http://www.lapinkansa.fi/Kotimaa/1194977604950/artikkeli/sipila jai ihmettelemaan perussuomalaisten vastauksia.html
Eli alustavissa neuvotteluissa persut oli ihan varteenotettava hallituskumppani, mutta jo parin päivän kuluttua persujen vaatimuslista olikin toisenlainen. Ja persujen leikkauslista on niin lyhyt, että ei tuolla minnekään tässä taloustilanteessa pötkitä.
Eli Soinille karvas pettymys, kun ministeriauton takapenkki ei taidakaan kutsua. Olin jo iloinen, että persut saadaan pois oppositiosta huutelemasta, mutta takariviin taitavat taas jäädä puskista huutelemaan.
No ihan sama, persujen taival on kuljettu olivat sitten hallituksessa tai oppositiossa. Ikävä vaan, että sama loanheitto jatkuu ja lippalakit ja meloonit jatkaa seikkailujaan Soinin muka-hauskoissa jutuissa. Kuka enää jaksaa noita kuunnella?
Eikä ainoastaan Sipilä ihmettele
15
93
Vastaukset 15
- JoteskiSilleeKai
Sipilästä on kyllä hiukan tullut vaikutelma, että se lauka putoaa aika helposti kengälle. No, untuvikko politiikassa, eikä siksi tuolla kokemuksella tule myöskään pääministerinä pärjäämään - käy Stubbit.
- hallitus_vai_kepuhallit
.
Sekin on syytä aina tarkistaa kumpaa ollaan tekemässä Suomen hallitusta vai kepuhallitusta
.
- 1010
Siis kuka muu ihmettelee?
- MistäTämäkinAinaRyömii
pepep kirjoitti:
Onhan tuon kaltainen valehteleminen Soinilta hyvin erikoista - kättäkin löivät päälle.
Sinullako sitten ensikäden tietoa, mitä sovittu, miksi lyöty kättä päälle, koska ja missä ?
Hieno homma, palstan "älykkäintä" moninikki-olitota on informoitu ainoana "faktatiedoilla" ;D MistäTämäkinAinaRyömii kirjoitti:
Sinullako sitten ensikäden tietoa, mitä sovittu, miksi lyöty kättä päälle, koska ja missä ?
Hieno homma, palstan "älykkäintä" moninikki-olitota on informoitu ainoana "faktatiedoilla" ;DEi huvita kaivaa näitä tietoja arvon persulle, kun palkaksi saisin vain jotain typerää antipersuttelua. Voit itse etsiä tietoa valitsemallasi hakukoneella Soinin vastauksista Sipilän kysymyksiin.
pepep kirjoitti:
Onhan tuon kaltainen valehteleminen Soinilta hyvin erikoista - kättäkin löivät päälle.
Eihän Soini yksin päätä mitä PerusSuomalaisissa tehdään,vaan PerusSuomalaisten puoluehallitus määrää mitä puolueen nimissä tehdään.
j.jussiW-T kirjoitti:
Eihän Soini yksin päätä mitä PerusSuomalaisissa tehdään,vaan PerusSuomalaisten puoluehallitus määrää mitä puolueen nimissä tehdään.
Eli kukaan ei kanna vastuuta mistään. Niin persua, niin persua.
- 15_vastausta
pepep kirjoitti:
Ei huvita kaivaa näitä tietoja arvon persulle, kun palkaksi saisin vain jotain typerää antipersuttelua. Voit itse etsiä tietoa valitsemallasi hakukoneella Soinin vastauksista Sipilän kysymyksiin.
Tässä ovat vastaukset Sipilän kysymyksiin
http://yle.fi/uutiset/eduskuntaryhmat_vastasivat_sipilan_kysymyksiin__katso_vastaukset_taalta/7965113 - niinAntipersumaista
pepep kirjoitti:
Eli kukaan ei kanna vastuuta mistään. Niin persua, niin persua.
Niin ensinhän Soini oli diktaattori ja nyt kun puoluehallituksen asettama hallitustunnusteluryhmä tekee puolueessa demokraattisia päätöksiä niin sekään ei kelpaa.
Kun soini oli ennen näitä kysymyksiä ykkösehdokas hallitukseen niin oli karmea itku kuinka nyt myydää periaatteita. Sinäkin jopa ymmärsit mitä Soini tarkoitti per seen myynnillä kun itse sitä käytit erään ketjun perusteluissa. Nyt kun persut eivät myyneetkään periaatteitaan niin taas naristaan ja itketään.
Katkera itku ja narina sekä ajatusten ja sanojen laittaminen persuäänestäjien suuhun vain jatkuu. Jos sekään ei auta niin alpääjutut sitten. Niin antipersumaista mölinää, niin antipersumaista niinAntipersumaista kirjoitti:
Niin ensinhän Soini oli diktaattori ja nyt kun puoluehallituksen asettama hallitustunnusteluryhmä tekee puolueessa demokraattisia päätöksiä niin sekään ei kelpaa.
Kun soini oli ennen näitä kysymyksiä ykkösehdokas hallitukseen niin oli karmea itku kuinka nyt myydää periaatteita. Sinäkin jopa ymmärsit mitä Soini tarkoitti per seen myynnillä kun itse sitä käytit erään ketjun perusteluissa. Nyt kun persut eivät myyneetkään periaatteitaan niin taas naristaan ja itketään.
Katkera itku ja narina sekä ajatusten ja sanojen laittaminen persuäänestäjien suuhun vain jatkuu. Jos sekään ei auta niin alpääjutut sitten. Niin antipersumaista mölinää, niin antipersumaistaTuskin Soini puheenjohtajuudestaan on luopumassa. Persut pakoilevat vastuuta ja valehtelevat!
- Valitettavastinäin
Eikös se kuitenkin ole niin, että jos jonkun leuka putoaa kengille, niin se on Soinin leuka. TAAS.
- OiOiMitäSeTuollainenOn
Eikös Sipilällä jo pudunnut, kun kävi oikein ruudussa ihmettelemässä, että persut pitävätkin kiinni äänestäjilleen lupaamistaan asioista - eikä nuolekaan letapebbaa hallituspaikkojen toivossa.
- tulostaiulos
Sattaapi kydäniin että Sipilä vaihdetaan kohtaa toiseen tunnustelijaan. Ei ota sitä huomioon, että puolueet voivat heittää hänetkin ulos.
- Mesteri_Asialla
Turha toivo. Timpasta ei tule pääministeriä. Tuskin ministeriä ollenkaan. Ja Timppakin voidaan heittää ulos, jopa omasta puolueestaan.
Sipilä osaa hoitaa neuvottelut toisin kuin Soini, jolla nyt yllättäen ei ole edes riittäviä neuvotteluvaltuuksia. Tämä on kyllä hiukan outoa, koska toistaiseksi Soini on sanellut puolueensa linjan suvereenisti. Jotain outoa on persuissa tapahtumassa, tai sitten Soini kusettaa porukkaa vakavassa asiassa, josta populistisen persuilun pitäisi olla kaukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761550
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.100758En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25493