminen ja seksuaalisten himojen toteuttaminen on synti ja kauhistus. Jeesushan jätti Jumalan säädökset tästä ennalleen eikä mitenkään edes epäsuoraan pyrkinyt niitä muuttamaan. Lopullinen niitti tuli sitten Getsemanen puutarhassa, kun Jeesus rukoili moneenkin kertaan, että "Tapahtukoon Sinun (=Isä Jumala) tahtosi - ei minun". Jumalan tahto siis jäi kokonaan voimaan joka tavalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avioton kirjoitti:

kertokaa jo te Jeesuksen asiantuntiat
mikä on Totuus homomiehen ja naisen
avioliitosta.

kertokaa !!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu